10 Серпня | 2017 | 16:58

Перекладач для мавпочок і переговори про панду

Про найсвіжіші новини та плани Подільського зоопарку розмовляємо з його директором Євгенієм Ткачиком.

Зоопарк у Вінниці починався як розплідник при обласному комунальному підприємстві «Віноалагроліс», і першими його тваринами були віслюк, дикі кабани, фазани, бізон, кулан. Тепер тут чимало екзотів з різних куточків світу, заклад розвивається, умови життя тварин наближаються до стандартів європейських зоопарків, а кількість відвідувачів щороку зростає.

- Цього року в планах закінчити будівництво вольєрів для носух і для фенеків. Носуха (коаті) - це родич єнота, а фенек - вухата лисичка, найменший представник родини собачих. Уже на 95% їхні вольєри готові. У них встановлені теплі підлоги з підігрівом, огорожа зроблена за новими технологіями - зі спеціального скла, щоб тварини не відчували стресу від людей, а люди не мали змоги пропихати туди пальці, не могли кидати їжу тваринам, бо неналежні харчі негативно впливають на їхній стан здоровя, - каже Євгеній Ткачик.

Будується і вольєр для шпороносних черепах - сухопутних, які можуть важити до 70 кг. Очікуємо, що приїдуть ці черепахи з Єгипту. Для них теж буде зимівник з підігрівом, а вольєр засіємо травичкою, також буде насипано 40-сантиметровий шар піску, щоб вони могли відкладати яйця. Плануємо привезти вже дорослих. Хоча вони дорогі - одна коштує до 2 тис. доларів.

- З іноземними зоопарками обмінюєтесь тваринами, чи лише купуєте?

- Поки що лише купуємо, а обмінюємося тільки в межах України. Для повноцінного статусу зоопарк повинен стати юридичною особою, тому працюємо над оформленням документації…

На 24 серпня заплановано відкриття вольєра для сурикатів - тих, що з Польщі привезли. У них також тепла підлога в зимівнику, а вольєр їхній буде першим, що збудований за європейськими стандартами, де огорожа скляна. Скло «броньоване», сантиметрової товщини. У помешканні сурикатів будуть штучні нори, насип, щоб вони не могли підкопуватись назовні, також буде земля, в як вони зможуть самі рити нори.

- Чим їх годуєте? В Африці ж сурикати їдять комах, скорпіонів, змій…

- У нас їдять яблука, моркву, варене мясо - курятину, яловичину, баранину, конину, крім свинини. Люблять печену картоплю…

- А що то за цікава історія була з мавпочками-мармозетками, до яких довелось запрошувати перекладача?

- Мармозетки (карликові ігрунки) - це найменші в світі мавпочки, важать не більше 150 грам. Коли ми їх привезли з Польщі, хотіли до них «придобритися», але вони не реагували. В перші дні не могли зрозуміти, чого вони так недовірливо дивляться на нас, відмовляються від їжі, не реагують на наші слова. Потім я здогадався, що вони не розуміють української мови. Довелося запрошувати перекладачку, яка говорила до них польською. Коли і працівники зоопарку заговорили «рідною» для мавпочок мовою, мармозетки почали поводитись зовсім інакше. Так ми поступово їх призвичаїли, потім перейшли на українську. Мармозетки вже звикли, живуть у новому заскленому вольєрі. Але у нас, на жаль, тільки три самці. Ведемо переговори з Рівненським зоопарком про придбання самки. У них ці мавпочки давно живуть і добре розмножилися.

- Навесні до зоопарку також приїхали лами. Як вони поживають?

- Лами добре адаптувались. Перший місяць були окремо, в карантині, потім ми приєднали до їхньої групи свою дорослу самку, а нашого самця поміняли в Полтавському зоопарк на пару даурських журавлів. Це дуже рідкісні, гарні й дорогі птахи, водяться лише на Далекому Сході Китаю та Росії.

- А хто народився в зоопарку цього літа?

- Народились бізони, зубр, чотирирогі барани, дикі свині, гривисті барани, муфлони. Папуг-монахів весною було 17, тепер ми нарахували 28, але, можливо, деякі молоді ще сидять в гніздах. Також в інкубаторах вивелось різне птаство - декоративні кури, фазани, голуби…

- А хижі птахи ще не виводили потомство?

- Великі хижі птахи, які в нас є - орлани, грифи - майже не розмножуються в неволі. Проте в попередні роки у нас розмножувались пугачі.

- На території зоопарку бачимо великі зміни - реконструкція, будівництво, оздоблення, озеленення… З яких джерел ці зміни фінансуються?

- Більшість - з обласного бюджету. Так, цього року виділено значні кошти на будівництво вольєрів для ведмедів. Спочатку будуємо для гімалайських, він має бути зданий до 15 грудня. Думаю, зимувати вони будуть уже в новому вольєрі. А для бурих ведмедів збудуємо наступного року. Загалом, будівництво ведмежих вольєрів розділено на 3 черги. Перша - заховування ліній електромереж в землю, друга - прокладання каналізації та приєднання до міської каналізаційної мережі, третя - безпосередньо будівництво вольєрів. Звісно, пізніше буде нове житло і для вовків, лисиць та інших.

- Бачимо цікаві новації не лише для тварин, а й для відвідувачів, особливо найменших.

- У 2017-му збудований бювет, де відвідувачі можуть попити води, помити руки, помити яблуко, вмитися. А ще нещодавно за меценатські кошти зробили мяке гумове покриття дитячого майданчика (раніше було піщане). Встановили різні скульптури, водограй у формі скелі. Цього року збудували і дитячий кафетерій, скоро будемо його відкривати…

- Цікаво, хто ще зявиться серед мешканців зоопарку - чи будуть хижаки, чи будуть слони?

- Слон поки що тільки у вигляді бетонної скульптури, - посміхається директор зоопарку. - Хижаки будуть. До кінця року укладемо угоду з Ліберецьким зоопарком Чехії. У них є багато великих тварин, хижих птахів, а ще у них є червоні панди. Будемо вести з ними переговори, щоб пару чи спочатку хоча б одну червону панду завезти до нас. В Україні вони є лише в одному зоопарку, а ринкова ціна сягає 30 тис. євро за одну особину.

- Готові до утримання такої рідкісної тварини?

- Червона, тобто мала панда (хвостата) не є вибагливою в утриманні порівняно зі славнозвісною великою (чорно-білою) пандою. Якщо все вдасться, вона стане окрасою колекції нашого зоопарку…

Детальніше - в наступному номері газети "Вінниччина".

Автор: Юрій Сегеда
Розповісти друзям: