Гостинні та духовно багаті

У Глуховецькій громаді працює 8 закладів загальної середньої освіти й один дошкільний заклад. Адмінреформа ще не відбилася на їх кількості: жодної школи наразі не закрили, не скоротили жодного класу. Звісно, держава ставить перед громадами завдання привести мережу у відповідність до бюджетного кодексу, але є надія, що і з наступного навчального року не доведеться кардинально «рубати з плеча».

– Ми максимально за те, аби зберегти мережу, і голова селищної ради Олександр Амонс нас підтримує в тому, щоб школи в селах були, – розповідає начальник відділу освіти, культури, молоді та спорту Глуховецької селищної ради Олена Миклін. За її словами, майже всі заклади середної освіти стали навчально-виховними комплексами, тобто мають і дошкільні відділення. А в Глухівцях окремо велика школа і великий дитсадок. Дітей шкільного віку в освітніх закладах громади налічується 1242, нині це 102 класи. Дошкільнят у закладах 253.

Що чекає на освітню мережу громади? Глуховецька школа має достатню кількість учнів і матеріально-технічну базу, щоб стати ліцеєм. Міг би набути такого статусу і заклад у Бродецькому, але там не дозволяє приміщення…

– Глуховецька школа велика, зараз у ній 366 учнів. Минулого року вона виграла проєкт «Спроможна школа для кращих результатів», завдяки цьому приміщення утеплили і замінили дах. Залишилося до кінця року утеплити цокольний поверх і пофарбувати школу. Загальна вартість проєкту – 26 млн грн, залучено у 2020 році близько 13 млн грн. Співфінансування з місцевого бюджету – 10%. Результат є – навіть за відсутності опалення там добре тримається тепло. Ця школа планується як базова. Але ми не ділимо школи на перспективні й неперспективні. Кашперівська школа маленька (62 учні), але у ній поміняли два газових котли. Білопільська теж невеличка, опалюється альтернативними джерелами – заготовляють дрова, залишається гілля, тому за кошти громади купили для школи щепоріз. Ми переконані, що всі заклади повинні розвиватися, – каже Олена Василівна.

Цієї осені, як і багато де, виникла проблема з опаленням закладів. Тому у Глуховецькій громаді учні навчалися тиждень дистанційно, а з потеплінням вийшли «офлайн». У виграшній ситуації опинились ті школи, де є альтернативне опалення, а решта діють на розсуд керівників і колективу.

– У нас є навчальні заклади, побудовані дуже правильно, і як тільки сонячна погода, у них зразу тепло. Наприклад, у Бродецькому НВК, – зауважує пані Олена та додає, що їй дуже пощастило з командою директорів – усі висококваліфіковані, професійні, готові до співпраці. – Вже 10 місяців ми пропрацювали у новому форматі і, думаю, що справляємося з новими обов’язками, які на нас покладені.

Шанують у громаді й колишню директорку Кашперівського НВК Надію Топчій, яка 30 років очолювала цей заклад, багато для нього зробила, створила справді родинну атмосферу. Цьогоріч, відсвяткувавши ювілей, із вересня вийшла на заслужений відпочинок.

– Хочеться подякувати Надії Василівні за величезний внесок у розвиток освіти. Зараз там новий директор – Світлана Біла, призначена за конкурсом.

Пишається громада колишньою директоркою Білопільської школи Оленою Шамро, ідейною натхненницею етнофестивалю українсько-єврейської культури – яхад-фесту «Земля єднання». Не можна не згадати і Тетяну Голембівську, вчительку української в Бродецькому, учні якої стають переможцями олімпіад та конкурсів на всеукраїнському рівні.

Також люблять у громаді спорт. У Глуховецькій школі спортзал протягом дня повен охочих позайматися, як і майданчики зі штучним покриттям.

– Влаштовуємо розіраші кубків із настільного тенісу, волейболу, футболу, беремо участь у різноматітних змаганнях, – продовжує Олена Миклін. – Наша команда з футзалу «Промінь», яку тренує Сергій Коваль, регулярно посідає призові місця. Також успішно працює молодий інструктор, директор Центру фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх» Олександр Козюк. Його батько, вчитель фізкультури Євген Козюк, теж багато робить для розвитку спорту. Вернигородоцька школа показує гарні результати у змаганнях «Сокіл» («Джура»), до яких дітей готує вчитель Олександр Луцюк. У Вернигородку діє і Туристичний клуб «Гепаніс», очолюваний Францом Чашковським. Наші туристи в області завжди у призерах.

Закладів культури у Глуховецькій громаді 13  – Центр культури та дозвілля і 12 його філій: Білопільська, Бродецька, Вернигородоцька, Гурівецька, Держанівська, Жежелівська, Кашперівська, Непедівська, Панасівська, Пляхівська, Пузирківська та Селищанська. При Центрі культури, який очолює Борис Зільберман, діють народний аматорський колектив української пісні «Берегиня» (керівник Юрій Вялов) і зразковий аматорський колектив народного танцю «Подільський вітерець», очолюваний Оленою Шкутою. Також постійними учасниками заходів, навіть міжнародних, є жіночий колектив «Душі криниця» і чоловічий гурт «Добряни» (Глухівці), ансамбль «Чарівниця» (Вернигородок), хореографічний колектив «Джерельце» (Білопілля), вокальний ансамбль «Непедівський світанок». Радують земляків і вокальні колективи «Мальви» (Кашперівка), «Калина» (Пузирки), «Пляхівчаночка», «Селищани».

Далеко за межами Глуховецької громади відомий комунальний заклад «Музей Хліба села Білопілля», де щороку проводять свято обрядових хлібів та дідухів  «Народу вічний оберіг» і виставку «Колос достатку». Збираються тут і народні майстри, яких у громаді понад сорок, і бджолярі, і майстри випікання пирогів та інших смаколиків. Щиро сподіваються у громаді, що і етнофестиваль українсько-єврейської культури «Земля єднання» стане тут традицією.

 Ще одна цікава родзинка – народно-етнографічний фестиваль «Борщ та каша – сила наша», організований Пляхівською філією Центру культури, яку очолює Марія Кулеша. Це свято, проведене в селі Пляхова до Дня захисників і захисниць України, до Покрови та Дня українського козацтва, теж стає однією з візитівок гостинної та духовно багатої Глуховецької громади.

Юрій СЕГЕДА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені