Вапнярська громада: сила – в єдності!

Цьогорічна осінь для Вапнярської громади видалась не просто гарною та барвистою, а ще й знаковою та ювілейною. Адже 18 вересня Вапнярській громаді, яка вступила в ряди об’єднання у рамках реформи з децентралізації однією з найперших на Вінниччині, виповнилося ювілейних п’ять літ. Саме цього дня на сесії Вапнярської селищної ради депутати прийняли рішення про початок заснування Вапнярської громади в статусі об’єднаної територіальної. Разом із тим цьогорічний вересневий ювілей зовсім скоро переплететься із ще однією подією: минулого року такої ж жовтневої днини Вапнярська громада завершила виборчий процес та наразі може підбити підсумки діяльності Вапнярської селищної ради за рік роботи на чолі з обраним вдруге селищним головою Олександром Петровичем Горенюком.

– 2021 рік став для Вапнярської громади роком реальних змін та випробувань. Ми визначили першочергове завдання ‒ налагодити співпрацю між громадою та владою, із кожним жителем Вапнярської ТГ. Для цього більшість коштів направляємо на розвиток соціальної сфери. У кожному населеному пункті нашої громади ми провели благоустрій території – встановлюємо ігрові майданчики, ремонтуємо дитсадки, школи. Результат роботи можна побачити наочно, і цьому сприяє налагоджена співпраця між усіма закладами та установами Вапнярської селищної ради, – підкреслює селищний голова Олександр Горенюк. – Наразі у Вапнярській громаді проживає 9880 мешканців. Всього в громаді 6 населених пунктів (селище Вапнярка, село Колоденка, село Високе, село Вербова, село Марківка та село Антопіль), утворено 4 старостинських округи з центром у смт Вапнярка – Колоденський, Височанський, Вербівський та Марківський. Лише за рік роботи громаді вдалося поєднати інтереси всіх адміністративно-територіальних одиниць, що увійшли до складу ТГ, та досягти значних успіхів. Села Високе, Вербова, Марківка та Антопіль, які офіційно після виборів 25 жовтня 2020 року увійшли до складу Вапнярської територіальної громади, це вже почали відчувати. За  рік роботи майже завершено розроблення та затвердження Генерального плану розвитку Вапнярської ТГ, що дасть змогу розпочати реконструкцію системи водопостачання та водовідведення, прийнято Програму соціально-економічного розвитку Вапнярської  територіальної громади на 2021−2022 роки, тривають громадські обговорення щодо  розроблення Стратегічного плану розвитку Вапнярської територіальної громади на 2020–2030 роки. Вже отримано субвенцію в розмірі 850 тис. грн           з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій, зокрема на капітальний ремонт фасадів із утепленням та заміною віконних та дверних блоків на металопластикові і благоустрій прилеглої території будівлі поліклініки в смт Вапнярка.

– Що можна сказати про дозвілля та відпочинок мешканців громади?

– Ця тема серед основних пріоритетів діяльності роботи місцевої влади. Початок та реалізацію таких ідей покладено ще восени минулого року, коли у Вапнярці за участі Вапнярської селищної ради, за сприяння народного депутата України Лариси Білозір та фінансової підтримки інвесторів групи компаній «Епіцентр» було відкрито новий спортивний багатофункціональний майданчик зі штучним покриттям. Наразі готуємось до  реалізації ще одного цікавого  проєкту «Нове будівництво скейт-парку в межах стадіону «Локомотив» у смт Вапнярка, на що спрямовано 300 тис. грн. Це дозволить значно  покращити  умови для відпочинку та дозвілля як вапнярчан, так і жителів прилеглих сіл, які входять до складу територіальної громади. Окрім цього, Вапнярська селищна рада підтримала  ініціативу Президента України Володимира Зеленського  і відповідно до Указу Президента України від 17 грудня 2020 року № 574/2020 в рамках соціального проєкту «Активні парки – локації здорової України» впровадила нові форми залучення різних верств населення до оздоровчої рухової активності у місцях масового відпочинку та облаштувала у Вапнярці за кошти з місцевого бюджету Активний парк для занять фізичними вправами.

– Розвиток освітньої галузі – наскільки вона у пріоритеті?

– Ми розуміємо необхідність залучення коштів для ремонту будівель шкіл, завершення недобудов, закупівлю обладнання для класів та оновлення навчальних кабінетів, інтер’єрів у коридорах, класах та інших приміщеннях школи. Тому Вапнярська селищна рада і зацікавилася урядовою Програмою «Спроможна школа для кращих результатів», яка допомагає зробити школи безпечним та комфортним середовищем для кожного учня та вчителя. На фінансування проєктів можуть претендувати будь-які опорні школи та інші школи, у яких здобувають освіту не менше 350 учнів.  Завдяки участі в проєкті Вапнярська громада вже  отримала субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію програми «Спроможна школа для кращих результатів». Зокрема, 2021 року у Вапнярську загальноосвітню школу I-III cтупенів № 1 ім. І. Д. Черняховського придбано  кухонне обладнання на суму 666 тис. 500 грн.

  Окрім цього, систематично здійснюється моніторинг ступеня використання IT-технологій у школах, а також відслідковуються якісні зміни, адже відомо, що недостатня комп’ютеризація українських шкіл перешкоджає розвитку інноваційної освіти. Згідно з Постановою КМУ від 21.04.2021р. №403 «Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на заходи, спрямовані на боротьбу з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками під час навчального процесу у закладах загальної середньої освіти» очікується надходження 60–ти ноутбуків для загальноосвітніх навчальних закладів Вапнярської громади в сумі 1 млн 202 тис. 400 грн.

– Наразі чимало територіальних громад Вінниччини намагаються налагодити ділові стосунки з іноземними партнерами. Чим може похвалитись Вапнярська громада?

– Завдяки ініціативі МГО «Україна – Польща – Німеччина», спортивного товариства «Колос», ГО «Єврорегіон «Дністер» відбулося  знайомство з польськими сусідами, започаткована молодіжна українсько-польська співпраця, передача свого досвіду та налагодження співпраці з ґміною Ґрабув Лодзинського воєводства Республіки Польща та безпосередньо бурмістром Янушем Ягодзінським. Наприкінці серпня 2021 року  обговорено перспективи співпраці, які почнуть реалізовуватися вже найближчим часом, а наразі польська сторона офіційно сесійно підтвердила свою згоду на підписання найближчим часом Угоди про співпрацю між Вапнярською громадою та польською ґміною Ґрабув.

   Крім цього, нинішнього року в рамках міжнародного співробітництва Вапнярська громада відновила інвестиційні зв’язки із давніми партнерами із Республіки Молдова міста Шолданешти, делегація якого прибула до Вапнярки в серпні цього року на святкування Дня Незалежності України.  В рамках міжнародного візиту  було обговорено подальшу співпрацю та перспективи напрацювання чотиристоронньої угоди за участі громад України, Польщі, Молдови та Румунії.

– Приємно зазначити, але з новачка в економічних відносинах Вапнярська громада поступово перетворилася на активного учасника рівноправних взаємодій з іншими партнерами в економічних процесах, – продовжує Олександр Петрович. – Створення ТГ запустило нові механізми розвитку, для яких є необхідними нові ролі та повноваження місцевого самоврядування, що забезпечують більшу життєздатність громад, їхній доступ до інвестицій в інфраструктуру, комерційні та соціальні проєкти, адже залучення інвестицій та інвестиційна політика громад в цих умовах є важливою передумовою їхнього добробуту та соціально-економічного розвитку. І Вапнярській селищній раді є до чого рухатися в цьому напрямку. Отож, до завершення 2021 року ще очікується надходження 700 тис. грн з державного бюджету на завершення реалізації кількох проєктів, зокрема будівництво скейт-парку в межах стадіону «Локомотив» у смт Вапнярка. Тож надходження у розмірі 1 млн 600 тис. грн субвенції з державного бюджету та 350 тис. грн з обласного бюджету на реконструкцію приміщень будівлі поліклініки в Центр надання адміністративних послуг у Вапнярці по вул. Незалежності, 196, забезпечать інтегроване надання різних послуг в одному місці і щонайменше чотири послуги, які за півгодини можна буде отримати в ЦНАПі громади, а не як раніше для цього потрібно буде їхати в Томашпіль чи Тульчин. У цілому, загальна сума коштів,  які передбачено залучити на розвиток соціальної інфраструктури та сфери послуг громади, становить 5 млн 668 тис. 900 грн.

– Кілька слів про безпеку мешканців громади

– Нещодавно поліцейські нашої громади отримали ключі від службового автомобіля марки Renault Duster. Крім цього, кожен правоохоронець отримав ще й службову помпову рушницю, яка є зброєю несмертельної дії і покликана зупинити правопорушника. Передача автомобіля відбулась у рамках проєкту «Поліцейський офіцер громади» і авто отримали поліцейські, які в липні цього року закінчили спеціальні курси і стали поліцейськими офіцерами громади  – це Артур Вознюк та Олександр Кривко. Згодом буде закуплено ще одне авто для поліцейських Вапнярської громади, на що вже виділено кошти з місцевого бюджету. 

– Що б ви хотіли сказати мешканцям громади на завершення розмови?

– Звичайно, у цей непростий час всі вчаться  жити  за правилами, брати на себе повну відповідальність за місцевий бюджет,  за його доцільне використання та наповнення. Вапнярська територіальна громада також вчиться на власних помилках, проте намагається робити з цього правильні висновки. Незмінним залишається лише одне: в роботі органів місцевого самоврядування – зробити все можливе для того, щоб у рідній громаді було комфортно жити, працювати та народжувати дітей, щоб мешканці Вапнярської ТГ могли з гордістю сказати, що саме тут і розташоване те місце, де хочеться і варто жити!

Спілкувалась Євгенія ШУЛЬГАН

На фото: Олександр Горенюк разом із народним депутатом Ларсою Білозір та педагогічним колективом Вапнярської ЗОШ №1

Під час вручення службового авто

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені