28 Вересня | 2017 | 09:39

Контролюйте бюджет своєї громади

На Вінниччині ГМ "ОПОРА" співпрацює з двома об’єднаними громадами - Барською та Дашівською - в рамках проекту «Формування бюджетів об’єднаних територіальних громад через призму потреб мешканців», що підтримується Посольством Великої Британії в Україні.


          Як відомо, реформа децентралізації передбачає не лише збільшення надходжень до «низових» бюджетів, а й прозоре, чесне та розумне формування бюджету кожної громади. Допомогти новоствореним ОТГ розібратись у тонкощах бюджетної децентралізації та навчитись формувати кошторис громади демократично і по-європейськи взялася Громадянська мережа «ОПОРА».

        Від імені Барської обєднаної територіальної громади меморандум про співпрацю з ГО «ОПОРА» підписав голова громади Артур Цицюрський, від імені Дашівської ОТГ - її голова Сергій Тітаренко.

За словами регіонального консультанта проекту в Вінницькій області Галини Сегеди, мета цієї співпраці -  поліпшення якості прийняття рішень владою ОТГ щодо підготовки бюджету громади через залучення до цього процесу мешканців та врахування думок різних сторін. Громади надають експертам «ОПОРИ» доступ до публічної інформації, що стосується бюджету, а експерти, у свою чергу, оцінюють стан відкритості та прозорості бюджетоутворення, влаштовують у громадах круглі столи та навчання, дають рекомендації місцевим посадовцям і жителям громад про те, як досягти в цьому процесі європейських стандартів. Зокрема, одна з форм роботи «опорівців» - встановлення в селах наметів і поширення листівок з поясненням прав і можливостей громадян впливати на місцевий бюджет. Так, минулого тижня консультанти працювали в селах Кальник і Копіївка, що належать до Дашівської ОТГ Іллінецького району.

Хоча наприкінці проекту керівництво громади отримає оцінку своєї роботи з бюджетом, але оцінювання здійснюється не для догани чи похвали, а щоб допомогти порадами. Визначається, наскільки зрозумілим, відкритим та прозорим є формування бюджету об’єднаної громади. До уваги береться прозорість процесу та залучення до нього мешканців - наявність на сайті громади затвердженого радою річного звіту про виконання бюджету; використання радою системи публічних закупівель «ProZorro», оприлюднення стратегії соціально-економічного розвитку ОТГ, інформації про місцеві податки і тарифи, фінансових звітів комунальних установ, штатного розпису працівників виконкому ради; доступ громадян до засідань виконкому та сесії; належна організація громадських слухань; можливість громадських ініціатив; публічне звітування про виконання бюджету тощо.

А серед порад, які в рамках цього проекту «ОПОРА» дає більшості громад (і не лише на Вінниччині) - запровадити практику звітування міського голови не лише на сесії ради, а й перед територіальною громадою на відкритій зустрічі; запровадити в громаді збір пропозицій до бюджету через альтернативні форми (електронні петиції, електронною поштою тощо); відкрити в громаді «гарячу лінію» для звернень громадян… Адже якщо бюджети ОТГ зросли в рази, то має зрости і відкритість їх використання та добробут громад.

Детальніше - в наступному номері газети "Вінниччина".


Автор: Юрій Сегеда
Розповісти друзям: