І знову про ринок землі

Минуло більше 2 місяців зі старту в Україні вільного ринку землі. За цей час кількість земельних операцій в країні перевищила 15 тисяч. При цьому Вінниччина стійко тримає 4 позицію серед регіонів-лідерів за укладеними угодами. Більш детально про особливості ринку землі в регіоні розповідає директор Вінницького інституту землеустрою Ярослав Ярославський.

– Станом на 13 вересня маємо 1180 здійснених операцій продажу, відчуження та дарування земельних паїв, тоді як в Україні зареєстровано 15533 правочини. Якщо порівнювати з іншими регіонами, то Вінницька область з серпня займає 4 позицію за кількістю укладених угод. Зараз у цьому рейтингу її випереджають Київщина, де 1371 здійснена операція, а також Полтавщина та Хмельниччина. При цьому площа земель на Вінниччині, щодо яких здійснили операції купівлі-продажу за 2,5 місяця, становить 2364,6 гектара. Це утричі більше, ніж було рівно місяць тому. Тож можна зробити висновок, що ринок землі в нашому регіоні поступово активізується.

– Чи дорожчає наразі земля у Вінницькій області?

– Однозначно. На сьогодні помітна динаміка зростання вартості сільськогосподарської землі. Згідно з офіційними даними за цивільно-правовими угодами, у липні середня ціна гектару в нашому регіоні становила 20 тисяч гривень і була однією з найнижчих в Україні. У серпні вона піднялась до 33,5 тисячі гривень за гектар, і тепер Вінниччина входить у трійку регіонів з найдорожчою землею. Найвища ціна за весь час була на тижні з 16 по 22 серпня і сягала 41,3 тисячі гривень за гектар.

– Як змінилось ставлення мешканців області до ринку землі?

– На початку липня люди дійсно з осторогою ставились до відкритого земельного ринку. Були побоювання щодо продажу землі іноземцям, масового скуповування паїв великими аграрними холдингами. Та зараз ставлення змінюється.  Мешканці Вінницької області поволі починають більше довіряти земельній реформі та розуміти її суть і можливості. А це, на моє переконання, позитивна тенденція розвитку ринку землі.

– Чи здійснюється контроль над покупцем та продавцем ділянки?

– Звичайно. Контроль під час укладання земельних угод здійснюється нотаріусами. Вони перевіряють як продавця, так і покупця – на предмет законодавчих обмежень (санкцій), наявності переважного права на купівлю ділянки та загальної площі землі у власності набувача. Також покупець має довести свою фінансову спроможність придбати земельну ділянку і документально підтвердити джерела походження коштів або інших активів, за які здійснюється покупка.

– Як знайти вільну ділянку для купівлі?

– Зараз пошук земельної ділянки для купівлі здебільшого відбувається через посередницькі фірми та ріелторів. Та невдовзі в Україні з’явиться єдиний майданчик, що функціонуватиме через систему PROZORRO у формі електронних земельних торгів. Відразу після запуску повідомимо. Також охочим придбати землю рекомендую дослідити Публічну кадастрову карту. Це відкрита база у вільному доступі, яка дозволяє побачити усі оформлені земельні ділянки – ті, які були внесені в кадастр, їх кадастрові номери, розробників документації та місце розташування.

Спілкувалась Наталя ОСТАПЧУК

На фото: Ярослав Ярославський 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені