25 Січня | 2018 | 11:04

«Тут їли різнії потрави і все з полив’яних мисок»

Пам’ятаєте? «І самі гарнії приправи з нових кленових тарілок: свинячу голову до хріну і локшину на переміну, потім з підливою индик, на закуску куліш і кашу, лемішку, зубці, путрю, квашу та з маком медовий шулик». Цим рядкам, як, власне, «Енеїді» Котляревського, рівно 220 років. Цікаво, чи хоч якісь зі старовинних українських страв досі збереглися?
Так, дещо збереглося, відповідають краєзнавці Хмільницького району. - Найперше, це, звичайно, хліб, - говорить Ніна Кравчук-Овчарук, авторка книги «Батьківськими стежками» про село Куманівці. - Я знаю багатьох жінок у нашому селі, які випікають хліб за тими ж рецептами, що випікали їх бабусі. Пригадую, моя мати захворіла, злягла, а батько, якому було вже 90 років, сам заходився місити тісто, бо без свого, домашнього хлібу не міг… Іще в нас вдома часто готували квашу - добре пам’ятаю, як вона підіймалася, пузирилася в глиняному горщику.

- Печу точно так, я моя бабуся, - підтверджує мешканка цього ж села, одна з найкращих коровайниць району Тетяна Кухар. - Обов’язково з житнім борошном. Рецептура хлібу, обрядових короваїв, пирогів по суті не змінилася. Змінився лише їх вигляд: навіть пісний передріздвяний хліб, випечений на воді, ми ретельно прикрашаємо. А ще з’явилася традиція особливо оздоблених короваїв - такі ми випікаємо до Дня незалежності. Я їх прикрашаю маками, колосками, кетягами калини з тіста.

Дещо врізноманітнилися й начинки до пирогів - раніше було три традиційні, мак, яблука й сир, а сьогодні в нашому селі печуть пироги ще й з халвою. Та найбільше, певно, змінилися борщі, наразі мало хто готує для них бурякову закваску…

Точно за бабусиним рецептом пече хліб і Євгенія Чабанюк з Подорожної. 

- Тісто готую на картоплі. Відварюю, товчу, щоб було ріденьке пюре. Солю, додаю дріжджі, залишаю на ніч. Якщо треба, щоб  паляниці довго не черствіли, добавляю в картопляне тісто ще й олію.

Біле борошно було в ціні, з нього виробляли хліб хіба на Паску та на Різдво, в інший час у нас пекли картопляний. Не обов’язково на розтовченій бараболі, можна й на її відварі.  Такі паляниці виходять дуже пухкі та одночасно ситні, мої діти із задоволенням беруть їх з собою в місто...

/Повний текст + рецепти - в паперовій версії газети.

Автор: "Вінниччина"
Розповісти друзям: