25 Січня | 2018 | 11:08

Юним – молодіжні центри, літнім – клуби і пансіонати

хочуть створити на Вінниччині в найближчі роки
Департамент соціальної та молодіжної політики Вінницької ОДА докладав торік зусилля в п’яти пріоритетних напрямках. Серед них - підвищення якості життя в інтернатах для хворих, літніх і самотніх людей.

- Ми змінюємо підходи до умов проживання в будинках престарілих і притулках, - стверджує директор департаменту Наталя Заболотна. - Принаймні, вже добилися, що, звітуючи про свою роботу, керівники інтернатів не починають з корів і свиней.

Мова про те, що в «голодних» 90-их роках утвердилась і досі побутує думка: головне - підсобне господарство, кухня та харчі. Але часи змінилися, заклад утримання - не богадільня, головне завдання якої надати нещасній людині тарілку юшки та матрац.

- В інтернатах повинен бути комфорт, а комфорт це ще й дозвілля. Передусім, ми вимагаємо від керівників, щоб вони створили нормальні, доступні для усіх гігієнічні кімнати. Душові, які може прийняти будь-яка людина, з найважчою інвалідністю й з мінімальною допомогою персоналу. А то інколи медсестри жили надривають, намагаючись підняти й помити нерухомого пацієнта, - каже керівниця департаменту.

В усіх притулках також має бути психологічно затишно й ненудно. Час від часу дивитися телевізор чи дихати свіжим повітрям на ганку – цього для людини недостатньо.

- Повинні проводитися якісь заходи, вистави, концерти. З пожильцями інтернатів слід займатися арт-терапією, лікувальною фізкультурою, а ще добре іноді їх кудись возити, на екскурсії.

Це все не мрії, а план, який вже втілюється. Наприклад, цього року підопічних з вінницького й тиврівського будинків-інтернатів вперше возили в уманську Софіївку.

- Ми, звичайно, не Європа. Поки що. Але тривалість життя виросла і в нас. Однак залишилася точка зору, що після пенсії потрібно вже складати одяг «на смерть». На жаль, в нас поки що мало пропагується активне довголіття. А візьміть Польщу, місто Кельце, яке вдвічі менше Вінниці. Там 10 клубів для літніх людей. Вони приходять, спілкуються, пані в таких клубах роблять манікюр, зачіски, з ними працюють психологи… Потрібно усвідомити, що вкладати кошти в старість - вигідно. Чим більше держава вкладатиме грошей в активне довголіття, тим менше доведеться витрачати на соціальну допомогу, бо людина зможе обходити себе сама.

Приклади змін, які повинні відбутися в закладах соціальної опіки, вже є. Торік об’єднали два однотипові заклади, Вінницький та Вороновицький будинки престарілих. Це дало економії півтора мільйона гривень на продуктах харчування (в зв’язку з тим, що Вороновиця має гарну матеріальну базу). А вивільнені кошти відтак спрямовуються на поліпшення побутових умов. Сьогодні до послуг мешканців об’єднаного закладу - психологи, масажисти, соляна кімната, кисневі коктейлі й озокерит. 

Цього року вділять увагу Стрижавському інтернатові: там планується не тільки тренажерна зала, а й басейн. 

Ще більше належить зробити у Брацлаві. Душові в тамтешньому закладі, каже Наталя Заболотна, «як після бомбардування». А тому ремонт прально-гігієнічного комплексу та харчоблоку проведуть у першу чергу.

Трохи інші проблеми в Яришівському інтернаті, де знаходяться виключно чоловіки з драматичним, скажемо так, минулим. Ремонт у закладі зробили, але пацієнти, яких 130 осіб, не знають, чим зайнятися. Тож цього року для них облаштують, принаймні, актову залу й спортивний майданчик.

Іще один важливий вектор - підготовка нової генерації соціальних працівників. Педагоги постійно «шліфують» свій професійний рівень, медики поготів… А про курси підвищення кваліфікації для соціальних працівників заговорили тільки тепер. Є підстави сподіватися, що пдібне навчання започаткують вже найближчим часом...

 

/Текст повністю - в паперовій версії газети

Автор: "Вінниччина"
Розповісти друзям: