17 Жовтня | 2014 | 10:32

Герої, що рятують героїв

Всесвітній день анестезіолога медики «літаючої реанімації» проводять у рейсі

Позавчора приземлилися в Гавришівці 13 поранених хлопців, що будуть лікуватися у медичному центрі ВПС. Морально це неможливо витримати. Посадки літака чекають сім карет швидкої допомоги, ціла група профільних спеціалістів Центру . А з борту спускають суцільні рани. У хлопців тяжкі інвалідизуючі політравми: в голови, живіт, з опіками від снарядів, один з молодих бійців втратив ногу. Хворих тут же на місці розподіляють. І медики мучаться, страждають разом з ними. 

Льотні бригади,  що доставляють повітряним шляхом постраждалих героїв, учасників антитерористичної операції, у місця подальшого лікування, навіть своє професійне свято - Всесвітній день анестезіолога -  провели в польоті. 

- Для всіх медпрацівників, а анестезіологів зокрема, подія, що трапилася 168 років тому (вперше Вільямом Мортоном було застосовано під час операції ефірний наркоз) має винятковий зміст, тому що біль не повинен терпіти ніхто, - пояснила провідний анестезіолог Центрального регіону ЗСУ Лідія Хлібовська. Вона очолює клініку невідкладної медичної допомоги, інтенсивної терапії, анестезіології, реанімації та детоксикації. Там, мабуть, як ніде в медицині, найбільше потрібна рятівна ампула, що тамує біль. В очолюваних нею підрозділах, окрім самої Лідії Мойсеївни, трудяться ще три орденоносні медпрацівники.

На базі цієї клініки й працює в шаленому ритмі повітряна бригада медиків.

- Наш літак ВІТА створений у 2000 році на базі АН-26. Аналогів такого в Україні немає, це, по суті, літаюча реанімація, обладнання якої дозволяє надавати спеціалізовану анестезіологічну реанімаційну медичну допомогу в повітрі, - розповів полковник медичної служби, тимчасовий виконувач обов’язків заступника начальника центру з медичної частини Сергій Стецюра.

За мирних 13 років доправили понад сто пацієнтів. А з травня цього року працюють у посиленому режимі. За останніх п’ять місяців перевезли близько 2000 поранених. Уже задіяли й транспортний літак для пацієнтів, що можуть сидіти. Він розрахований на 30 осіб.

- Раніше бригада могла вилетіти в понеділок, а повернутися аж у п’ятницю, - ділиться подробицями начальник відділення анестезіології В’ячеслав Кондратюк, якому й самому не раз доводилося надавати допомогу на авіаборту. - А зараз перемир’я позначилося на кількості роботи. Поки маємо два-три рейси на тиждень. Та усі пацієнти дуже тяжкі.

Польоти здійснюють по всій Україні: з Дніпропетровська, Харкова, куди направляють поранених бійців у мобільні госпіталі, привозять до Вінниці, Львова, Одеси.
Команда зльоту - і за п’ять хвилин (!) бригада вже зібрала всі необхідні медикаменти й приладдя.

- За це літо наші анестезіологи і сестри витримали колосальне навантаження, - зізнається В’ячеслав Кондратюк. - У відділенні десь 20 осіб, з них формують бригади. Ці люди проводять десятки годин на висоті, де кількість кисню втричі менша, ніж у звичному житті. Величезна кількість поранених проходить через лікарські й сестринські руки і душі. Не можна описати словами, наскільки це важко морально. Кожнісінького дня 15-16 спустошених бійців. Кожному з них треба приділити увагу і пропустити через своє серце пережиті ними особисті трагедії.

- Вони знають кожного на ім’я, з ходу запам’ятовують отакий перелік діагнозів, - малює руками уявний лист Лідія Мойсеївна. - Аякже? Півтори-дві години в польоті, потрібно стежити за кожним: тому вколоти знеболювальне, тому підключити системи. Непросте спілкування, шум, вібрації, а ще біль, нестихаючий стогін, видовища не для слабодухих - одні з понівеченими тілами, інші без свідомості. І всім треба допомогти.

Цей дорогоцінний літак оснастили коштом і подарунками волонтерів і благодійників.

- Дуже багато меценатів, які не завжди й називаються. Допомагав Андрій Скляр, благодійна організація «Нова свідомість», яку представляли Галина Кириченко та Костянтин. Приносили всіляке, починаючи з футболок та простирадл і закінчуючи підгузками для дорослих. Якось проходила територією центру жінка, що назвалася Оленою Кравченко. Поцікавилася, що нам потрібно. На висоті неможливо застосовувати крапельницю, і ми назвали інфузомат. Цей апарат коштує 20 тисяч гривень. І що ви думаєте? Принесла! Я стала розпитувати, хто вона, яку організацію представляє, адже неможливо пересічним людям видати таку суму. Але жінка сказала: ми – люди. І таких дуже багато, які роблять добру справу від душі, а не заради реклами.

- Центру подарували з десяток кардіомоніторів, дихальні апарати, приносили ковдри, спальні мішки, посуд і ще багато всього іншого. Все згодилося для поранених, ніщо не простоює на складах, а допомагає рятувати життя і додавати зручності - ось це обов’язково відзначте, - звернувся В’ячеслав Кондратюк. - Ми не знаємо й не бачимо цих добродіїв, але дуже хочеться сказати їм спасибі за небайдужість.

На вдячність, повагу й захоплення заслуговують і самі лікарі, що приймають поранених з полів бою, що оперують під гул снарядів, що заліковують тілесні і душевні рани наших патріотів по госпіталях.

Автор: Антоніна БАСЕНКО, фото автора
Розповісти друзям: