Сівозміна на присадибній ділянці

На будь-якій присадибній ділянці, як правило, вирощуються всілякі культури – це й плодові, і овочеві, і ягідні, а також пряні трави та лікарські рослини. Навесні важливо грамотно планувати свої посадки. При цьому враховувати, яка культура росла на землі в минулому році. Після деяких рослин інші овочі погано ростуть, хворіють і дають маленький урожай. Грамотні городники повинні уважно стежити за сівозміною на своїй ділянці і знати в якому порядку найкраще висаджуватии овочеві культури.

При вирощуванні різних овочів на своїй ділянці, слід запам’ятати просте і універсальне правило сівозміни: культури, які вирощують на коренеплоди висаджують на наступний рік після рослин, у яких цінуються плоди.

Звичайно, у цього правила є незначні виключення. Наприклад, морква прекрасно росте після картоплі, цибулі та часнику. Також її висаджують після томатів, зелених салатів, огірків, капусти і деяких бобових. Знову сіяти цю культуру можна на колишнє місце не раніше, ніж через 4 роки. Висаджувати помаранчевий коренеплід не рекомендується після квасолі.

Досвідчені городники знають, що морква не любить внесення гною. Тому якщо він вже внесений в грунт, грядку слід займати іншими овочами (огірками, цибулею, капустою або картоплею). Гній робить плоди некрасивими, а також непридатними для зберігання.

Капуста полюбляє рости після огірків, кабачків, гарбузів і патисонів. Крім того, пізні сорти прекрасно ростуть після картоплі. А ранні – після цибулевих і часникових посадок. Капуста є відмінним попередником для моркви.

Буряк також корисний коренеплід. Він відмінно ростиме після картоплі; огірків; гарбузів; зелені; пряних трав.

А от  попередниками цибулевих посадок можуть бути капуста ранніх сортів, огірки, кабачки, гарбузи, картопля, зелень, бобові, перець, баклажани і пряні трави. Вибір рослин досить широкий.

Часник за своїми властивостями дуже схожий з цибулею. Для хорошого врожаю його також садять після капусти, огірків, кабачків, гарбуза, зелені, баклажанів, перців, бобових культур і зелені.

Огіркам забезпечують прекрасне існування капуста будь-яких сортів, буряк, помідори, часник, картопля і всі інші культури.

Таблиця сівозміни

Назва культурикращий попередникнайгірший попередник
КартопляБобові, коренеплідні, гарбузовеСоняшник, пасльонові, сорго
капустаБобові, цибуля, морква, картопляхрестоцвіті
моркваТомат, кабачки, картопляКвасоля, петрушка
БурякОгірок, цибуля, томатМорква, мангольд, капуста
огірокЦибуля, селера, картоплягарбузове
томатКапуста, огірок, бобовіпасльонові
перецьЦибуля, огірок, капустапасльонові
баклажанЦибуля, бобові, гарбузовіПасльонові, фізаліс
зеленьГарбуз, картопля, бобовіМорква, буряк

Таким чином, зміна грядок і місця зростання дуже важливий момент у вирощуванні овочевих культур. Городники, які хочуть отримувати стабільний і хороший урожай зі своєї ділянки, повинні враховувати всі нюанси посіву навесні. У кожної рослини можуть бути свої послідовники і попередники. Ці нескладні знання допоможуть посадити і вирощувати овочі з задоволенням!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені