14 Червня | 2017 | 21:17

«Інакше ми помремо»

У Вінниці говорили про ринок землі. Потрібен він чи це питання поки не на часі, ринок оренди чи вільного продажу?..

На думку Олега Левченка, директора  Вінницького відокремленого підрозділу Установи «Центр розвитку місцевого самоврядування», реформування ринку земель сільськогосподарського призначення набуло життєво важливого змісту.

- У різних експертів, політичних сил різні думки щодо того, як має відбуватись це реформування. Але жоден з опонентів не каже, що без ринку землі можна обійтися. Потрібні чіткі та прозорі правила користування сільськогосподарськими площами. Бо поки їх немає - сформувався сірий та навіть чорний ринок. Почалися захоплення ділянок, сутички за землю, навіть стрілянина, як це було в Оратівському, а недавно в Теплицькому районах.

На моє переконання, формування повноцінної власності на землю, право її вільно купувати-продавати - вихід з кризи, в якій ми опинилися. Але, передовсім, суспільство потребує широкої дискусії про майбутнє землі. Люди мають зрозуміти: цивілізований ринок - це не базар, а зняття мораторію не означає розпродаж паїв. 

Присутня за «круглим столом» Валентина Кирилюк, заступник директора департаменту агропромислового розвитку Вінницької облдержадміністрації, повідомила, що Громадська рада МВС у Вінницькій області, правоохоронці й представники влади створили робочу групу, яка займеться попередженням конфліктів через землю.

- Ми добре пам’ятаємо часи, коли величезні площі заростали бур’янами, а влада просила інвесторів узяти хто скільки може та хоч щось вирощувати, аби село геть не пропало. Проте невдовзі все змінилося. З’ясувалося, що сільськогосподарське виробництво - прибутковий бізнес, що рентабельність деяких культур перевищує 100 відсотків. Вільної землі зовсім не залишилось. Натомість з’явилися інші проблеми - зловживання з договорами оренди, спроби рейдерства й таке інше. А тому ми - за цивілізований обіг земель сільськогосподарського призначення.

1000 зловживань

Про чорні схеми, які породила відсутність ринку землі, говорив начальник Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області Юрій Козак.  

- На жаль, політики в питанні земельного ринку більше, ніж економіки. Доки політичні діячі заробляють собі капітал на гаслові «ні продажу землі», на ній наживаються нечесні бізнесмени.

Одна з типових махінацій, до яких вони вдаються, - підробка підписів під угодами оренди. Незважаючи на те, що це розповсюджений злочин, довести його у суді нереально. 

Відсутність чітко прописаних правил призвела й до такого явища, як подвійна реєстрація договорів оренди. Є різні реєстри, одна і та ж земельна ділянка може бути зареєстрована там і там на різних людей, що вже спровокувало десятки гарячих конфліктів… 

Нерідко також в угодах оренди підробляють терміни. Власник може й не знати, що в документові, під яким стоїть його підпис, зовсім інша, змінена дата…

А скільки невитребуваних земель! Одна перейшла до спадкоємців-іноземців, які не мають на неї права, інша належать людям, які живуть далеко і їм дешевше забути про неї, ніж їздити, вкладати договір.

- Є орендарі, які досі платять 700 гривень за гектар, уявляєте? - Навів ще один приклад Юрій Козак. - Людина, яка має звичайний земельний пай, отримує за нього всього тисячу гривень на рік! Та й то натуроплатою… Це при тому, що, чим вища врожайність, тим вище має бути плата за землю. А врожайність значно виросла.

- Приблизно 10 відсотків селян-землевласників померли, не дочекавшись, цивілізованого ринку землі, не реалізувавши свої права землевласників. Хтось, може, хотів би продати землю, щоб отримати гроші на безбідну старість, щоб купити комфортне житло… Але не зміг, не встиг. 

Словом, земля стала джерелом збагачення для ділків, але не джерелом прибутку для тих, кому вона по закону належить. 

З іншого боку, на землевласниках також є частка вини за ту вакханалію, що відбувається сьогодні на селі. 

- Власники паїв не слідкують за законодавством, не хочуть вникати в юридичні тонкощі, не контролюють родючість своєї землі, хоч це їх обов’язок. Віддали в оренду… Й забулися.

 

/Текст повністю - в паперовій версії газети

 
Автор: "Вінниччина"
Розповісти друзям: