8 Листопада | 2017 | 12:19

Хто допоможе з вибором професії?

Випускники спецшколи-інтернату долучились до всеукраїнської програми розвитку молоді

Ніхто не буде заперечувати, що знайти в житті професію до душі і займатися улюбленою справою, та ще й за хорошу зарплату, мріють всі випускники шкіл. Ті, хто стоять на порозі дорослого життя, приміряють на себе різні ролі, уявляють себе в різних професійних іпостасях, вагаються, сумніваються і… І припускаються помилок. Хтось – від власної недосвідченості, хтось – під тиском батьків або обставин.

До найбільш вразливої групи належать і вихованці спеціалізованих шкіл та інтернатів. Саме такими учнями опікуються у Самгородоцькій спецшколі-інтернаті Козятинського району Вінницької обласної ради. Це заклад, де здобувають середню освіту діти із патологією зору та супутніми захворюваннями. На сьогодні таких у школі-інтернаті – 165 учнів. Серед вихованців інтернату є й діти-сироти, напівсироти та позбавлені батьківського піклування. Однак, попри слабозорість та непрості життєві обставини, діти навчаються за звичайною шкільною програмою і нічим не поступаються одноліткам в опануванні наук. Підтвердження цього – стабільно високі результати в ЗНО, які показують випускники закладу.

- Наші діти є переможцями районних олімпіад з української мови, географії – це досягнення минулого року. Лідируємо ми в області і по інваспорту серед інтернатів, - з гордістю розповідає директор закладу Павло Паламарчук. - Як не згадати, що наш випускник Микола Левицький є чемпіоном-паралімпійцем з дзюдо. Пишаюсь, що мої учні є студентами найпрестижніших вузів країни.

Однією зі сходинок на шляху до заповітної мрії – здобуття гарної освіти - є успішне складання зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) із попередньою грамотною профорієнтацією. Звісно, педагоги і вихователі роблять все необхідне для того, щоб учні мали ґрунтовну базу для підготовки до ЗНО та вибору професії, що відповідає здібностям та схильностям кожного. І спільними зусиллями колективу та небайдужих громадських організацій вони отримують шанс зробити в житті правильний, свідомий вибір і здобути гарну спеціальність.

Другий рік поспіль в спецшколі-інтернаті реалізується всеукраїнська програма розвитку молоді, організована компанією «Кока-Кола Беверіджиз Україна» спільно з Громадською спілкою «Освіторія». Організатори проводять спеціальні тренінги для старшокласників, під час яких доводять повну інформацію про ЗНО, про умови вступу та навчання в різних освітніх закладах, а також про попит професій на ринку праці.

Цього разу учні 10-12 класів із захопленням послухали мотиваційний тренінг, який проводила менеджер благодійних проектів і програм Громадської спілки «Освіторія» Ірина Плешакова. У сучасній, доступній формі відео-презентації старшокласникам розповіли про важливість профорієнтації, про інформаційні ресурси, які допоможуть гідно підготуватися до ЗНО, про безплатні курси та вебінари.

Так, усім випускникам надається можливість пройти тестування за всесвітньо відомим тестом з профорієнтації «Магелано університет», за результатами якого усі старшокласники отримають персональні консультації досвідченого психолога. А на он-лайн-платформі iLeаrn можуть пройти безплатні курси та вебінари з української мови та літератури, математики, історії України, англійської мови. Це стане в нагоді учням перед викликами сьогодення, адже далеко не всі мають кошти на репетиторів чи дорогі курси. «Але усі мають право на майбутнє, і ми переконані, що доступ до освіти має бути рівним для всіх», - зазначає Ірина Плешакова. І головним, домінуючим лейтмотивом її виступу було: «Ви зможете, і кожен – унікальний!».

Таку щиру переконаність, підтверджену професійною підтримкою, діти легко сприймають. І самі починають вірити в свої успіхи і наполегливо йти до мети. Ось що нам розповіла учениця 11 класу Віта Абрамюк. 

- Завдяки цим тренінгам я знайшла себе, точно визначилась із професією. Вперше я побувала на такій консультації минулого року. І почала діяти. Тепер я знаю, що хочу бути лікарем-анестезіологом, знаю, які предмети повинна особливо старанно вивчати, щоб успішно скласти ЗНО. Дуже сподіваюсь, що в мене це вийде. Взагалі навчанням в цій школі дуже задоволена. В 5-му класі в мене страшенно впав зір, тому опинилась тут. В Самгородку я і зір покращила, і знання ґрунтовні отримала. Тепер мрію про майбутнє…

Також в рамках курсу «Перша професія» вихованці Самгородоцької школи можуть опанувати столярну справу – тут діє гурток з різьби по дереву, фінансований коштом компанії. Її рахунком придбано і сучасні комп’ютери для кабінету інформатики.

- Ми виховуємо наших дітей так, щоб вони жили активним, повноцінним життям і після закінчення закладу не губилися, не відчували перепон. Подібні освітні проекти дуже допомагають учням вчасно зорієнтуватися у виборі професії, якісно підготуватися до ЗНО, обійти підводні камені у підготовці до іспитів. І наші партнери дуже допомагають нам у цьому, - поділився роздумами директор інтернату Павло Паламарчук.

А ще майбутні випускники дізналися про те, які професії незабаром зникнуть, а які будуть найбільш затребуваними, як свої здібності чи корисні навички можна перетворити на основу майбутнього фаху, зрештою, як не розчаруватися після перших невдач і вибрати найоптимальніший шлях до омріяної справи.

До речі, згаданий проект розвитку молоді вже довів свою ефективність: за підсумками 2016-2017 навчального року 77% учнів, які пройшли підготовку за цією програмою, вступили до вишів.

Проект розвитку молоді і далі розширюється. У цьому навчальному році він охопить 14 інтернатів у 7 областях України (Рівненській, Волинській, Донецькій, Вінницькій, Кіровоградській, Львівській та Закарпатській), де навчається понад 1000 старшокласників. Як повідомила менеджер із зовнішніх комунікацій «Кока-Кола Беверіджиз Україна» Наталія Нікітіна, розширення проекту заради охоплення більшої частини молоді триватиме і надалі: «Кока-Кола послідовно реалізовує стратегію допомоги молоді із соціально вразливих груп і ставить собі за мету до 2020 року допомогти 25-ти тисячам молодих людей отримати освіту і знайти роботу. У 28-ми країнах, де працює Coca-ColaHBC, програма розвитку молоді є пріоритетним напрямком суспільної діяльності компанії».

Козятинський район

Автор: Юлія Разанова
Розповісти друзям: