8 Лютого | 2017 | 22:17

Знайомтесь: заповідники Вінниччини

Мальовничі куточки області, які вражають розмаїттям ландшафту і рослинного та тваринного світу, стали «героями» фотоальбому, виданого за кошти обласного фонду охорони навколишнього природного середовища.

Як розповіли в департаменті екології, ідея видання презентаційного альбому «Заповідні куточки Вінниччини» виникла у зв’язку з потребою достойно представити область на загальноукраїнському та міжнародному рівні. Адже, поруч із показниками економічного та соціального розвитку, особливе значення для іміджу регіону має і екологічна складова.

На кольорових фото - не просто гарні пейзажі, а території, взяті під охорону держави, тобто заповідні. Відкривають альбом краєвиди національного природного парку «Кармелюкове Поділля», що в Тростянецькому та Чечельницькому районах. Там збережені предковічні дубово-грабові ліси, степи і луки - домівки численних рослин і тварин. Окрасами альбому є зображення червонокнижних видів: сон-трави, ковили, адонісу, відкасника…

Представлено регіональні ландшафтні парки - «Мурафа» (у Могилів-Подільському та Чернівецькому районах), де, зокрема, живуть граційні європейські сарни; «Дністер» (Могилів-Подільський та Ямпільський райони) з унікальними урочищами та місцями гніздування і зимівлі багатьох видів птахів; «Середнє Побужжя» та «Немирівське Побужжя» (Тиврівський і Немирівський райони) з річковими порогами, лісами, степовими та лучними масивами.

Зображення рідкісних птахів зроблені в загальнозоологічних заказниках «Сандрацький» (у Хмільницькому районі) та «Згарський» (у Жмеринському та Літинському). Там, у болотистих місцинах, також ховаються ондатри, видри і бобри.

Гортаємо далі й потрапляємо в урочище «Гайдамацький яр», геологічну пам’ятку природи, що в Чернівецькому та Ямпільському районах. Тут річка Бушанка порізала, як пиріг, шари вапняків, сланців та пісковиків на глибину до 120 метрів.

Знайомить фотоальбом і з ботанічним заказником «Стінка» (Томашпільський район), ландшафтними заказниками «Струмок», «Джерельна діброва» і «Корчівка» (Жмеринський район), «Караєцький» та «Яришівська гора» (Муровано-Куриловецький район). Цікава знахідка: «впольовані» фотообєктивом ялівець, барбарис і терен, які ростуть разом.

Відома в області та за її межами пам’ятка природи загальнодержавного значення «Урочище «Княгиня» (Піщанський район). Потрапили на сторінки видання і створені у 2016 р. нові обєкти заповідного фонду - ботанічні заказники «Красне», «Дошка», «Криничка», орнітологічний заказник «Ставки», гідрологічний заказник «Ільківський став», ландшафтний заказник «Сосонка».

Тексту в цьому фотоальбомі мало, лише назви та стислі описи заповідників, подані українською та англійською. Натомість промовляють світлини - переконують, що природа наша багата і прекрасна, що треба її берегти (заповідати нащадкам), що маємо чим здивувати туристів…

До речі, у США заповідними є 14% суші та 12% морської акваторії, у Польщі заповідні території займають понад 30% площі країни. У нас же природоохоронний статус має лише 2,25% площі області. Планується збільшити цю кількість до 5 відсотків. Зокрема, здійснюється підготовча робота над створенням національного природного парку «Центральне Поділля», до якого планується включити частину Вінницького, Літинського та Хмільницького районів - саме ті землі, де особливої охорони потребують могутні, але вразливі красені-зубри.

Видано фотоальбом «Заповідні куточки Вінниччини» за сприяння облдержадміністрації та обласного департаменту екології і природних ресурсів. Для доброї справи безкоштовно надали свої роботи фотомайстри Антон Кащеєв, Дмитро Райлян, Олександр Матвійчук, Олександр Гордієвич, Олександр Лапін…

Детальніше - в наступному номері газети "Вінниччина". 

Автор: Юрій Сегеда
Розповісти друзям: