16 Лютого | 2017 | 14:31

110 років тому відкрилась «тімірязєвка»

Розпорядчий комітет у присутності зодчого Григорія Артинова прийняв будівлю «в експлуатацію» 7 лютого 1906 року. А за рік, 15 лютого 1907-го, відбулось урочисте відкриття міської бібліотеки, названої на вшанування пам’яті Миколи Гоголя.

Ще раніше, у 1902 році на засіданні міської Думи було вирішено заснувати у Вінниці публічну бібліотеку. Наступного року був затверджений статут майбутньої бібліотеки, виділено місце під її побудову та схвалено проект приміщення, який виготовив міський архітектор Григорій Артинов. До речі, саме Артинов наполіг, щоб книгозбірня була зведена в центрі міста. Він також пояснював, що за зразок узяв американські бібліотеки - з точки зору «найкращих засобів зберігання книжкових скарбниць і надання публіці можливості вільно користуватись ними».

До речі, бібліотечне приміщення спочатку було одноповерховим (реконструювали і добудовували його в 1936 році) і містило не лише 2 зали і книгосховище, а й помешкання бібліотекарки (першою бібліотекаркою була дворянка К. С. Вознесенська). А згодом, уже за радянської влади в 1923-му, бібліотеці присвоїли імя вченого-біолога Климента Тімірязєва.

У фондах досі зберігаються книги, які є ровесниками бібліотеки. Збереглося в архівах і запрошення від імені міського голови Миколи Оводова членам Розпорядчого комітету міської Гоголівської бібліотеки на урочистості «в 1 час дня по поводу открытия». Вдавшись до символізму, урочистості з нагоди 110-річчя бібліотеки теж призначили на 13-у годину 15 лютого.

Привітати «тімірязєвку» прийшов повен зал друзів, приїхали народні депутати Олександр Домбровський та Сергій Кудлаєнко, участь в урочистостях взяли депутати обласної ради, представники громадськості, письменники, представники освіти і культури, ветерани закладу. Заступник керівника виконавчого апарату облради Ігор Хміль зачитав вітання від голови Верховної Ради Андрія Парубія та голови обласної ради Анатолія Олійника, від облдержадміністрації вітав заступник голови - директор департаменту освіти та науки Ігор Івасюк, який вручив почесні грамоти працівникам бібліотеки. А начальник управління культури і мистецтв заслужений артист Станіслав Городинський у дарунок виконав пісню.

Згадували на святі про славну та нелегку історію обласної бібліотеки - про те, зокрема, як загинула в гестапо її співробітниця - підпільниця Наталя Медвідь; як приміщення було майже вщент спалене нацистами при відступі; як під час відбудови заклад тимчасово розташовувався в «Мурах»…

Говорили і про сьогодення, розвиток, здобутки та плани. Так, фонд книгозбірні сьогодні складає близько мільйона видань, з них 36500 рідкісних та цінних. Щорічно тут обслуговується понад 40 тис. читачів, а відвідувачів налічується більш як 150 тисяч. До їхніх послуг не лише книги і періодика, а й карти, ноти, аудіовізуальні матеріали, електронні видання більш ніж 40 мовами світу, компютери та Інтернет, сканери та принтери, клуби за інтересами та курси, цікаві зустрічі та акції… 

Директор обласної наукової бібліотеки Наталія Морозова від імені всього колективу приймала вітання та дарунки - і квіти, і книги, і оргтехніку, і картини, і благодійну передплату на періодичні видання.

Детальніше - в наступному номері газети "Вінниччина".

Автор: Юрій Сегеда
Розповісти друзям: