22 Серпня | 2016 | 18:44

Майдан Шани в Могилеві-Подільському зібрав патріотів

Могилівчани, котрі зібралися на урочистий мітинг з нагоди відкриття Майдану Шани, говорили того ранку поміж собою насамперед про…лелеку. -Ще вчора він ось тут, на зеленому газоні, гордовито походжав, приймаючи від містян подарунки – шматки хліба, булочки, - каже могилівчанка Людмила Катеринич. – Всі роздивлялися його, фотографували, а одна бабця сказала, що це прилетіла чиясь душа. Ви ж розумієте, - когось із убитих у цій страшній неоголошеній війні… - Душа чекає на молитву. І птах прилетів, щоби живим про це сказати, - долучилася до розмови її сусідка.

 

Того дня на Майдані Шани таки звучала молитва «Ангел Господній», котру промовляють за душі тих, хто пішов у небуття. Молилися також «Отче наш», а священик місцевої римо-католицької громади освятив меморіал шани загиблих і мимоволі майже в усіх присутніх покотилися сльози. Не спинити, не вичерпати горя ось цих матерів, дружин, синів та доньок, що сидять на почесних місцях біля обеліска, оплакуючи своїх синів, чоловіків та батьків…А кожен із промовців, котрий підходить до мікрофона, обов»язково каже  такі слова, що крають серце. І тоді плачуть не лише жінки. Непрохані сльози втирають і мужні чоловіки – воїни, які прийшли вшанувати своїх побратимів. В обороні цілісності й незалежності України на Сході загинуло 16 могилівчан.

 А над майданом надривисто лунають віршовані рядки про кожного з убієнних, бо автор тексту вклала у них своє серце і душу. Як, до речі, й скульптор Микола Крижанівський, котрий в останній місяць працював над портретами героїв і денно, й нощно.

На відкриття меморіалу приїхали голова облдержадміністрації Валерій Коровій, голова обласної ради Анатолій Олійник, перший заступник голови облради Людмила Щербаківська, депутати, делегації зі Словаччини, Італії - міст Шаля і Каврилья, які є побратимами могилівчан. До речі, саме в Італії похований Микола Буянов – герой часів другої світової родом із Могилева-Подільського. Сюди прибули військовослужбовці Могилів-Подільського прикордонного загону, бійці «Айдара», «Азова», представники «Народної самооборони», «Козацького полку», волонтери Всеукраїнської ГО «Катарсис».

-        Ми живемо у воістину історичний час, адже 25 років Незалежності – гарна нагода для кожного, щоб задуматись, наскільки  причетні до всього, що називається незалежна Україна, - сказав Валерій Коровій. – Дуже важко в такі хвилини, коли ми розуміємо всю глибину втрати. Відчуваємо цей біль усім серцем. Пам»ятаймо, що ніхто, крім нас самих не захищатиме нашу Україну, наші сім»ї, наших дітей. І сьогоднішня подія в центрі прикордонного Могилева-Подільського має надзвичайне значення. Ми повинні бути гідні пам»яті цих молодих героїв.

-        Історично Україна боролась за свою незалежність і суверенітет, і ця боротьба забирала найкращих синів, - зазначив у своєму виступі Анатолій Олійник. – Меморіал Шани, який зводився спільним коштом місцевої громади, меценатів – данина пам»яті тим, хто поліг у перших рядах під час збройного конфлікту на Донбасі. Саме наше покоління зараз може вибороти справжню незалежність для неньки-України, довівши, що недарма її діти поклали свої голови за волю і мирне життя.

-        Тепер у Могилеві-Подільському є священне місце під відкритим небом – місце людської гідності і шани, стіна плачу за убієнними, - звернувся до присутніх міський голова Петро Бровко, подякувавши усім причетним за активну участь у зборі коштів та спорудженні цього Майдану Шани.

Після відкриття й освячення обеліска й стіни з портретами загиблих героїв відбулося нагородження учасників АТО, волонтерів, прикордонників орденами, медалями, Грамотами. Учасники урочистостей поклали квіти до меморіалу і пов»язали символічні стрічки на сітку єдності. Учасники мітингу, вклякнувши на коліна, пом»янули загиблих.

…Кажуть, лелека більше не прилітав до меморіалу…Мабуть, живі хоча б частково виконали волю загиблих. Хоча їхні душі, очевидно, заспокояться лише тоді, коли припиниться ця клята війна, перестануть гинути люди, а їхні нащадки будуть жити у мирі, довіку пам»ятаючи про ту високу ціну, яку заплатили наші герої за цілісність держави та її Незалежність…

Детальніше про цю подію – в наступному номері газети.

Автор: Анастасія Трошкова
Розповісти друзям: