2 Березня | 2017 | 09:07

Гранівська «республіка» або Як найбільше в районі село хотіло, та не стало центром громади

Гранів на Гайсинщині - один з найстаріших населених пунктів Поділля. В 1744 році він отримав магдебурзьке право з гербом на додачу. Гранів залишався центром волості то в складі одного повіту, то другого. Він також був осередком духовності: тут височів монастир аж із трьома церквами. А змаліло містечко через… реформи. Як почала радянська влада перекроювати карти, то укрупнювати, то подрібнювати райони… Так і стали занепадати великі, старовинні, розвинені села. Сьогодні в розпалі нова реформа. Цього разу, кажуть, добровільна. Люди отримали право самі створювати громади, визначати, де буде їх центр.

У Гранові не сумнівалися: де ж, як не тут, бути центрові? Й жителі прилеглих сіл цю думку поділяли. Їм до Гранова і ближче, й зручніше… Люди, каже гранівський голова Віктор Боднюк, хочуть до Гранова, та їм нав’язують геть інші варіанти.

 

 «Нас просто викинули»

Ось районна газета за 27 травня минулого року. А в ній про те, що в райдержадміністрації відбулося засідання робочої групи «із забезпечення відкритості й прозорості роботи під час внесення змін до Перспективного плану формування території громад району». До присутніх на засіданні було доведено, що в Гайсинському районі має бути шість громад: Гайсинська з центром, зрозуміло, в Гайсині, Кіблицька, Харпацька, Губницька, Кунківська та Михайлівська, куди, крім інших сіл, увійде й Гранів.

- Ця інформація для мене була, як відро крижаної води на голову, - згадує Віктор Боднюк. - Адже до цього план був зовсім інший! Ним передбачалося, що Гранів стане центром територіальної об’єднаної громади, й ми до цього вже готувалися. Після почутого я підійшов до Григорія Борового, голови райради. Запитав, в зв’язку із чим до плану внесли корективи й чому найбільше село району хочуть приєднати до значно меншого. Він відповів, що сам уперше чує про таку конфігурацію. Тоді я зайшов до Владислава Уткіна, голови РДА, проте і він толком нічого не пояснив. Мовляв, усе буде нормально, не хвилюйтеся…

Час минав - а «нормально», каже гранівський голова, не ставало. З усіх боків йому тепер доводили, що центра громади у Гранові бути не повинно в принципі. Більше того. В сусідніх селах, які, згідно першого плану, мали увійти до гранівської громади, почали агітувати людей зовсім за інше.

- Ходили по дворах і казали: Гранів хоче приєднатися до Гайсина, тобто вводили людей в оману. На сходи і сесії, де це питання обговорювали, нас не запросили, хоч повинні були. Й що в результаті? Гранів просто викинули з процесу об’єднання…

«Всі дороги ведуть до нас»

Таку «реформу» гранівчани вважають не лише несправедливою. А ще й безглуздою.

- В нас 2300 мешканців, до нас зручно й недалеко добиратися з кожного села, яке мало б увійти до ОТГ. Гранівська школа розрахована на 560 учнів. Газифікована, утеплена, комп’ютеризована… В ній навчаються й діти з Михайлівки, яку спочатку планували включити до ОТГ з центром у Гранові, потім навпаки, а тепер переагітували за Гайсин… Люди з сусідніх сіл лікуються в нашій амбулаторії, в денному стаціонарі. Й дитячий садок в нас найбільший. Є вся необхідна інфраструктура: АТС, Укрпошта, відділення Ощадбанку, дві аптеки, вісім різних магазинів, два кафе… В Гранові великий Будинок культури, для якого, до речі вже виготовлена проектно-кошторисна документація на приміщення для дитячого хореографічного гуртка з роздягальнями та душовими кімнатами… Є музей, бібліотека… Щовівторка  до приїздять люди з навколишніх сіл і навіть з Гайсина до нас на ярмарок. Хіба дурні були наші предки, які саме в Гранові зробили центр волості?

- Ми вважаємо, зміни в планах територіального розподілу - чиїсь амбіції, - додає сільський голова. - Контури громад переробили таким чином, щоб залишились «зручні» для влади сільські голови. Я, на жаль, «незручний». Хоча б тому, що не розумію: чому  з нами не радилися, коли змінювали план, чому сходи громадян у селах відбувалися при напівпорожніх залах, чому сільчан обманювали, переконуючи, що Гранів приєднається до Гайсина… Чому хтось втручається в справу, вирішувати яку повинні тільки ми, мешканці громад?

Гранів, Михайлівка й Нараївка пов’язані між собою родинними «ниточками», навіщо їх розривати, віддаючи кожне із сіл під різні «протекторати»?

Села, і це не секрет, відрізняються одне від одного «характером». А в нас і з Михайлівною, і з Нараївкою один менталітет. Чому нас розводять у різні «кутки»? Ну хто від цього виграє, якщо від Михайлівки до Гранова чотири кілометри, а до Гайсина 17?

Пропонують плече й партнерство

Віктор Боднюк прийшов в сільську раду, можна сказати, з поля. Досі чоловік займався фермерством. Тож і за нову роботу взявся, наче за плуга.

Спочатку в Гранові прибрали звалища, встановили сміттєві баки, навели лад на цвинтарі (там навіть громадську вбиральню зробили)… На вулицях, а це 12 кілометрів, змонтували освітлення, підлатали дороги, встановили на них знаки, розбили сквер поблизу школи, не забуваються ні про лікарню, ні про інші заклади: там полагодили каналізацію, тут замінили вікна, докупили нових меблів і обладнання… Сільських спортсменів одягли у нову форму, запустили автобус, який безкоштовно привозить і відвозить дітей з дитсадка та школи.

Із заготівельниками сільська рада домовилась про підвищення закупівельної ціни на молоко, активно залучають до партнерства спонсорів. Як наслідок, сільський бюджет майже подвоївся: в 2015 він складав 1 мільйон 800 тисяч, а торік - 2 мільйони 600 тисяч гривень. Вистачає й на матеріальну допомогу тим, хто потрапив у скруту, й атошникам.

Пожвавилось життя культурне: в Гранові відкрили пам’ятник Тарасові Шевченку; запровадили свято села, стали запрошувати професійних артистів.

На поточний рік у Віктора Боднюка плани ще більші.

- Ми і в сусідніх селах не менше зробимо, не потрібно їх від Гранова «відривати». Жителям Михайлівки обіцяють, що їм буде краще з Гайсином. Проте в Гайсині своїх мешканців 25 тисяч, уявіть, як непросто жителю села буде потрапити на прийом до міського голови, до іншого державного службовця. А які шанси, що до гайсинської ради увійде бодай один представник села? Мізерні…

У Гранові переконані: разом з ними й Михайлівка, й Нараївка стануть сильнішими, багатшими, кращими.

- Ми пропонуємо рівні, партнерські стосунки. Жодне питання не вирішуватиметься без обговорення та згоди кожного села. Разом ми нічого не дозволимо закрити, «оптимізувати», розорити. Чи не в цьому причина того, що проти Гранова розгорнули компанію?..

Добиватимуться свого

Визнавати поразку Гранів не збирається. Тут сповнені рішучості довести своє право очолити об’єднану громаду. Як саме?

- Ми хочемо, щоб у селах провели опитування. Не так, як до цього. А по-чесному, щоб запитали в кожного: до якої громади ви хочете приєднатися? Й обов’язково кілька варіантів, а не так, як було. Впевнені, більшість вибере Гранів. Хочемо також, щоб у селах відбулися сходи громадян, на яких би дали слово усім сторонам. Щоб ми могли розповісти сільчанам про переваги об’єднання з нами. Не потрібно людям нав’язувати вигідний комусь, а не їм варіант. Не потрібно їх обманювати. А сільським головам - не слід боятися, що вони втратять роботу. Хіба я не правий, коли це кажу? А в районі наді мною сміються, мовляв, «гранівську республіку» захотів…

- Ми за Гранів. - Запевняє Валентина Юхименко, жителька Нараївки. - Там робота, туди наші діти ходять до школи, до сімейного лікаря… А нас тягнуть до Краснопілки, хоч село це на відшибі й таких зв'язків, як із Грановим, у нас із ним немає. Зборів, де ми начебто вирішили, що хочемо до Краснопілки, по суті не було. Нас зібрали геть з іншого приводу, поговорити про молоко. Людей прийшло небагато, й там оповістили: Нараївка приєднується до Краснопілки. А потім по селу пішли агітатори й стали обманювати: Гранів, мовляв, хоче до Гайсина, тож у нас немає виходу, як кооперуватися із Краснопілкою… А все чому? Тому, що в Краснопілці офіс інвестора. От влада й вирішила за більшість людей… Ми створили ініціативну групу й будемо оскаржувати таку територіальну реформу. Впевнено кажу: більшість жителів Нараївки за об'єднання із Грановим. Ми вже зібрали підписи й підготували листи в область, у Верховну Раду…

- Гранів - потужне, самодостатнє село й має право претендувати на статус адміністративного центра, - коментує ситуацію Григорій Боровий, голова Гайсинської районної ради. - Але кому із ким об’єднуватися, повинні вирішувати сільчани. Районна рада в цей процес не втручається. Наскільки я знаю, в Нараївці сільські депутати провели опитування й більшість жителів висловилася за приєднання до Краснопілки. Якщо хтось вважає, що при цьому були порушення, хай збирає свої підписи та оспорює рішення сільради… Я з великою повагою ставлюся до гранівчан, прикро, що так сталося. Справді, спочатку реформа планувалася по-одному, а на практиці пішло інакше. В нас є такі села, які взагалі відмовилися з будь-ким об'єднуватися, залишились самі. Однак є і протилежні приклади: швидко й без проблем домовилися населенні пункти, що ввійшли до Кунківської об'єднаної громади, 30-го квітня там відбудуться вибори…

А що буде з Грановом? Побачимо. Поки що реформа селу точно не на користь - власне, як усі попередні.

 

Автор: Інна Медведєва
Розповісти друзям: