23 Травня | 2014 | 11:50

Частина 2: Люстрація лікарів по-вінницьки, або Захворіти можна від тих виборів

Протягом кількох останніх днів в області відбувається публічне обговорення кандидатур на призначення керівників закладів сфери охорони здоров’я. Воно проходить у кілька етапів. Перший: кожен лікар, який працює в закладі, мав можливість висунути свою кандидатуру. Другий етап - обговорення у трудових колективах. Третій - затвердження, точніше отримання рекомендації від громадськості. Наступний, на якому побував наш кореспондент - розгляд на засіданні постійних комісій обласної ради за участі ЗМІ та громадських організацій. Голосували за кандидатури представники чотирьох комісій обласної ради - з питань охорони здоров’я, курортів та здорового способу життя, з питань регулювання комунальної власності та приватизації, з питань розвитку демократії, гласності, свободи слова, інформаційного простору, з питань зміцнення законності, правопорядку, боротьби з корупцією, охорони прав і свобод громадян. Взяти участь в засідання захотіли більше 60 громадських організацій. Цей етап виводить вибори керівників на фінішну пряму. Якщо громада й комісії доходять консенсусу в цьому кроці, голова обласної ради підпише рішення про призначення кандидатів. У дискусійних випадках - остаточно кандидатів затвердять на сесії обласної ради. 

Процес охопив 36 закладів охорони здоров’я області - медичних установ вторинного і третинного рівня надання допомоги, обласної наукової медичної бібліотеки, бюро судово-медичної експертизи, центру медико-соціальної експертизи тощо. Відтак на 36 вакантних посад назбиралося більше 70 претендентів. На початку засідання голова однієї з комісій Віталій Мрачковський закликав присутніх до толерантності, однак, як показала подальша розмова, зауваження не було прийняте до уваги.

Учасники зібрання мали можливість поставити запитання до кандидатів та дізнатися більше про їхню трудову діяльність і бачення розвитку їхніх медичних закладів. Потім депутати шляхом голосування надавали підтримку тому чи іншому претенденту.

Не встигнувши за короткий термін, який було відведено на обговорення, розглянути таку велику кількість персон, представники громадськості «знайомилися» з ними по ходу. Здавалось би, навіть коли конкурентів не було, а до кафедри виходили поважні люди, яких у своєму районі знає кожен, і до них знаходилися питання, які не завжди звучали тактовно й необразливо. Словом, спокійна розмова в учасників засідання все не клеїлася.

- Чи можете ви гарантувати прозорість роботи свого закладу? - запитував координатор люстраційного комітету Анатолій Банах в головного лікаря Оратівської центральної районної лікарні Миколи Садика. - Кажіть, чи будете співпрацювати з громадськістю? А що будете робити, коли до вас прийде людина, яка скаже, що лікар вимагав від неї гроші?

Звісно, все це питання риторичні. Порядна людина і далі буде працювати на совість, а непорядна... На деяких учасників засідання посипалися всілякі звинувачення.  Але треба все-таки не констатувати, а показувати підтвердження цих обвинувачень. Ті, у кого викрили «нечисті руки», своїх крісел, швидше всього, таки позбудуться. Але виявити порушення найважче. Від колективів кількох обласних установ надходили скарги на дії керівників, тому перевіркою вказаних фактів займалися спеціальні комісії. А що відбувається в віддалених закладах - і справді загадка для обласного керівництва. І правильні на засіданні звучали пропозиції, як би просторічно вони не були висловлені.

- Комісія тут голосує за людей, більшість яких вона вперше бачить. Якщо вже взялися робити це «прозоро» і «публічно», то вдягніть куфайку та йдіть під кабінети й питайте людей, що вони думають про цього керівника!

- У цих громадських слуханнях зовсім не чути думки самих лікарів, які є членами трудових колективів. А чи не можна було б озвучувати й долучати до протоколу їхню оцінку діяльності керівника, а також враховувати позицію фахових медичних громадських організацій? - запропонувала голова громадської ради при обласній раді Руслана Харковенко. Зауваження стосовно рекомендації співробітників, на наш погляд, слушне. Адже перш за все, керівник співпрацює з своїми підлеглими і створює для них відповідні умови та атмосферу праці. Та його відкинули дехто навіть зі сміхом: мовляв, якщо мова йде про колишнього керівника, він може залучити адмінресурс.

Особливо розгорілися пристрасті навколо Бершадської окружної лікарні інтенсивного лікування. На заміщення посади надійшло аж шість заяв. Не всі кандидати відповідали вимогам, тому по ходу частина їх відсіялася. Думки громади й комісій щодо найкращої кандидатури розійшлися. Бершадські самооборонців спеціально приїхали до Вінниці, щоб підтримати свого кандидата Дмитра Яремчука. А фахова комісія департаменту охорони здоров’я дала найкращі характеристики й рекомендацію колишньому головуючому закладу Василю Залецькому. Прослухавши інформацію про всіх учасників конкурсу, перейшли до голосування. Комісія обрала Залецького.

- Такі вибори все більше нагадують фарс, - збунтувалися представники громади. - Навіщо ви нас запросили, коли не дослухаєтеся нашої думки? Ми бачимо, що комісія намагається «протягнути» своїх людей! А місцеві мешканці плачуть через цього Залецького!

Так і не досягнувши бажаного, розлючені бершадці покинули залу. А остаточне рішення відклали на розсуд сесії. На сесії вирішуватиметься доля керівників ще кількох закладів, з якими виникли подібні суперечки. Деякі шокуючі відомості про головних лікарів стали відомі «потрібним людям» під час цього засідання, і вони потребують перевірки. Між тим, громадське обговорення продовжується. 

Призначати керівників прозоро й відкрито за трьома характеристиками: професіоналізм, порядність, патріотизм - безперечно, добра ідея. Але її втілення в описаному вигляді здивувало. Культура поведінки, тактовне висловлення критики та елементарна повага до людини лише за те, що вона - людина - ось чого ми досі так і не навчилися. А аналогічні заходи влада планує проводити поступово з усіма керівниками комунальних закладів і установ спільної власності. Після п’ятигодинної порції чистого стресу виникло запитання: чиїх нервів вистачить на таке обговорення?

 
Автор: Антоніна БАСЕНКО, фото Сергія ТІМЕРБАЄВА
Розповісти друзям: