6 Грудня | 2017 | 15:18

«Хто сказав, що ми слабкі?»

 

Пішов другий рік з того часу, як громади Парпурівців, Хижинців, Сокиринців та Майдану-Чапельського прийняли рішення про спільне майбутнє в об’єднаній ОТГ. Виявляється, що вирішальному вибору передувало чимало інших територіальних розкладів і кандидатур, які змагалися за головування в новоствореній ОТГ. Настав час підбити перші підсумки господарювання та розвінчати або підтвердити міф, який ходить Вінницьким районом, про слабкість молодої та досить перспективної Сокиринецької ОТГ.

Лариса Мельничук стала першим легітимним головою об’єднання та має 27-річний досвід роботи на адміністративній службі. Очільниця ОТГ за освітою економіст, але жодного дня не працювала за фахом. Як часто буває у житті, тимчасово працювала на посаді секретаря сільради, ще й на декретному місці. Прийшла «пересидіти» рік, а «прижилась» на все життя.

За словами нинішньої голови ОТГ, ще до злуки громад, від керівництва Вінницького району надходили пропозиції та лунали спонукання створити Вінницько-Хутірську ОТГ, яка б мала об’єднати: Писарівку, Хижинці, Сокиринці, Стадницю, Гавришівку, Вінницькі Хутори та ще декілька сіл. Тоді Хижинецька сільська рада з активною громадськістю на зборах розробили власну модель об’єднання. Було проведено опитування серед населення, а з тодішнім керівництвом Писарівки узгоджено головний центр громади, який мав дислокуватися саме в цьому населеному пункті. Після виборів голови у Писарівці стало зрозуміло, що в плани новообраного керівника такий союз не входив. Без будь-яких пояснень Писарівка прийняла рішення про вихід із запланованої коаліції. Хоча в Сокиринецькій ОТГ образи не тримають і готові до подальших переговорів, але вже не на початкових умовах.

- Перед нами постало питання: або відмовитися від своїх намірів і чекати «з моря погоди», або продовжити гнути свою лінію, але вже у зменшеному складі з адміністративним центром у Хижинцях, - розповідає Лариса Мельничук. – На початку створення ОТГ ми зіштовхнулися з великою кількістю проблем, а найбільше непокоїло те, що населення деяких громад відверто не вірили та критично висловлювалися, що з такого з’єднання нічого путнього не вийде. Для мене стало справою честі довести скептикам, що ми не слабкі і спроможні успішно працювати на благо обєднаної ОТГ. А результатами роботи своєї команди показати, що свого часу люди зробили правильний вибір, і ми й надалі намагатимемося не розчарувати їхні сподівання на якісний рівень життя у громаді.

Якщо проаналізувати надходження до бюджету Сокиринецької ОТГ, то переважну більшість його складає акцизний податок. За словами Лариси Дмитрівни, при наявному населенні у 4 тис. осіб, громада має у своєму розпорядженні 17 млн. грн., що на фоні Вороновицької ОТГ (з майже 8 тис. населення на 19 млн. грн.) виглядає значно вигідніше, та має більший дохід на кожного окремого жителя об’єднаної громади.

Лариса Мельничук каже, що як би нині не було образливо жителям села Сокиринці, але наразі основні фінансові вкладення направлятимуться на благоустрій інших громад ОТГ. Зокрема, будинок культури в Парпурівцях для нормального функціонування потребує 3млн. грн., вимагає капітального ремонту шкільний спортивний зал та дитячий садочок у Хижинцях і давно просить утеплення приміщення Сокиринецький дошкільний заклад.

Щодо поточних питань, то населені пункти ОТГ повністю газифіковані. Громадою курсують 26 регулярних транспортних рейсів на день. Місця очікування пасажирів обладнано зручними та компактними зупинками. У Сокоринцях навіть у найвіддаленіших куточках місцевості встановлено енергозберігаюче вуличне освітлення. В минулому році завершився капітальний ремонт другого поверху Хижинецької загальноосвітньої школи, і тепер перший поверх будівлі значно поступається красою та сучасністю оновленому вищому.

За минулий період в громаді повністю відновили меморіал загиблим героям у Великій Вітчизняній війні. Пам’ятна згадка про ратний подвиг наших предків довгий час залишалася занедбаною, і лише коли на посаду голови Хижинецької сільської ради обрали Ларису Мельничук, її капітально відновили і розширили, внісши до поминальних списків, які викарбували на гранітних плитах, всіх учасників бойових дій, останній з яких помер у 2015 році. Головний памятник жінки з дитям та вінком миру вирішили не зносити, на цьому наполягав скульптор-реставратор. За його даними, таких творів мистецтва в Україні залишилося лише 2 екземпляри, тому він має не лише художньо-естетичну, а й історичну цінність.

У Сокиринцях немає будинку культури. Розважальний осередок громади тут називають Народним домом. І зовні, і всередині будівля пережила капітальну реформацію. А нові зручні крісла рожевого кольору, які на моє здивування, виявилися вітчизняного виробництва, роблять перегляд святкових заходів та концертів приємним.

За словами директора Народного дому Віри Матіюк, під час масових зібрань людей в приміщенні вмикають електричне підвісне опалення, що є зручним і економно позначається на загальних витратах.

Стару будівлю хижинецького клубу керівництво ОТГ почало переобладнувати під адміністративне приміщення, де працюватиме весь керівний апарат та власний новостворений відділ освіти. Перебратися до будівлі планують вже на початку наступного року, а от роботи по зовнішніх комунікаціях та вуличному благоустрою, в тому числі стадіону, мають завершити до 2020 року. Проект вартуватиме 6 млн. грн.

За переконанням Лариси Дмитрівни, територіальна близькість їхньої об’єднаної громади до обласного центру має свої «плюси» і «мінуси».

Позитивний момент – немає відтоку населення. Нерухомість в ОТГ користується попитом, який з часом лише зростає, приїздить багато молоді з дітьми. З негативного: місцевим школам важко конкурувати з міськими навчальними закладами. Багато сільських учнів навчаються саме у Вінниці.

Загалом подальших планів та майбутніх проектів у керівництва молодої об’єднаної громади вистачає. І легких шляхів тут не шукають. Були б люди задоволеними, а тоді й керівництво поважатимуть, переконані в Сокиринецькій ОТГ.

 Голова Сокиринецької ОТГ Лариса Мельничук (зліва) та директор Народного дому Віра Матіюк (справа)

Автор: Мельник Вікторія
Розповісти друзям: