6 Грудня | 2017 | 15:07

Від об’єднання до успіху

Історії чотирьох новоутворених громад Вінницької області красномовно засвідчують той факт, що шлях до покращення якості життя місцевого населення напряму залежить від об’єднання громад, ефективного та цілеспрямованого використання значних фінансових ресурсів, які з’являються у розпорядженні обраного керівництва ОТГ та, звісно, порядного господарника-капітана, що стоїть біля штурвала, часом обшарпаного, але ще надійного корабля-громади, й мусить виправдати покладені на нього сподівання, минаючи потаємні рифи, перечікуючи бурі й виходячи з найменшими втратами зі шквальних штормів.

 

Якушинецька сільська ОТГ – комфортне місце для проживання Найближча до обласного центру територіальна громада у своєму складі об’єднала сім населених пунктів: Якушинці, Зарванці, Березину, Ксаверівку, Лисогору, Майдан та Слободу-Дашковецьку. Загальне населення громади сягає 14500 осіб. Бюджет на поточний рік склав майже 39 млн. грн. плюс додаткові надходження у розмірі близько 3 млн. грн.

Василь Романюк, голова Якушинецької ОТГ, розповів, що за минулі роки збудовано дві нові артезіанські свердловини, утеплено фасад та капітально відремонтовано дах Якушинецького ДНЗ «Барвінок», відкрито перший сільський ЦНАП, який надає майже 60 видів послуг, та сектор державного архітектурно-будівельного контролю.

Керівник місцевого центру адмінпослуг Оксана Романюк каже, що установа на повну силу запрацювала з червня минулого року, а за 10 місяців 2017 року працівники центру вже задовольнили понад 6 тис. звернень від населення громади. Найчастіше до установи звертаються за допомогою в оформленні субсидії, земельних відносинах та паспортних питаннях.

За програмою «Сільська школа» в Якушинецьку ЗОШ-гімназію закуплено телевізори, обладнано комп’ютерний клас, встановлено систему відео спостереження. У Зарванецькій школі I-II ступенів утеплено фасад, замінено вікна, капітально відремонтовано харчоблок. В поточному році також створено комунальне підприємство Якушинецької сільської ради.

За словами начальника КП «Муніципальна поліція» Миколи Ковальського нині він та два його інспектори обслуговують три села, а з нового року навантаження збільшиться – додадуться ще чотири населених пункти. За неповних три місяці своєї роботи поліціянти за порушення правил благоустрою на території сіл вже склали 5 протоколів, а в співпраці з дільничним - 12.

В ОТГ, на базі аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС України у Вінницькій області, відкрито нову пожежно-рятувальну частину. Крім того, втілюється програма по газифікації населених пунктів Якушинецької ОТГ, організовано роздільне сортування сміття (встановлено 40 контейнерів для ПЕТ-пляшок), створено опалювальний пункт при ДНЗ «Малятко» в селі Майдан, проведено капітальний ремонт 26 вулиць, що складає майже 45 м. кв. площі дорожнього покриття.

До проектів розвитку, які заплановані на найближче майбутнє, Василь Романюк відносить: будівництво мереж системи централізованого водопостачання, реконструкцію дитячого садка «Золота рибка», паркової зони і приміщення Якушинецької сільської ради з влаштуванням ЦНАПу та будівництво Зарванецької ЗОШ I-III ступенів.

З грудня поточного року депутати ОТГ на сесійних засіданнях працюватимуть за новою сучасною електронною програмою «Громада», яку застосовуватимуть для голосування. Обранці громади отримають на руки додаткові мобільні пристрої, за допомогою яких переглядатимуть історію, архів та рішення, прийняті на сесіях. Програма обійшлася Якушинецькій сільській раді в 230 тис. грн., але голова переконує, що такі витрати є цілком виправданими оскільки значно економлять канцелярські та друкарські витрати і запобігають даремному марнуванню часу.

Северинівська ОТГ – енергоефективна громада

До громади увійшли сім населених пунктів: Северинівна (центр громади), Голубівка, Матейкове, Хатки, Чернятин, Слобода-Чернятинська та Токарівка. Чисельність населення громади, яка пішла на злуку рік тому, складає майже 3700 осіб. Запланований бюджет на поточний рік перевищив 5 млн. грн. На території ОТГ розміщений Чернятинський аграрний коледж ВНАУ, Северинівський цегельний завод та санаторій для літніх.

- Ми єдині, ми одна громада, відкрита для співпраці та інвестування. Свої точки зростання бачимо у туризмі, переробці агропродукції, стимулюванні активності малого і середнього бізнесу, залученні інвестицій та співробітництві громад, - переконаний голова Северинівської ОТГ Олександр Христюк.

До успішних проектів, які реалізовувалися в поточному році, Олександр Устинович відносить біоенергетичне забезпечення сільських громад (використання альтернативних видів палива), створення ЦНАПу, ремонт доріг та придбання обладнання для ТПВ.

- В планах - створення інноваційного центру безпеки та соціально-геріатричного центру реабілітації людей похилого віку, - поділився думками голова ОТГ. – Реалізація проекту «Яблуневий шлях» з використанням регіонального бренду «Подільське яблуко» направлений для збільшення доданої вартості сільськогосподарської продукції. Запланована реконструкція очисних споруд і частини колектора в с. Чернятин Жмеринського району. Варто провести покращення ефективності ремонту доріг за рахунок впровадження інноваційних технологій. До речі, більшість проектів в громаді успішно реалізовуються за донорської підтримки ДФРР та ЄС.

Барська міська ОТГяблуневий край з багатою історико-духовною спадщиною.

Барська ОТГ є найзаможнішою з досліджених у даній статті та об’єднує м. Бар (адмінцентр), села Глинянка, Широке та Антонівка. Чисельність населення добігає 17 тис. осіб, а бюджет громади на поточний рік склав понад 88 млн. грн.

Артур Цицюрський, голова Барської ОТГ, поділився станом розвиткових проектів, які стосуються популяризації туристичного потенціалу Барської громади та роздільного збору відходів.

- Ми затвердили Стратегічний план розвитку ОТГ на 2018-2020 роки, значне місце в якому відведено покращенню можливостей для розвитку бізнесу, залученню інвестицій, запровадженню гнучкої системи місцевих податків і зборів та розвитку туризму (зеленого, релігійного, гастрономічного), - наголосив Артур Анатолійович. – Організацію цього процесу покладено на спеціально створену комунальну установу – Агенцію розвитку громади. До нагальних справ також відношу розвиток інфраструктури адмінцентру громади, сільських територій та місцевого самоврядування, благоустрій паркової зони і території Барської фортеці. Зусиллями місцевих волонтерів вдалося запустити роботу заказника для бездомних тварин, який поки що працює у тестовому режимі. З нового року, за підтримки держави, планується розширити можливості притулку для безхатьків та налагодити його функціонування на постійній основі.

В поточному році проведено реконструкцію системи зовнішнього освітлення адмінцентру, запроваджено систему роздільного збирання твердих побутових відходів на території ОТГ (проектом передбачено будівництво євроконтейнерів та розташування їх на спецмайданчиках). Крім того, проведено технічне переоснащення сортувальної станції на полігоні ТПВ кошторисною вартістю понад 9 млн. грн.

Точки подальшого підйому голова об’єднаної громади вбачає в ревіталізації промислових зон, розвитку скотарства, переробці молока, бджільництві, садівництві, ягідництві тощо. Відповідно до стратегічного плану розвитку Барська ОТГ готова до створення на своїй території аналогу індустріального парку, пропонуючи інвесторам та зацікавленим підприємцям значні територіальні площі, робочу силу та підтримку у веденні бізнесу.

Головним бюджетонаповнюючим підприємством об’єднаної громади нині є ПрАТ «Барський машинобудівний завод», який щорічно сплачує близько 12 млн. грн. до бюджетів різних рівнів та дає стабільну високооплачувану роботу 350 працівникам. Заступник голови правління акціонерного товариства Микола Мандрика розповів, що більшість приміщень заводу побудовані ще на початку 30-х років минулого століття. У важкі 90-ті роки повної розрухи, коли заводи розпилювали, вивозили обладнання та за безцінь продавали майно, лише завдяки титанічним зусиллям небайдужих до долі заводу місцевих жителів його вдалося зберегти, а згодом успішно відновити. Нині підприємство спеціалізується на випуску обладнання для консервної та переробної промисловості, опалювальних котлів, будують під ключ сміттєсортувальні станції та виступають монополістами у виготовленні машин для виробництва бубликів і баранок.

Томашпільська селищна ОТГ – зміни починаються з кожного

Томашпільська ОТГ об’єднала п’ять населених пунктів загальною чисельністю понад 7500 осіб, включаючи: смт Томашпіль (центр громади), Нетребівку, Горишківку, Ракову та с. Горишківське. Бюджет на поточний рік склав понад 32 млн. грн.

За минулий період для потреб громади придбано п’ять одиниць техніки для комунального господарства, два сміттєвози і майже 100 контейнерів з обладнаними сітками для ПЕТ-пляшок. Проведено капремонт 4 км дорожнього покриття, ремонт громадських криниць і розчистку русла річки Безіменна, заасфальтовано тротуари та доріжки біля багатоповерхівок, 100% модернізовано освітлення на вулицях селища. Крім того, впроваджено енергозберігаючі технології в дитсадку «Сонечко», встановлено дитячий майданчик та проведено реконструкцію фонтана на центральній площі.

- Нещодавно придбали два новенькі мікроавтобуси для підвозу 190 дітей до школи, на наступний рік запланована купівля ще двох авто. Послугами цієї автодоставки користуються й інші мешканці громади, - зауважив голова Томашпільської ОТГ Валерій Немировський. – Крім того, в поточному році проведено капітальний ремонт доріг в об’єднаній громаді на майже 9 млн. грн. Найближчим часом заплановано налагодити організацію роздільного збору сміття та будівництво сміттєсортувальної лінії та очисних споруд.

А оглядовий візит до Томашпільського НВК I-IIIст.-гімназії не залишить байдужою жодну людину. Даний навчальний заклад приклад того, як у сільській місцевості за підтримки влади та педагогічного колективу, котрий професійно ставиться до своїх обов’язків, реально створити конкурентоспроможний освітній заклад найвищого ґатунку. Опорна школа опікується майже вісьмома сотнями учнів та дає стабільну роботу 135 працівникам комплексу. Молодші класи мають у своєму розпорядженні спальні кімнати для денного відпочинку, тут же організовано аудиторію для психологічного розвантаження педагогів, укомплектовано зубний кабінет з найновішим устаткуванням для обстеження та лікування школярів. Масштабністю вражають актова та спортивні зали навчального комплексу і вуличні майданчики зі штучним покриттям для занять спортом.

За словами Валерія Немировського, сусідні населені пункти, дистанційно відчуваючи позитивні зміни в утвореній без їхньої участі ОТГ, висловлюються за приєднання та готують усі папери задля спільного майбутнього в перспективній Томашпільській громаді.

Автор: Мельник Вікторія
Розповісти друзям: