5 Липня | 2017 | 10:41

Чи перейменують Жданівку… знову на Жданівку?

Лише рік минув, як Верховна Рада перейменувала село Жданівка Хмільницького району на село Війтівці. Громада з цим не погодилась...

Парламент спирався на рекомендації Українського інституту національної пам’яті повернути селу історичну назву. Громада села з цим не погодилась, і тамтешні сільрада та райрада ухвалили рішення перейменувати село «у зворотньому напрямку» - з Війтівців на Жданівку.

Жителі села та голова сільради Станіслава Ядвіжина мотивують своє бажання тим, що Жданівка названа не на честь сумнозвісного Андрія Жданова - соратника Сталіна, секретаря ЦК ВКП (б), який ініціював «чистки рядів» і підписував розстрільні списки. Є достовірні відомості, що в назві вшановано пам’ять робітника місцевого цукрозаводу Олексія Жданова, який жив у селі з 1906 року та відстоював права трудівників, був головою заводського комітету. Помер у 1922 році, після чого «імені Олексія Жданова» назвали завод, а в 1946-му на його честь змінили й назву населеного пункту.

Волю громади не називатись Війтівцями підтримала і сесія обласної ради, спрямувавши клопотання до Верховної Ради «щодо перейменування і відновлення історичної назви села Війтівці Хмільницького району Вінницької області на село Жданівка». Вийшов парадокс: Інститут національної пам’яті вважає історичною назву «Війтівці», що вперше згадується в документах за 1788 рік, а громада і місцеві ради бачать історичною назву «Жданівка» від 1946 року… Ще один місцевий аргумент «на користь Жданова» - сільрада у нинішніх Війтівцях досі називається Жданівською, то хай би і село було Жданівкою, не довелось би переробляти купи паперів.

Власне, закон «про декомунізацію» (Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного режимів…) каже, що повинні бути перейменовані топоніми та установи, у назвах яких «використані імена або псевдоніми осіб, які обіймали керівні посади в комуністичній партії (посаду секретаря районного комітету і вище), вищих органах влади та управління СРСР, УРСР (УСРР), інших союзних або автономних радянських республік, працювали в радянських органах державної безпеки, а також назви СРСР, УРСР (УСРР), інших союзних або автономних радянських республік та похідні від них, назви, пов’язані з діяльністю комуністичної партії (включаючи партійні з’їзди), річницями Жовтневого перевороту 25 жовтня (7 листопада) 1917 р., встановленням радянської влади на території України або в окремих адміністративно-територіальних одиницях, переслідуванням учасників боротьби за незалежність України у XX ст…».

З одного боку, робітник Олексій Жданов керівних посад у компартії не обіймав, з іншого - був революціонером та, за деякими даними, членом Комінтерну, то ж чи не брав участь у встановленні радянської влади? Як би там не було, та в селі, певно, краще знають про заслуги свого земляка, ніж у столиці.

- Сільська рада виступила з клопотанням перед обласною радою щодо відновлення попередньої назви села. Ми їхню позицію підтримали і підготували відповідні документи до Верховної Ради, - каже голова постійної комісії облради з питань місцевого самоврядування та адміністративно-територіального устрою Лариса Білозір. - Але не знаємо, чи прислухаються народні депутати до жителів громади.

Детальніше - в наступному номері газети "Вінниччина".

Автор: Юрій Сегеда
Розповісти друзям: