4 Листопада | 2015 | 14:43

Малина: літні і ремонтантні сорти

Який сад без малини? Звичайно, хочеться посадити найкращі сорти. Але як розібратися в розмаїтті сортів, що продаються на базарах, садових виставках чи по рекламних оголошеннях в журналах і газетах.

У 80-х роках минулого століття асортимент малини був досить обмежений. Тоді вирощували вітчизняні сорти: Новокитаївська, Новинка Кузьміна, Бабине літо (ремонтантна). Із зарубіжних були відомі: болгарський Рубін, англійський  Молінг Проміс, американський Херітейдж (рем.)

В 90-х роках відомий російський селекціонер В.Кичина створив цілу серію сортів з унікальною крупноплідністю і врожайністю: Ізобільна, Патриція, Абориген, Сірєнєвий туман, Арбат, Таруса, Жовтий гігант. Дійсно, ці сорти виділяються дуже великими ягодами (вагою понад 10 г) і високою врожайністю (2,5-3,5 кг з куща). Проте смакові якості ягід досить посередні. До того ж вони дуже вибагливі, потребують систематичної вологи, регулярних підкормок. Та й кліматичні умови російського підмосков’я (де створені ці сорти) і України дещо відрізняються. Ця малина не витримує умов спекотного літа і посух, які зачастили останнім часом. На Вінниччині ці сорти ще намагаються вирощувати, проте в південних областях від них вже відмовилися. Із сортів В. Кичини варто відзначити Тарусу – штамбову малину, яка не має аналогів. Міцне стебло Таруси здатне витримувати вагу врожаю навіть без шпалери.

Інший російський селекціонер О.Казаков (з Брянська) вивів набагато менше сортів: Феномен, Діамант (рем.), Брянське диво (рем.). Проте майже кожен з них - справжній «малиновий шедевр». Назва сорту Феномен повністю відповідає його характеристиці. Він відносно  невибагливий, дуже врожайний, має великі щільні темно-червоні ягоди з яскравим малиновим ароматом. Феномен дуже популярний серед фермерів, які вирощують його на великих ділянках. Із європейських сортів завоювали визнання польські: Ляшка, Полка (рем.), Покуса (рем.), німецький Октавія, шотландський Глен Емпл.

Із нових вітчизняних сортів також є кілька цілком конкурентних: Струнка, Дніпро-2, Брусв’яна (рем.). Малину, яка плодоносить в липні на дворічних стеблах, називають «літньою» малиною. А ту, яка дає врожай із серпня до осінніх морозів, – ремонтантною або «осінньою». Часто на базарі можна почути від покупців: «Мені потрібна малина, яка два рази плодоносить». На цьому варто зупинитись детальніше. Із згаданих ремонтантних сортів отримувати два врожаї доцільно лише при вирощуванні сорту Херітейдж. Він дає непоганий врожай на дворічних стеблах у липні. А потім, приблизно із середини вересня, на однорічних стеблах починається осіннє плодоношення. Проте встигає достигнути не більше третини врожаю. Після жовтневих заморозків ягоди втрачають смак і технічні якості. Херітейдж виділяється дуже міцним стеблом, яке повністю дерев’яніє до морозів і добре переносить зиму.

Усі новітні ремонтантні сорти (в тому числі й згадані в цій статті) осіннє плодоношення починають значно раніше – з початку серпня. І до осінніх заморозків встигають майже повністю відплодоносити. Що робити  зі стеблами малини після осіннього плодоношення? Потрібно взяти косу і скосити їх під корінь. З весни відростуть потужні молоді стебла, які віддячать врожаєм в серпні-вересні наступного року. Звичайно, виникає запитання: «Для чого стебла скошувати, коли на них можна отримати ще один врожай у липні наступного року». Але це помилкова думка. Стебла такої ремонтантної малини не встигають добре здерев’яніти, а бруньки добре визріти до морозів. Взимку вони  пошкоджуються навіть за відносно невеликих морозів. Повноцінного врожаю в липні на них не буде. Крім того, рослини витрачають свій ресурс і осінній врожай буде значно гіршим. Отже, як добре відомо, «гнатись за двома зайцями» не варто. А якщо хочете мати врожай в липні, то посадіть літню малину.

Малину краще посадити восени або ж ранньою весною. Садити краще з відстанню між кущами в ряду – 1,0 м, міжряддя вибирають залежно від сорту - від 1,70 до 2,20 м. В ямку садять два саджанці на таку ж глибину, як вони росли в розсаднику. Більша частина кореневої системи малини знаходиться в верхньому шарі грунту. Тому систематична волога - запорука високого врожаю. Крім того, малина позитивно реагує на внесення органічних добрив. Восени під кущами малини розкидайте перегній (прикопувати не потрібно, тому що пошкодите кореневу систему). Верхівку літньої малини потрібно обрізати на 15-20 см. Робити це краще не восени, а ранньої весни. Також відразу після плодоношення стебла літньої малини слід вирізати під корінь і винести з ділянки, не чекаючи, поки вони висохнуть. Старі стебла – розплідник  шкідників і хвороб.

Після збору врожаю літніх сортів малини не завадить провести дві профілактичні обробки проти шкідників, з інтервалом 7 днів. Дуже ефективний препарат «Маршал». При роботі з ним обов’язково використовуйте респіратор. Також для боротьби з шкідниками малини ефективний «Нурел-Д».

А от новітні сорти ремонтантної малини хімічних обробок не потребують. Ріст і плодоношення цієї малини не збігається з фазами розвитку  переважної більшості шкідників. На базарах саджанці малини продають вже  на початку вересня з зеленими стеблами і навіть з ягодами. Проте спеціалісти рекомендують, що копати саджанці малини можна тоді, коли вони хоча б на 2/3 здерев’яніли. Наприклад, цього року це було 5-8 жовтня, не раніше.

 

Успіхів вам у вирощуванні малини.

Автор: Валерій Мельник с. Чернявка, Оратівський район
Розповісти друзям: