Крижопіль відсвяткував іменини

Здається, ще ніколи Крижопіль не був таким ошатним, піднесеним, урочистим і по-справжньому гордим, як цього вересневого дня. Адже тут відзначалося 155-річчя селища…

І піднесений настрій відчувався у всьому: у прибраних площах, вулицях, у веселих барвах квітів та газонів, музиці і піснях, гарному настрої всіх людей. На свято завітали численні гості, зокрема народний депутат України Геннадій Вацак, голови сусідніх громад: Томашполя – Валерій Немировський, Городківки – Олена Резнік, Ямполя – Сергій Гаджук, Піщанки – Олександр Крижанівський, Студеної – Олексій Кирнасівський. Всім їм було вручено запашні короваї на вишитих рушниках із цьогорічного врожаю.

Урочистості розпочались з огляду наметів-світлиць: «Слався від роду до роду, рідний Крижопільський край», що вишикувались в ряд на площі біля фонтану в центрі селища. Голова селищної територіальної громади Володимир Миколайович Василишен, депутати, гості оглянули кожну світлицю, які були гарно прибрані, а їх умільці широко представили гарну виставку пахучих короваїв. 

На вишитому українському квітчастому рушникові коровай було вручено голові селищної громади Володимиру Миколайовичу Василишену та гостям свята. Господарі світлиць щедро запрошували присутніх до імпровізованих «господ». І не лише, щоб познайомити учасників свята із своїми досягненнями, виробами умільців та майстрів, розповісти про історію та традиції рідного селища, а й щоб почастувати всіх варениками, пирогами, салом, ковбаскою та ще й власною медовухою, як годиться в нас, українців.

Своїм духовним надбанням ділилися представники підприємств і організацій, територіальної громади. Виступали фольклорні колективи, грав зразковий аматорський дитячий духовий оркестр Крижопільської школи мистецтв (керівник Юрій Ошовський). Музичні шедеври юних талантів лунали далеко за межами селища.

Було на що подивитися у наметах-світлицях з Тернівки, Голубечого, Красносілки, Жабокрича, Заболотного, Соколівки, Крикливця, Павлівки, Шарапанівки. Справжнє захоплення викликали у багатьох людей барвисті, квітчасті рушники чотирьох соколівських майстринь – Ніни Мотрук, Ніни Сопливої, Галини Околіт та Марії Куленко, а також Раїси Кушнір з Крикливця, Галини Барабаш із Заболотного, Надії Коваль з Куничого. А багатьом сподобалися вишивки бісером Катерини Добрянської з Левкового, Катерини Коваль з Куничого, Вікторії Барабаш з Заболотного, Лідії Василенко із Жабокрича.

Учасники свята та гості мали також можливість ознайомитися з персональною виставкою члена Спілки художників України Валентина Тишецького. Митець завжди бере активну участь в обласних, республіканських та міжнародних виставках та конкурсах. Отож має велике визнання як художник. Адже прагне писати свої картини найпростіше, реалістично відображаючи будні людей, їх життя. І завжди бути доступним широкому колу шанувальників. Мабуть, тому художні полотна Валентина Тишецького можна зустріти в багатьох установах, на підприємствах, у дитячих закладах селищної громади. І не тільки в Крижополі: його твори нині присутні в Ізраїлі, Америці, Арабських Еміратах, Англії, Італії, Австрії. Отож учасники свята з великим захопленням переглядади його картини.

– Я люблю Україну, рідний Подільський край. І ця щира любов відтворена у моїх роботах, – каже знаменитий на весь світ художник Валентин Тишецький.

Присутні на святі мали також можливість познайомитися із виставками прикладного та образотворчого мистецтва територіальної громади. Зокрема, у широкому асортименті було представлено капелюхи Володимира Прищепка з Крижополя, які він плете вже багато років із соломи на будь-який смак. Його вироби носять в Польщі, Естонії, Італії, Молдові та й у багатьох містах України.

А куди ж без різноманітних смаколиків, які припали до вподоби всім присутнім? Усе це заполонило центр селища  і створило неповторний колорит і атмосферу, яку своїми нотками доповнив і духовий оркестр. Так що танцював, і веселився Крижопіль під його звуки.

Славне Крижопілля своїм історичним минулим! Свого часу тут жили талановитий художник Ян Засідатель, відомий лікар Олександр Вишневський, повний георгіївський кавалер Мойсей Баденюк, всесвітньо відомий академік Данило Заболотний, Герої Радянського Союзу Роман Сміщук і Олег Бичковський.

А нинішню славу краю приносять доктор філологічних наук Михайло Сиротюк та перший в Україні доктор військових наук Василь Телелим та інші.

Найсвятіший на землі хліборобський труд вписали в історію рідного краю Герої Соціалістичної праці – Фросина Мотель, Карпо Голотюк, Ольга Десяк, Микита Діброва, Дем’ян Остапчук, двічі Герой Соціалістичної праці Тетяна Марцин. 

Крижопільщина – край сільськогосподарський. Тому агропромисловий комплекс став основою економіки. Сільськогосподарську галузь у громаді представляють ПРАТ ПК «Поділля», ТОВ «СХК», «Вінницька промислова група», СТОВ «Левково».

Поряд із потужними сільськогосподарськими виробниками працюють на своїх полях 67 фермерських господарств. В їх обробітку знаходиться 6000 га землі, що становить 31 відсоток від усієї посівної площі земель, які належать громаді. В цьому році зібрано в середньому на круг по 61,9 центнера зернових, що на 10,9 центнера більше, ніж торік. У Крижопіль часто приїздять гості, щоб подивитися, порівняти, повчитися. Навіть досвідчені аграрії дивуються, які щедрі врожаї хліба тут завжди одержують.

Промисловість громади в основному переробна. Це підприємство Крижопільська філія ТОВ «Інтерфуд». Основна її продукція – тверді сири. ДП «Крижопільське лісове господарство». А ТОВ «Авіст» займається виробництвом олії.

Успішні темпи зростання економіки в територіальній громаді сприяють стабільному розвитку малого підприємництва, структури якого займаються досить широкою сферою діяльності. Це торгівля, побутові послуги, посередництво, виробництво товарів, ремонт побутової техніки тощо. Так що приємно подивитися на сучасні супермаркети, офіси та престижні заклади громадського харчування, якими місцеві підприємці облаштували селище.

А чого варта  центральна площа з усіма комунікаціями, освітленням, автоматизованим зрошуванням клумб, фонтаном зі світломузичним супроводом, відеоспостереженням! Упорядковано майдан і перед меморіальним пам’ятником загиблим воїнам та Будинком культури.

З усього побаченого видно, що крижополяни до глибини душі люблять своє селище, в якому трудяться і живуть.

Під час офіційної частини присутнім було цікаво послухати прекрасний виступ селищного голови Володимира Василишена, який привітав всю громаду зі святом. Родзинкою стала поява на сцені подружжя Чекурдів, які народили і виховали 15 дітей. Їх селищний голова нагородив цінним подарунком, як і п’ятьох молодих батьків, в яких народились у цей час діти. Багато було відзначено керівників фермерських господарств Почесними грамотами обласної держадміністрації та облради.  Стоячи, всі присутні вітали нагороджених батьків, сини яких загинули на Сході України. Відзначили й п’ятеро найстарших жителів громади, які прожили більше 90 років.

Багатьом жителям громади цінні подарунки й квіти особисто від себе і своєї родини вручив також народний  депутат України Геннадій Вацак

На святі виступив перед земляками депутат обласної ради Юрій Василишен. Крім цього, гостей свята вітали молоді талановиті артисти зі Львова, а також місцеві самодіяльні народні ансамблі. До речі, погода також була на «боці» Крижополя, подарувавши цього осіннього дня всім присутнім тепло і сонце.

Володимир БРЕНДУЛЯК

Крижопільська громада

Тульчинський район

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені