23 Серпня | 2017 | 16:42

«Не хочуть об'єднання лише дуже багаті та бідні громади, а середнячки швидко між собою домовляються»,

переконаний директор відокремленого підрозділу «Центру розвитку місцевого самоврядування» у Вінницькій області Олег Левченко. На сьогодні можна виділити п'ятірку регіонів (Хмельниччина, Житомирщина, Тернопільщина, Дніпро, Луцьк), де люди одразу схвально поставилися до процесу децентралізації, і де на те була політична воля депутатського корпусу і голів облдержадміністрацій. Власне, тому ці регіони й мають найкращі результати об'єднання громад. Ставши лідерами реформи децентралізації, вони отримали нові можливості у вигляді субвенцій та додаткових коштів із Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР). Натомість, як піонери, зіштовхнулися з певними труднощами та недосконалою і недопрацьованою законодавчою базою.

 

- Ми є відокремленим підрозділом неприбуткової установи “Центру розвитку місцевого самоврядування” у Вінницькій області, який діє в 24-х областях України та покликаний на регіональному рівні сприяти реформі місцевого самоврядування та територіальної організації влади.  Крім того, нам делеговано функції інформаційного посередника між тими, хто втілює реформи, і тими, кого ці реформи безпосередньо стосуються, - почав розповідь директор вінницького відокремленого підрозділу Олег Левченко. - Завдання нашої структури – стати каталізатором децентралізації влади в Україні, де експерти центру надаватимуть організаційну, консультативну та інформаційну допомогу територіальним громадам, пояснюватимуть суть реформи та переваги об'єднання громад.

За словами Олега Васильовича, нині на Вінниччині існує 24 ОТГ, одначе не всі з них спроможні. Ще 9 (Брацлавська, Гніванська, Гущинецька, Іванівська, Краснопільська, Лука-Мелешківська, Росошанська, Староприлуцька, Шляхівська) йдуть на вибори вже найближчим часом, і якщо все пройде без ексцесів, то наш регіон матиме 33 ОТГ. А нещодавно презентовані зміни до Перспективного плану на громадських слуханнях теж принесли свої плоди - понад 30 зауважень до запропонованого проекту.

- З цього приводу я мав телефонну розмову з одним керівником райадміністрації, який дорікав нам, що згідно з запропонованим планом ми вкрали у їхнього району три громади, - дивується Олег Лещенко. - На що я зауважив, що це не вказівка, а лише пропозиція, представлена на графічному матеріалі.  На що він мені: «як ви подасте, так і буде». На ділі ж обиратимуть та домовлятимуться щодо обєднання лише самі територіальні громади. Деякі люди думають, що по цій реформі можна буде «відсидітися», застерігаю – це не той варіант. Але є голови ОТГ  із позитивним баченням ситуації, зокрема, очільник Студенянської ОТГ зауважив, що хоч процес перетворень проходить не без втрат, але за останні три роки об'єднання для громади зробили більше, ніж за минулу двадцятирічку.

В наступному році за перспективним планом мають створити ще 16 ОТГ, а за проектом на фінішній прямій децентралізації на Вінниччині очікують 64 об'єднані громади. Йде робота над внесенням правок та формуванням нового варіанту плану, конфігурація якого може змінюватися.

На переконання Олега Левченка, громади, які зволікають з обєднанням, втрачають кошти. Вінницька область отримала всього 45 млн. грн. державних субвенцій, натомість Хмельницька - 163 млн. грн.

- Заможні громади вважають, що здатні самі себе забезпечити, і уникають «тягарів» у вигляді менш заможних сусідів, хоча держава зобов’язується вирівнювати ситуацію та підтримувати громаду цільовими дотаціями, - розповідає Олег Васильович. – Нещодавно на форумі у Тернополі Прем’єр-міністр України ініціював розробку законопроекту щодо передачі земель за межами ОТГ в управління цієї ж об’єднаної громади. За таких умов на місцях вирішуватиметься питання щодо вибору орендарів, долі земель сільськогосподарського призначення та інші аспекти, що й стане потужним стимулом для розвитку всієї громади.

Ще один важливий пункт: міста обласного значення. Ми бачимо, що реформа через масу ризиків просувається доволі повільно. 60% населення України проживає у великих містах, і вони не залучені до процесу обєднання. Зрозуміло, ділитися з бідними своїми статками бажаючих немає, але з прийняттям закону «про дооб’єднання» змінюються й правила гри. Міста зобовязані будуть надавати якісні послуги населенню, рівень яких має бути не гіршим ніж до об’єднання.

- Дехто спекулює на тому, що районів не буде. Вони залишаться, але зараз важко сказати, як функціонуватимуть у майбутньому. Закон не проголосований, немає чітко окресленої форми плану проведення реформи, - зауважує директор підрозділу. – Не ми ці райони відкривали, і не нам їх закривати. Питання в тому, як зробити життя людей в ОТГ функціональним та захищеним (наявність доступної пожежної частини, школи, садочка, терцентру тощо). Але водночас мусить бути контроль за діяльністю органів місцевого самоврядування. Чи має облдержадміністрація виконувати функцію аудитора, чи такі повноваження будуть покладені на інший орган – питання відкрите, адже закон «про територіальний устрій» ще не прийнятий.

Комунікація довкола Перспективного плану та інші кроки реформи спрямовані на те, аби змусити якомога ефективніше працювати наявні ресурси на користь об’єднаної громади. Олег Левченко вважає реформи непростим процесом, у який закладено довгострокову проекцію на життя, і тут не всі залишаються у виграші.

  Подальші кроки “Центру розвитку місцевого самоврядування” у Вінницькій області Олег Васильович вбачає у концентрації на ключових речах. Зокрема, у фаховій підготовці працівників органів місцевого самоврядування. Треба вчити громади самим заробляти собі на життя: а це - написання проектів розвитку, участь у грантових програмах.

- Також гостро стоїть питання розподілу ресурсів. Не потрібно закривати школи, в той же час, вони мусять розпочинати зміни в якості надання освітніх послуг, - каже пан Олег. - Маю доречний приклад з Шацької ОТГ, там голова громади влаштував дітям з сусідніх освітніх закладів денну екскурсію до нової, просторої та комп’ютеризованої школи. Діти отримали масу позитивних вражень і на кінцеве запитання: «Де б ви хотіли навчатися?» відповіли одностайно на користь ними інспектованої школи.

Чому ж Вінниччина не входить до першої трійки серед міст-лідерів із впровадження децентралізації? Олег Левченко має свою точку зору з цього приводу. На його думку, люди ще памятають і продовжують обурюватися з приводу проведеної медичної реформи. На жаль, по жодній з реформ немає кінцевого результату, а ближче до виборів спекуляція із цього питанню тільки посилюватиметься.

У найближчих планах Центру створення соціальної реклами – документального фільму з позитивними прикладами обєднання ОТГ у Вінницькій області. Крім того, планують дводенні поїздки до спроможних і дієздатних громад Хмельницької області, аби ті голови, що сумніваються, могли на власному досвіді переконатися в ефективності та результативності обєднання.

- Наступний рік буде переломним. Реформа децентралізації не означає щастя вже завтра. Обєднання громад передбачає певну процедуру, складання плану соціально-економічного розвитку ОТГ. Цей документ і в подальшому мусить виконувати функцію контролю за роботою керівництва обєднаної громади. У разі невиконання поставлених зобовязань перед населенням люди мають не боятися висловлювати незадоволення з тих чи інших причин, а в крайньому випадку навіть поставити питання про вихід з обєднання, - наголосив Олег Левченко. – Спроможність ОТГ вимірюється не лише можливістю виплатити заробітну плану своїм працівникам, а й вмінням створити і якісно проконтролювати певний процес від А до Я (збір сміття, ремонти, водогони, освітлення, дороги). Переконаний, не хочуть об'єднання лише дуже багаті та бідні громади, а середнячки швидко між собою домовляються.

 

Вікторія МЕЛЬНИК

Фото автора

Автор: Вікторія МЕЛЬНИК
Розповісти друзям: