«У Бога на тебе свої плани»,

– саме ці мамині слова найбільше мотивували Мар’яну Шевчук не падати духом та не нарікати, що вона не така як усі, побачити свою унікальність в іншому руслі, використовувати та розвивати силу власного тіла та стійкість духу.

Українська пауерліфтерка, чемпіонка XVI літніх Паралімпійських ігор Мар’яна Шевчук родом із Хмільника. У своїх 25 вона вже майстер спорту України міжнародного класу, була визнана найкращою спортсменкою Європи (2018 р.) та cвіту (2019 р.) за версією Міжнародної федерації парапауерліфтингу, а також стала номінанткою всеукраїнської премії «Жінка України» у категорії «Натхнення року», і це ще не повний перелік тих здобутків, якими може похвалитися дівчина.

Мар’яна має інвалідність, карликовість, яку перейняла по материнській лінії. Спорт прийшов у її життя ще з малих літ. Тоді повітряною акробатикою займалася Мар’янина старша сестра, а її, у неповних три роки, залишали спостерігати за спортивними тренуваннями дівчаток. Саме в той час у неї вперше прокинулося бажання показати себе у спорті. Маленька майбутня пауерліфтерка ніколи не давала себе образити, завжди вміла за себе постояти. Зневагу не ковтала, а давала зрозуміти кривднику, що з нею краще не жартувати. Врешті активну цілеспрямовану дівчину помітив тренер Олег Пакула. Він запропонував їй свою допомогу не лише для досягнення високих спортивних результатів, а й сприяння в навчанні та моральну підтримку. Разом вони склали потужний тандем й продовжують завойовувати вершини спортивного олімпу.

Нині в Мар’яни гостро стоїть питання власного житла – мешкає в гуртожитку. Навіть маючи медалі та світове визнання, вона так і не розжилася на свій куточок. Нещодавно спортсменка їздила до Президента на прийом та нагородження після тріумфальної перемоги на паралімпіаді. Тоді ж у неформальній бесіді з керівництвом держави вона скромно зачепила тему житлового питання й одразу отримала зацікавленість у допомозі та завіряння у всілякому сприянні.

– Я не сподівалася на таку швидку реакцію, не приховую, мені було дуже приємно, що керівникам держави не байдуже до моїх проблем. Тепер справа за вінницьким регіональним центром з фізичної культури і спорту для осіб з інвалідністю «Інваспорт», яке я представляю і на базі якого тренуюся. Вони мають дати відповідь на запит зі столиці, а далі побачимо, як розгортатимуться події, – висловила надію чемпіонка.

Мар’яна закінчила профільне училище, потім стала студенткою Технологічно-промислового фахового коледжу ВНАУ. Учбовий процес дівчина не ігнорувала: паралельно навчалася і тренувалася. Перед олімпіадою в Токіо спортсменка «пахала в залі» двічі кожного дня: вранці – три години, і ввечері – півтори. Каже, що в будь-якому спорті найголовніше не пропускати тренування, аби тіло постійно перебувало в тонусі, тоді й результати не забаряться.

У гардеробі спортсменки ви не знайдете жодного плаття. Каже, що це не в її стилі, віддає перевагу зручності та комфорту. Улюблені кольори дівчини: чорний, сірий та синій – і саме з них вона обирає свій наступний улюблений спортивний костюм.

Дев’ятнадцятирічною хмільничанка дебютувала на міжнародній спортивній арені на чемпіонаті Європи. Тоді ж виборола срібну нагороду у категорії дорослих та золото серед юніорів (зі світовим рекордом) та була відзначена Міжнародним паралімпійським комітетом як краща спортсменка 2015 року. Тоді ж на чемпіонаті Європи в Угорщині вона побила світовий та європейський рекорд серед юніорів з вагою 103 кг. А вже за рік виборола два перших місця серед юніорів та в особистій першості кубка світу. Її дебют на Чемпіонаті світу у 2017 році приніс Україні срібну медаль, а чемпіонат Європи у Франції зробив її переможницею та рекордсменкою Європи, де пауерліфтерка підняла вагу 130,5 кг.

На XV літніх Паралімпійських іграх у Бразилії дівчина поставила світовий та європейський рекорд серед юніорів – підняла 107 кг. Кубок світу в ОАЄ приніс вже світовий рекорд серед дорослих – 131 кг. Цьогорічний Кубок світу у Великій Британії Мар’яна Шевчук завершила з І місцем та встановила новий світовий рекорд серед дорослих – 132 кг, а у змаганнях в Тбілісі зуміла покращити цей результат ще на один кілограм.

Нещодавно вінницьку пауерліфтерку нагородили орденом княгині Ольги ІІІ ступеня – «За значний особистий внесок у розвиток паралімпійського руху, досягнення високих спортивних результатів на XVI літніх Паралімпійських іграх у місті Токіо, виявлені самовідданість та волю до перемоги, утвердження міжнародного авторитету України.

Токійське «золото» у ваговій категорії до 55 кг виявилося для важкоатлетки Мар’яни Шевчук вистражданим. На диво, у технологічно розвиненій Японії не вистачило камер для зйомки всіх видів змагань. Зокрема, під удар потрапила трансляція боротьби за медалі з пауерліфтингу. Не на користь України підсуджували й судді з Росії та Китаю, які мали своїх фаворитів, відхиляли численні протести українського тренера та доводили нервову напругу на майданчику до стану закипання. Однак залізну волю Мар’яни було не зломити: вона налаштувалася на першість і закрилася від негативу. Змогла опанувати свої емоції та нерви і виступила краще за конкуренток. У підсумку її результат склав 125 кг, що виявилося на один кг більше, ніж у китаянки Сяо і туркені Думан, які посіли друге й третє місця відповідно.

Розчарування від організації Олімпійських ігор Мар’яна не приховує. Зізнається, що такого панібратства та хитрування не зустрічала ніде, а виступає вона вже шість років. Так історично склалося, що першість в пауерліфтингу довгий час належала Нігерії та Єгипту, а цьогоріч в Японії лідирували лише китайці, що само собою наштовхує на певні роздуми.

На запитання, які враження отримала спортсменка від поїздки до Японії, наша героїня розводить руками, через карантинні обмеження країну побачити їй так і не вдалося. Для туристів Японія закрита, екскурсії не проводяться. Маршрут прибувших на змагання спортсменів обмежувався лише локаціями: поїсти, поспати, тренування і, власне, змагання.

Родина Шевчуків є найбільшими вболівальниками своєї маленької важкоатлетки, мама задоволена і безмежно пишається досягненнями доньки. Сама Мар’яна не вважає себе героїнею, завжди скромна і пряма, вона, за її словами, вже здійснила свою мрію. Хоча ні, побутові мрії ніхто не відміняв. Будемо сподіватися, що після даної публікації міське керівництво, в особі голови, обласні чиновники та столичні перші особи посприяють наполегливій спортсменці у вирішенні її питання.

Вікторія МЕЛЬНИК

Світлини надані Мар’яною Шевчук

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені