18 Липня | 2017 | 17:35

Новий полігон побутових відходів збудували в Тульчині за підтримки Швейцарії

Днями відбулось його відкриття, також причетні до цієї події влаштували в палаці Потоцьких круглий стіл на тему поводження з твердими побутовими відходами.

Участь у зібранні взяли голова облдержадміністрації Валерій Коровій, директор Швейцарського бюро співробітництва в Україні Хольгер Тауш, перший заступник голови облдержадміністрації Андрій Гижко та заступник Василь Броварник, керівник Швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO Оксана Гарнець, представники Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ, керівництво Тульчинського району та міста, голови обєднаних територіальних громад.

Як зазначив у вступному слові голова ОДА Валерій Коровій, питання поводження з твердими побутовими відходами для регіонута держави залишається одним зі стратегічних, і з часом ця проблематика буде посилюватися. До того ж, як відомо, з 1 січня 2018 року в Україні діятиме заборона на захоронення несортованого сміття. Тому важливо напрацювати практичні інструменти й механізми, які могли б використати територіальні громади у вирішенні актуальної проблеми поводження зі сміттям. Йдеться не лише про фінансове забезпечення, а й про координацію зусиль суміжних громад та органів влади різних рівнів, про методику роботи з населенням тощо.

Напрацювання такого механізму як взірця для інших громад стало можливим у рамках проекту програми DESPRO з залученням міжмуніципального партнерства, завдяки чому місто Тульчин і суміжні сільські населені пункти розробили Стратегію інтегрованого поводження з твердими побутовими відходами, здійснили 1-й етап рекультивації сміттєзвалища, яке вже вичерпало свій ресурс, та збудували новий полігон для відходів. Для цього було залучено кошти програми DESPRO, міського та обласного бюджетів, зокрема обласного природоохоронного фонду.

Валерій Коровій подякував швейцарським партнерам та керівнику проекту Оксані Гарнець за плідну стратегічну співпрацю, також висловив готовність обласної влади розширювати співпрацю з територіальними громадами у створенні сучасної системи поводження з відходами.

Директор Швейцарського бюро співробітництва в Україні Хольгер Тауш розповів про інші напрямки співпраці з його країною (програма енергоефективності у Вінниці, підтримка сільського господарства, зокрема органічного, розвиток галузі охорони здоровя…), а проект, втілений у Тульчині, назвав гарним прикладом міжмуніципальної співпраці та позитивним прикладом для впровадження в інших регіонах України.

Подякував учасникам проекту за видимі результати і голова райдержадміністрації Микола Підболячний, який зауважив, що «полігон будувався за солідарним принципом, поєднанням зусиль громад, які хочуть жити в чистому середовищі і дихати чистим повітрям». А начальник відділу Мінрегіонбуду Лілія Попова інформувала про можливості розвитку, передбачені не лише законом про обєднання, а й законом про співробітництво територіальних громад.Проте, на жаль, механізм співробітництва «використовується дуже слабенько»: в Україні укладено 84 угоди про співробітництво між 410 громадами, з них у Вінницькій області - лише одна така угода (у Жмеринському районі).

Також під час круглого столу «Регіональні та муніципальні рішення у сфері поводження з твердими побутовими відходами» заступник голови облдержадміністрації Василь Броварник презентував регіональну стратегію поводження з ТПВ у Вінницькій області, а про національну стратегію в цій галузі розповів представник Мінрегіонбуду Максим Баринов.

Як районний проект переміг у всеукраїнському конкурсі й було закуплено баки та сміттєвоз; як звернулись до Швейцарського бюро і як швейцарські партнери обирали між Тульчином та Бахчисараєм; як робили морфологічний аналіз сміття та аудит збиткового комунального підприємства; як за 5 років перетворили КП на прибуткове; як на слуханнях змогли переконати жителів Суворівської громади виділити 3 гектари під новий полігон і як згодом Суворівське увійшло до Тульчинської ОТГ; як надавав підтримку швейцарський експерт Йорг Крістен; як вдалося заробити перших 54 тис. грн. на вторсировині та спрямувати їх на рекультивацію старого звалища і на обладнання нового полігону… Про ці та чимало інших кроків на шляху проекту розповів голова Тульчинської міської обєднаної територіальної громади Валерій Весняний, презентувавши проект «Планування інтегрованого поводження з твердими побутовими відходами в Тульчинському районі».

За словами Валерія Весняного, загальна вартість цього проекту - майже 15 мільйонів гривень. Проте його результати не надто впадають в око, адже кошти і зусилля вкладалися саме в те, щоб сміття не було видно на вулицях міста, щоб ніхто більше не бачив стихійних звалищ, які в районі вже майже подолано. «Сміття прибирається, люди стали іншими, починають сортувати відходи», - каже голова ОТГ.

Потужність нового полігону ТПВ в Тульчині - майже 20 тис. кубометрів, та складуватимуть на ньому лише те, що не підлягатиме переробці. Тут облаштовано дренажну систему, під’їзні дороги, вагову, освітлення та пожежні резервуари, встановлено огорожу, побутовий вагончик. Вартість проекту, реалізованого за підтримки Швейцарсько-української програми «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO, склала 13,1 млн. гривень, з них 9,4 млн. - кошти DESPRO, 3 млн. грн - обласного бюджету, 700 тисяч - міського бюджету. Також для ущільнення відходів на полігоні коштом DESPRO придбано бульдозер «Caterpillar» за 1,6 млн. гривень.

- Цей полігон має надзвичайно важливе значення, адже тут проведено весь комплекс робіт, пов’язаних з відводом ґрунтових вод, перекриттям, і сьогодні об’єкт готовий до роботи. Паралельно в місті впроваджено роздільне збирання сміття. А другий етап проекту - облаштування сортувальної станції. Це зразок того, як ми повинні рухатися в цьому напрямку, - зазначив Валерій Коровій під час відкриття полігону.

Детальніше - в наступному номері газети "Вінниччина".

Автор: Юрій Сегеда
Розповісти друзям: