28 Травня | 2014 | 14:39

Підростають власні композитори

Молода композиторка, студентка 4 курсу фортепіанного відділу Вінницького училища культури і мистецтв ім. М. Леонтовича Яна Шлябанська нещодавно презентувала в рідному освітньому закладі своє чергове творіння. Вокальний цикл «Вічне прядиво долі» дівчина створила на народні слова. Мотиви твору справді вічні, вони й породили таку назву.

Цикл має сюжет. Молода дівчина закохується, виходить заміж за козака. Та він вирушає на війну. В неї недобре передчуття, що він може загинути. Коханий і справді гине. Але молода жінка народжує від нього дитину. Це приносить їй надію і впевненість у тому, що життя продовжується. Вокальний цикл особливий тим, що містить і сольні, і ансамблеві номери для народного голосу. Вокальні партії твору виконали співачки з пронизливими народними голосами (етно-фольк гурт «Мокоша»).

g1

- Я працювала над циклом протягом чотирьох років, - розповідає авторка. -Спочатку в ньому було лише 9 номерів, та з часом він «виріс» до 23 номерів, пов’язаних наскрізним безперервним розвитком. Також я намагалася поєднати різні види мистецтва: інструментальну, вокальну музику, різні тембри з хореографією, живописом, світлом та поезією. Та, все ж, смисловим центром усього цього є музика. Саме тому обрала мінімалістичні народні тексти, які несуть скоріше загальне колористичне враження, ніж зміст. Це дало можливість максимально висвітлити на першому плані музику. Хотіла звернутися до слухача мовою звуків. Задум виник, коли я вперше почула справжній народний спів у неперевершеному виконанні Юлії Васюк (з гурту «Мокоша»). Вона зворушила мене до сліз. Народне - це завжди справжнє, істинне , те, що викликає непідробні чисті емоції. Я намагаюся поєднати древні фольклорно-пісенні традиції з сучасною музичною мовою. Народне джерело - невичерпне. Як це не парадоксально, але найчастіше на створення музики мене надихає сама музика. Це також і внутрішні переживання, відчуття та природа. 

g2

Яна почала писати власні мелодії ще в часи навчання в музичній школі, брала участь в багатьох майстер-класах для композиторів. Серед здобутків цієї перспективної учениці - перша премія на Всеукраїнському конкурсі композиторів ім. І. Карабиці, друга - на Міжнародному конкурсі композиторів ім. О. Спендіарова.

g4

Свої різносторонні творчі здібності показала під час програми концерту. Підготувала серію малюнків, які демонструвалися на екрані, написала поетичні вставки, які читці виголошували між номерами.

Автор: Антоніна БАСЕНКО, фото Сергія ТІМЕРБАЄВА
Розповісти друзям: