16 Березня | 2017 | 13:45

Перекриттям руху та палінням шин

«запрошували» активісти депутатів на позачергову сесію обласної ради.

на вимогу громадських обєднань та частини депутатів голова облради Анатолій Олійник призначив на 14 березня позачергову 16-у сесію. На ній планувалось розглянути єдине питання - «Про звернення представників громадських обєднань до Президента України Порошенка П.О., Прем’єр -Міністра України Гройсмана В.Б., Голови Верховної Ради України Парубія А.В., Генерального прокурора України Луценка Ю.В. щодо дій стосовно учасників економічної блокади тимчасово окупованих територій окремих районів Донецької та Луганської областей України».

Це звернення підготувала низка громадських організацій, а облрада мала підтримати його чи не підтримати, висловивши таким чином свою позицію щодо блокування руху вантажів через лінію розмежування з «ДНР/ЛНР», щодо дій правоохоронців стосовно учасників блокування, зняття з посад керівників МВС та СБУ тощо.

Ще вранці перед сесією президія облради, яка зібралась для формування порядку денного, ледь змогла зібрати кворум (з 30 її членів були присутні 15). На цьому етапі відбулась дискусія, що ж саме має ухвалювати обласна рада - рішення про підтримку звернення громадськості чи власне звернення. Все ж вирішили винести на розгляд сесії «питання про звернення представників громадських обєднань».

Проте о 10-й годині сесія так і не розпочалась, бо з 84 депутатів зареєструвались лише 30, згодом 32, тоді як для початку роботи необхідна присутність 43 депутатів. Голова облради Анатолій Олійник, за вимогами регламенту, переніс початок засідання на 11:00, проте й тоді ситуація не змінилась. Представники громадськості назвали неявку депутат «втечею влади від неприємних для неї рішень» і пішли блокувати рух вулицею Соборною та складати перед обласною радою шини.

- У залі жодного депутата з Опозиційного блоку, лише двоє з Радикальної партії і лише двоє з найбільшої фракції - Блоку Петра Порошенка - лише голова ОДА Коровій зареєструвався та голова облради Олійник. Це просто знущання над громадянами, над активними людьми. Якби вони прийшли на сесію і під час неї висловлювали свою позицію, свої думки, це можна було б сприймати чи не сприймати... Ми сьогодні ставимо на сесію питання війни, питання блокади, питання наших хлопців полонених. А вони просто проігнорували… - зазначив голова ГО «Люстраційна комісія Вінницької області» Анатолій Банах. - Тому перекриття дороги стало криком волаючого в пустелі. Я щойно ходив по тролейбусах і трамваях, вибачався перед людьми. На жаль, дуже мало людей зрозуміли, чому ми тут, і підтримали. Інші кричали на мене, матюкались…

Справді, чимало перехожих, які змушені були йти пішки, говорили, що перекриття руху нічого не дасть, а тільки налаштує людей проти активістів і політсил, які це ініціюють; що питання війни, блокади і звільнення полонених вирішуються в Києві та на Донбасі, а не у Вінниці; що блокада окупованих територій нічого не дасть, бо зброю їм постачає Росія… У відповідь лунали аргументи, що не можна думати про особистий комфорт, коли йдеться про війну і боротьбу з контрабандою; що з торгівлі на крові збагачуються олігархи та проросійські терористи; що тиск громадськості змусить владу дати «відмашку» своїм депутатам прийти на робочі місця… Думки різні - і на площах та вулицях, і в залах та кабінетах; і серед виборців, і серед обранців.

Голова обласної ради тричі переносив початок засідання, проте кворуму не було ні о 14-й, ні о 17-й годині.

- Сесія скликалась у дуже стислі терміни. У кожного є свої якісь плани - хто хворіє, хто після операції, хто на крапельниці, хто у відрядженні, хто ще десь. У зв’язку з цим є проблеми. Все, що стосується оповіщення депутатів, виконавчий апарат обласної ради свої функціональні обов’язки виконав у повному обсязі. Тому ще раз спробуємо зробити все для того, щоб сесія була правочинною. Зазвичай сесія збирається за 3 дні, з невідкладних питань може збиратися і за один день, - пояснював Анатолій Олійник, а на питання, чи котрась із фракцій повідомляла, що не буде брати участі в позачерговій сесії, відповів: «Офіційно - ні».

Опівдні, під час «ходіння активістів і депутатів пішохідним переходом», стало відомо, що на екстреному засіданні Ради національної безпеки та оборони України за пропозицією Президента ухвалено рішення про припинення транспортного сполучення та переміщення вантажів через лінію зіткнення в зоні АТО. Почувши про це, хтось із активістів перед облрадою пожартував, що Петро Порошенко вирішив очолити те, проти чого виступав учора. Проте ближче до 18-ї години біля «головної будівлі області» все ж запалали шини - у відповідь на те, що депутати так і не зібрались, а президія не погодилась працювати вночі без перерви. Початок сесії знову перенесли, вже на 10-у годину наступного дня.

Пята спроба розпочати сесію виявилась вдалою. Вранці залу заповнили депутати, до яких активістка Таїса Гайда (ГО «Автомайдан Вінниччина») кричала з балкону: «Мої хороші, вже видужали, прокапались!». Зареєструвалось 56 депутатів, голова облради повідомив, що напередодні близько 21-ї години президія напрацювала узгоджений проект звернення. Його одразу прийняли за основу (53 «за»). Пропозиція депутата Андрія Вигонюка включити до звернення вимогу відставки голови МВС Авакова, голови СБУ Грицака, керівника поліції Донецької області Аброськіна та Антитерористичного центру Малікова не була підтримана, після чого звернення ухвалили в цілому («за» 53, утримався 1, не голосували 2).

Отже, у зверненні облради до керівництва держави йдеться, що депутати і громадськість підтримують і вимагають дотримуватися припинення переміщення товарів через лінію зіткнення; нейтралізації провокацій, тим більше збройних; забезпечення рішень відповідних органів щодо діяльності підприємств і установ, зокрема банків, з російським капіталом; невідкладного вжиття усіх заходів зі звільнення полонених; ухвалення Верховною Радою Закону «Про тимчасово окуповані території»; припинення кримінальних справ та переслідувань учасників блокади; надання правової оцінки посадовцям правоохоронних органів, які брали участь у розгоні учасників блокади.

Детальніше - в наступному номері газети "Вінниччина".

Автор: Юрій Сегеда
Розповісти друзям: