14 Вересня | 2017 | 13:02

Жмеринка утеплюється по-європейськи

завдяки участі міста у програмі «Угода мерів», підтриманій Європейським Союзом.

«Угода мерів щодо клімату та енергії» - це ініціатива Євросоюзу, яка діє протягом десятиліття і налічує понад 7 тисяч громад-підписантів у всьому світі. В її рамках місцеві та регіональні органи влади беруть добровільне зобов’язання підвищувати енергоефективність та розвивати використання відновлюваних джерел енергії. Власне, учасники угоди окреслили для себе завдання у формі «потрійної магічної двадцятки» - до 2020 року скоротити на 20% обсяги енергоспоживання на своїх територіях та на 20% зменшити обсяг викидів вуглекислого газу. А стратегічна мета цього партнерства - запобігання змінам клімату на планеті, головною причиною яких є викиди CO2.

Кілька років тому до «Угоди мерів» почали активно приєднуватись малі міста країн Східного партнерства - України, Білорусі, Молдови, Вірменії, Грузії… В Україні однією з перших до цієї ініціативи приєдналась Жмеринка, яка разом зі ще десятьма містами нашої держави (Вознесенськ, Гола Пристань, Долина, Жовква, Конотоп, Краматорськ, Мена, Нововолинськ, Самбір та Славутич) бере участь у програмі ЄС «Угода мерів - демонстраційні проекти». Мета програми - не лише підвищити енергоефективність міських комунальних споруд, а й зробити це за європейськими стандартами та передавати досвід енергомодернізації іншим громадам.

Нині у Жмеринці за підтримки Євросоюзу здійснюється не просто утеплення, а комплексна термомодернізація двох дитсадків та двох шкіл. Загальний бюджет цього проекту - 913 тис. 700 євро, з них 727 тис. 600 євро виділено як грант Євросоюзу, 186 тис. 100 євро - співфінансування з міського бюджету. Саме знайомству з досвідом Жмеринки у втіленні цього та інших проектів у галузі енергетики був присвячений нещодавній семінар. На нього зібралися представники громад, що втілюють чи планують подібні проекти, також журналісти з усієї України.

Як зазначив експерт Ян Ваандерс, керівник команди підтримки програми «Угода мерів - демонстраційні проекти», Жмеринка впровадила власний План дій зі сталого енергетичного розвитку та виграла грант на конкурсній основі, подавши одну з найкраще підготовлених заявок. Єврокомісія надала фінансування, громада - 20-відсоткове співфінансування. А успіху в проекті досягнуто, насамперед, завдяки тому, що місто має злагоджену команду на чолі з міським головою, який, до того ж, є інженером-будівельником за фахом.

- Завдяки децентралізації ми отримали додаткові ресурси і маємо можливість вкладати їх у проекти на основі співфінансування. Було здійснено енергоаудит будівель комунальних освітніх закладів, і для участі в проекті ми обрали ті, в яких був найгірший температурний режим, які не відповідали державним будівельним нормам. У ході реалізації проекту буде комплексно термомодернізовано дві школи (№3 та №4) і два дитсадки (теж №3 та №4). Ціллю проектує зменшення енергоспоживання, також зменшення викидів CO2 на 21%. Попередні розрахунки показують, що ці цифри будуть виконані, і, з огляду на стан наших приміщень, показник може бути навіть вищим. Але для цього необхідно дуже чітко розуміти послідовність технологічного виконання завдань з тепломодернізації, - розповів Жмеринський міський голова Анатолій Кушнір.

За його словами, по завершенню робіт можна буде заощадити майже 1 млн. 900 тис. гривень, тобто майже 845 гігакалорій теплової енергії. А Ян Ваандерс додав, що це відповідає енергії, яка потрібна для приготування мільйона каструль борщу. Що ж стосується викидів вуглекислого газу, то завдяки проекту місто зменшить їх на 240 тонн.

Також міський голова знайомив учасників семінару з іншими кроками міста в напрямку енергоефективності. Це, зокрема, модернізація котелень, термоізоляція теплових мереж для зменшення втрат енергії, вже досягнута 20-відсоткова економія газу, використання альтернативних джерел енергії тощо.

Експерт Максим Верещак додав, що конкурс стартував на початку 2013 року, і місто Жмеринка пройшло довгий шлях, щоб дійти до будівельних робіт, утеплення, заміни вікон тощо.

- Наприкінці 2014-го було підписано контракт, у 2015-2016 роках відбувалась розробка технічних рішень, підготовка проектно-кошторисної документації, аналіз споживання, тобто енергоаудит. Також чимало часу і зусиль було витрачено на підвищення обізнаності представників міста та підрядних організацій, і ці зусилля не були марними.

Учасники семінару побачили процес завершення робіт на тих обєктах, яким пощастило першими «утеплитись по-європейськи». Так, у дитсадку №3 будівельники саме робили відмостку і водовідведення, обкопуючи та ізолюючи фундамент. А дах тут уже замінили, утеплили його мінеральною ватою, як і підвал. Встановили рекуператор, який регулює надходження свіжого повітря і виводить зайву вологу.

- Вологість у групах тепер відповідає санітарним нормам, раніше такого у нас не було, - каже завідувачка Наталя Худолій. - Ми навіть змогли перенести адміністрацію дитсадка в підвальне приміщення, щоб збільшити кількість місць для дітей. До речі, наступного року садочок відзначатиме 50-річчя…

Шикарним проектом назвала термомодернізацію і завідувачка дитсадка №4 Аліна Твердохліб. Раніше в цьому закладі теж була зависока вологість, тепер проблему вирішено, також досягнуто значної економії. На період робіт дитсадок був закритий, та з 1-го жовтня сюди знову прийде малеча і радітиме не лише утепленню, а й яскравим малюнкам на зовнішніх стінах.

У Жмеринській ЗОШ №4 завершують «паперову» підготовку до термомодернізації, а в 3-й школі робота в розпалі. Будівля цього закладу складається з трьох частин - найстаршому приміщенню 105 років, воно було більш-менш тепле, а от прибудови радянських часів не відповідали нормам. Тепер, за словами директора Тамари Білан, температурний режим і вологість будуть збалансовані, та й зовні всі частини школи будуть виконані в єдиному стилі. До речі, школа №3 - найбільша в місті, тут навчається 920 дітей.

Також активна міська команда висловлювала вдячність усім партнерам - Єврокомісії, керівнику команди підтримки Яну Ваандерсу, проектному менеджеру Ірині Савіній, експертам, товариству «Україна-Польща-Німеччина», підрядній будівельній організації на чолі з Григорієм Романенком… А ще озвучувались амбітні плани з модернізації інших комунальних обєктів.

Детальніше - в наступному номері газети "Вінниччина".


Автор: Юрій Сегеда
Розповісти друзям: