30 Травня | 2017 | 10:31

"Чоловічу" хворобу важливо вчасно виявити

Рак передміхурової залози – одне з найбільш поширених онкологічних захворювань у чоловіків. Особливо це стосується чоловіків зрілого віку. Адже після 50 років та в старшому віці ризик розвитку хвороби складає 42%. За даними Американської спілки онкоурологів, кожні три хвилини у світі реєструється рак простати. Минулого року в нашій області було зареєстровано майже 250 випадків вперше виявленого РПЗ. На жаль, приблизно 50-60% випадків захворювання в Україні виявляється на пізніх стадіях.

- Це особливо прикро з огляду на те, що РПЗ - найбільш вивчена патологія, і лікарі мають в арсеналі багато сучасних способів лікування (декілька видів хірургічного, променевого та консервативного), - розповідає лікар урологічного відділення обласного клінічного онкологічного диспансеру Вадим Гончарук. - Тому на початкових стадіях при адекватному лікуванні можна досягти до 90-100% одужання. Ні для кого не є секретом і протилежна ситуація: чим вища стадія недуги, тим гірший прогноз...

Для виявлення хвороби на самому її початку достатньо проходити профілактичні огляди. Це дозволяє діагностувати пухлину на ранній стадії, коли симптоми хвороби ще відсутні. Першими проявами РПЗ та аденоми простати  є часте сечовипускання вночі тонким струменем. 

- В онкодиспансері можна пройти повний профілактичний огляд в уролога. Обов’язковим він стає для всіх представників сильної статі після 45 років. Чоловіки, які входять до групи ризику по спадковості (див. «Хто в групі ризику»), повинні розпочинати такі профогляди із 40 років, - пояснює Вадим Вікторович 

За словами уролога, огляд складається із таких етапів:

визначення рівня PSA, PSA free, загального тестостерону, ректальне дослідження простати, ТрУЗД простати, сечового міхура, залишкової сечі та заочеревних лімфовузлів. Причому дані обстеження повинні проводитись саме в такій послідовності. Дуже інформативним є виявлення онкомаркера – ПСА або PSA (простат-специфічний антиген). Це білок, який продукується виключно клітинами простати. І в нормі його вміст складає 0-4 нг/мл. Рівень ПСА визначають за аналізом крові. Його можна зробити в лабораторіях поліклініки ВОКОД (к. 115), в першій половині дня впродовж робочого тижня.

- Звісно, не у всіх пацієнтів з підвищеним рівнем ПСА є рак простати, але такі чоловіки мають неодмінно пройти детальне урологічне обстеження, - каже лікар. - В разі потреби ми застосовуємо й іншу діагностичну процедуру - біопсію передміхурової залози. Гістологічне підтвердження потрібне лікарям як для встановлення діагнозу, так і для призначення адекватного лікування. Біопсія проводиться амбулаторно або стаціонарно, без анестезії, при звичайному внутрішньом’язовому знеболенні. Виконання біопсії під УЗД-контролем є «золотим стандартом» і дає можливість діагностувати дану хворобу на ранніх етапах. Переноситься вона добре, через 2 години спостереження пацієнт йде додому. Зазначу, що у Вінниці біопсія простати під УЗД-наведенням проводиться тільки в обласному онкологічному диспансері. 

«Хворобі краще запобігти», - не втомлюються повторювати лікарі. Що можна порадити тим, хто хоче мінімізувати ризики розвитку такої неприємної та небезпечної недуги? Ось що радять фахівці.

1.Здоровий спосіб життя. А саме відмова від шкідливих звичок, таких як паління, зловживання алкоголем. Підвищення фізичної активності. Щоденні прогулянки пішки до 3 км.

2.Харчування. Необхідно максимально зменшити вживання тваринних жирів (насамперед смальцю) і тваринних білків (м’яса, яєць, молока, сиру). Натомість необхідно вживати більше овочів і фруктів (томати, цвітна капуста, броколі, соя, чечевиця, виноград та інше). Бажано вживати продукти, багаті на вітаміни А і Е та мікроелемент селен.

3.Профілактичні огляди.

І наостанок. Навіть якщо лікарі встановили вам невтішний діагноз – не впадайте у відчай, не уникайте лікування і не пускайте все самопливом.

- Фахівці нашого закладу володіють всіма сучасними методами лікування РПЗ, - підкреслює онкоуролог Вадим Гончарук. - Лікарі нашого відділення проводять як звичайні, так і малоінвазивні хірургічні втручання – маємо величезний досвід і гарні результати. В разі потреби хворим додатково призначають курси хіміотерапії або променевого лікування. Не так давно в арсеналі онкологів з’явились і нові види ліків – таргетні препарати. Завдяки ним блокуються специфічні молекули, які відповідають за процес ділення злоякісних клітин. Здорові ж клітини від лікування не потерпають. Наразі наш заклад залучений до програми дослідження лікування раку простати. Кінцевий термін завершення програми та визначення ефективності таргетів при раку простати буде оголошена в 2019 році. І не забувайте визначальний принцип онкологїї: «Своєчасний діагноз – перший крок до одужання!». Будьте здорові.

Підготувала Юлія Разанова

 

Хто в групі ризику?

Вік. РПЗ зазвичай діагностується після 50 років.

Спадковість. РПЗ у кровного родича збільшує ризик удвічі. Якщо РПЗ діагностовано у трьох кровних родичів, ризик збільшується в 9 разів. Також шанси захворіти зростають, якщо у кровних родичів по жіночій лінії діагностовано рак молочної залози.

Етнічне походження. Найвища у світі можливість виникнення РПЗ у чорношкірих американців (удвічі більша, ніж у білих). В азиатів вірогідність РПЗ дуже низька, але різко зростає при переїзді до США. Дієта. Надмірне вживання тваринних жирів (насамперед смалець) і білків (м'ясо, молоко, яйця, сир) значно збільшує ризик виникнення РПЗ. 

Вазектомія. Хірургічна операція, при якій пацієнту перев’язують або видаляють частину фрагмента сім’явиносного протока. 

Аденома простати. Не виключає присутність у пацієнта РПЗ, але не всяка аденома перероджується у злоякісну форму.

Хронічна інтоксикація кадмієм та опромінення.

 
Автор: Юлія Разанова
Розповісти друзям: