2 Червня | 2017 | 15:35

Які громади виграли «екологічні гроші»?

Визначено переможців 14-го обласного конкурсу проектів розвитку громад за напрямком «Заходи екологічного спрямування».

Загалом на тему вирішення проблем екології від громад області було подано 73 проекти, з них 10 «відсіялись» через невідповідність критеріям Кабміну, а 63 буде профінансовано - повністю або частково. На жаль, за словами експерта-координатора конкурсу Віктора Іщука, Козятинський, Могилів-Подільський, Немирівський, Погребищенський, Ямпільський райони та міста обласного значення не скористались можливістю подати свої екологічні проекти.

Як розповів голова обласної ради Анатолій Олійник, 5 районів - Барський, Бершадський, Липовецький, Мурованокуриловецький та Тростянецький - подали у своїх проектах заявки на менші суми, ніж могли отримати в рамках конкурсу. Оскільки проекти громад цих районів було підготовлено досить якісно і «помірковано» щодо коштів, то їхні потреби комісія задовільнила в повному обсязі. Завдяки їм також утворився залишок «екологічних» коштів (329 тис. 238 грн.), які було розподілено для кількох проектів тих учасників, які просили більше, ніж дозволяв ліміт, вирахуваний для їхніх районів.

Бралися до уваги кількість проектів, поданих громадами кожного району, їх якість (виставлені експертами бали), середній бал по району відносно середнього балу по області тощо. Так, проекти оцінювались за 100-бальною системою, середній бал по області склав 79,67. Проект «Впровадження роздільного збирання твердих побутових відходів в селищі Тростянець» набрав 100 балів, деякі проекти-переможці набрали 97, а дехто ледь подолав 60-бальний барєр, тому отримає часткове фінансування своїх проектів.

- Цього року під час оцінювання проектів уперше користувалися послугами незалежних експертів, з якими Секретаріат Вінницької обласної Асоціації органів місцевого самоврядування укладав юридичні документи щодо незаангажованості та відсутності конфлікту інтересів, щоб не було підозри в необєктивному оцінюванні, - зазначив Анатолій Олійник. - Конкурсна рада, спираючись на оцінку експертів, уже дала старт фінансуванню екологічних проектів-переможців конкурсу на загальну суму 7,5 млн. грн. Пять районів отримають повне фінансування своїх проектів. Інші райони ми дофінансували частково із залишків та перерозподілили кошти в залежності і від набраних балів, і від важливості тієї чи іншої проблеми, яку потрібно вирішити в громаді. Комісія проголосувала про диференційований підхід до цих питань. Вважаю, що прийнято виважені рішення щодо фінансування екологічних проектів.

Отже, Балківська громада Барського району здобула фінансування (100 тис. грн.) на облаштування місць роздільного збору сміття і встановлення контейнерів. Від Бершадського району перемогли проекти сіл Лісниче і Красносілка (збереження парків), с. Мякохід (збір сміття) та 2 проекти Бершаді - «Чисте довкілля» і «Якісне каналізування».

Від Вінницького району підтримку комісії здобули 2 проекти: на ремонт дамби на ставку с. Ільківка виділено 154 тис. 722 грн., а проект Стрижавської громади («срібний призер» у цьому районі) отримає третину заявленої суми (50 тис.) на закупівлю баків для роздільного збору сміття.

Громади Гайсинського району подали 6 екологічних проектів, з них 5 відповідали вимогам конкурсу. Проект м. Гайсин (роздільне збирання сміття) отримає більшу частину заявленої суми, також підтримано проекти Нараївки (озеленення), Марянівки (реконструкція гідроспоруди і очищення водойми) та частково проекти сіл Гранів (закупівля баків для сміття) і Бубнівка (озеленення).

У Жмеринському районі підтримано 2 проекти: Браїлів отримає 180 тис. грн. на каналізацію, а Почапинці - 62 тис. грн. на розчищення водойми. А від Іллінецького району підтримано проект Іллінецької громади з розчистки джерел (137 тис. 478 грн.).

Громади Калинівського району представили 5 екопроектів: від села Пиків - з озеленення території, Калинівської райради - з закупівлі баків для роздільного збору сміття в селах, Писарівки - зі створення парку, Павлівки - теж щодо сміття та благоустрою, Уладівського - з озеленення. Керівництво району звернулось до конкурсної комісії з проханням розподілити кошти пропорційно (хай менші суми, але всім учасникам від району), а район, у свою чергу, зобовязується дофінансувати ці проекти з місцевого бюджету. Комісія підтримала таку ініціативу.

Від Крижопільського району підтримано проекти Андріяшівки з відновлення урочища Грабече та Крижопля з відновлення каналізації. Повіністю фінансуються проекти Липовецького району - роздільне збирання сміття в Зозові, екологічна реконструкція набережної р. Соб у місті Липовець та сортування сміття в Турбові.

Громади Літинського району отримали повне фінансування 5 «антисміттєвих» проектів (сіл Громадське, Івча, Уладівка, Журавне та Олександрівка, Микулинці та Ріжок) і часткове - проекту с. Дашківці.

З Мурованокуриловецького району підтримку здобув проект с. Котюжани «Зупинімо сміттєву повінь». Проект з роздільного збору відходів переміг і від Оратівського району (Оратів, Рожична, Угарове).

Піщанський район отримає фінансування 4 проектів, з них 2 від селища Піщанка (очищення річки; упорядкування джерел), також проекти Яворівки та Грабарівки з роздільного збору сміття.

Громада Стражгорода Теплицького району теж отримає кошти на систему збору сміття, а Удич цього ж району - на реконструкцію каналізаційно-очисних споруд. Від Тиврівського району підтримано 3 проекти - села Пирогів та селища Сутиски (збирання сміття) і с. Бушинка (очищення ставка). У Томашпільському районі с. Вила отримає фінансування на розчищення водойми, а Вапнярка - на сучасну систему збирання відходів.

Маньківка Тульчинського району здобула підтримку на очищення водойми та озеленення, Копіївка - на збирання сміття та озеленення, Шпиків - на розчищення берегів водойми та ліквідацію стихійного звалища.

Також повністю підтримано 6 екопроектів Тростянецького району - Ободівки і Бережанки, Тростянця, Четвертинівки, Глибочка, Нової Ободівки і Торканівки.

У Хмільницькому районі с. Кривошиї отримає кошти на трактор для розчистки узбіч та на систему збору сміття, Війтівці - теж на збирання сміття. А від Чернівецького району підтримано 2 проекти села Біляни - розчистка річки та сміттєві контейнери.

У Чечельницькому село Берізки-Чечельницькі здобуло кошти на озеленення, а Чечельник - на благоустрій прибережної зони річки та на науково-просвітницьку роботу з молоддю на базі Національного парку «Кармелюкове Поділля».

У Шаргородському районі підтримано проект Зведенівки з очищення водойми та проект поводження з відходами громади с. Клекотина. Загалом максимальна сума підтримки наймасштабніших і найякісніше підготовлених проектів - по 200 тис. грн., кілька «найменших» отримають по 30 тисяч. 

Що стосується іншої тематики конкурсу, то заявок було подано 753, до участі допущено 690 проектів, до останнього етапу дійшло 618…

Детальніше - в наступному випуску газети "Вінниччина".

Автор: Юрій Сегеда
Розповісти друзям: