23 Серпня | 2017 | 16:35

Децентралізуються маштабно

Враження маштабності справляє затверджений локальним депутатським корпусом перспективний план Вороновицької об'єднаної територіальної громади. В уже сформовану ОТГ, куди входить Вороновиця та село Комарів, хочуть приєднати аж 15 територіальних громад. Звісно, це лише плани на папері, кінцевий результат беззаперечно залежатиме від рішення самих мешканців населених пунктів.

 

Себе показати, інших подивитися.

         Керівництво Вороновиці обрало власний шлях для подальшого розширення територіальних меж новоутвореної об'єднаної громади. Щотижня на оглядини до ОТГ навідуються ініціативні групи з найближчих сіл у складі депутатів, працівників апарату селищної ради та авторитетних людей на місцях.

         Безліч громад, які бачили у консолідації зусиль великі можливості для подальшого розвитку і прагнули об’єднання, довгий час були заручниками непевних сусідів. Тепер, коли закон дозволяє визнавати спроможними навіть ті громади, які об’єдналися не за перспективним планом, з'явилася можливість без зайвих фінансових і політичних стресів приєднуватися до вже існуючих ОТГ. Набуті повноваження і відповідні ресурси дозволяють об'єднанцям успішно реалізовувати проекти з розвитку інфраструктури: ремонтувати і навіть будувати школи, дитсадки, водогони, дороги, замінювати системи вуличного освітлення, закуповувати комунальну техніку та дбати про благоустрій навіть найвіддаленіших сіл. Сусідні громади, які з тих чи інших причин одразу не пішли на об’єднання, зараз пересвідчуються у вигоді такої консолідації зусиль і висловлюють бажання долучитися до активно хазяйнуючих ОТГ. Швидкій взаємодії між сторонами сприяє також затверджена нормативно-законодавча база, яка спрощує процедуру доєднання до діючої ОТГ. Передбачається, що голову ОТГ в ході приєднання не переобиратимуть, а вибори депутатів проводитимуть не в усій об’єднаній громаді, а лише на приєднаній території, яка стає старостинським округом в ОТГ. А її голова гарантовано отримує повноваження старости і членство у виконкомі.

         Зважаючи на спрощений режим децентралізації, в сільських радах заметушилися проявляючи активність в обговоренні ймовірних варіантів дооб'єднання. І тут доречними стати зустрічі на території Вороновицької ОТГ. Її голова Олександр Ковінько з гордістю показував здобутки та знайомив гостей із Олександрівки та Оленівки Вінницького району з подальшим стратегічним планом розвитку громади. Розмови точилися довкола можливого закриття освітніх закладів, проблеми побутових відходів та вивезення сміття, надання адміністративних послуг на місцях, ремонту доріг та можливого скорочення робочих місць. Олександр Ковінько зауважив, що кожна запрошена громада має свій наболілий перелік питань. Одних цікавить медицина та транспортне сполучення між населеними пунктами, других — буріння свердловин, третіх — розпаювання. За таких умов треба бути готовим до будь-яких перипетій і дипломатично вирівнювати  занепокоєння у масах.

“Децентралізація дає реальні кошти”.

         Олександрівсько — Оленівську делегацію привезли на оглядини до новенького прозорого офісу, ремонт, оргтехніку та меблі в якому вдалося оновити за 130 тис. грн. Щотижня, для надання консультацій населенню, з Вінниці приїздять працівниці з Пенсійного фонду та Управління соціального захисту населення.  В даному ЦНАПі оформляють субсидію, видають акти обстеження та здійснюють реєстрацію прописки. З Вороновицької ОТГ навіть зробили замовлення на нове дороговартісне обладнання з виробництва паспортів, та подали заявку на утримання власного державного реєстратора.          В ОТГ готуються до створення системи бюджету громадських ініціатив, де  жителі матимуть право визначати та розподіляти частину видатків територіальної громади.

         Населення користується ліцензованим сміттєзвалищем, має загортального трактора та мріє придбати сміттєвоз.

         Вороновицька  ОТГ перша в Україні, яка застрахувала своїх дітей з моменту народження та до повноліття. Також розроблено програму страхування бійців АТО, що здійснили за рахунок бюджету без залучення коштів батьків та воїнів АТО. Окрім того, втілена програма виплати адресної матеріальної допомоги кожному учаснику війни на сході України у сумі 2500 грн.

         За словами голови ОТГ державних субвенцій на медицину та освіту не вистачає. Громади мусять дофінансовувати ці стратегічні галузі з коштів місцевого бюджету щонайменше на 10-15%. Олександр Ковінько переконаний, що  децентралізація дає реальні кошти для позитивних змін на користь громади. Місцеві депутати відчувають значимість прийнятих ними рішень, слідкують за перебігом тих чи інших змін і вболівають за кінцевий результат.

На толоку в “Калинову долину”

         Нещодавно у Вороновиці влаштували конкурс на кращий ескіз-проект площі Козацької (центр міста) та облаштування етнопарку  “Калинова долина”. Уповноважена комісія з 12 чоловік обрала найкращі ідеї із запропонованого містянами та приступила до виконання плану дій.  Завдяки масовим толокам, які дружно об'єднували сусідів та родичів, чисельність бажаючих попрацювати над спільною справою зростала з кожним наступним разом. Ці зустрічі та сумісна праця сприяли душевному зближенню заклопотаних щоденними справами селян.

         Молодий Вороновицький етнопарк ще не може похвалитися  рясним озелененням та налагодженою інфраструктурою, хоча калинові кущики, висаджені вздовж парку, вже прийнялися та потроху розростаються. Працівники лісництва та пилорами допомогли з колодами-лавками, а декоративною дерев'яною хатинкою прикрили естетично непривабливий водонапірний кран. Воронівчани прочистили протікаючу повз парк річку, тут таки планують встановити вітряк та криничку з журавлем, намагаючись дотримуватися певного стилю у дизайні.

         На відкриття долини зійшлася катма люду, а розважали місцевих гості з “Лісапетного батальйону”. В майбутньому етнопарк використовуватимуть для проведення фестивалів, ярмарків та інших народних гулянь. Щодо головної сцени, то на неї грошей не пошкодують. Конструкція має бути розбірною, аби не псувалася достроково та з можливістю здачі в оренду, що дасть змогу частково відбити витрачені на неї гроші.  

“За майданчик спокійний”

         Новозбудований майданчик для дитячих забав вже декілька місяців тішить дітлахів мікрорайону “Завод”. Тут також не обійшлося без сусідських толок, які вже на початковій стадії будівництва здружили молодих батьків. Цю “майданчикову” кашу заварили дві активні матусі Аліна Мандрус та Вікторія Біла. Жінки заручилися підтримкою депутата від Цукрозаводської вулиці Віталія Костюка та розробили і представили на черговій сесії план облаштування і оздоблення дитячого майданчика. За попередніми підрахунками “начинка” дитячої зони влітала в кругленьку копієчку, та в громаді знайшлися майстри, які допомогти значно здешевити уявний проект. Зварювальники по металу два Юрія, Майструк та Мосьонз, прорахували кількість потрібного для майданчика матеріалу та безкоштовно спаяли металоконструкції.

         Матусі Аліна та Вікторія розмалювали безликі панелі, які оточували майданчик, персонажами з улюблених дитячих мультиків. Тут можна побачити усіх “Смішариків”, “Машу з ведмедем” та веселу абетку, яку зобразили на численні прохання батьків дітлахів. Одну панель художниці залишили вільною, згодом на ній з'явиться Чебурашка, про що дуже просив депутат Віталій Костюк. На території дитячого містечка висадили грабки, встановили туалетну кімнату та розчистили міні-колодязь.  На все про все пішло 8 місяців та 50 тис. грн. Батьки почергово здійснюють нагляд за порядком на дитячому майданчику. Виганяють небажаних гостей, аби ті не залишали по собі продукти нездорового способу життя.

         Олександр Ковінько переконує, що він спокійний за майданчик, адже з такими батьками як у вороновицької малечі ніякої охорони не потрібно. Чиста економія. Люди власноруч доклалися до справи, і за своє ж стоятимуть горою.

 Вікторія МЕЛЬНИК

Ф

Автор: Вікторія МЕЛЬНИК
Розповісти друзям: