3 Березня | 2018 | 12:28

Чим кропити сад-виноград?

І в які строки? Про це запитує, зокрема, наш читач Іван Антонович Коцюруба з села Купчинці Іллінецького району. Такі питання, особливо з настанням весни, актуальні для багатьох садівників.

Звісно, єдиної відповіді нема. Дехто категорично проти будь-яких хімічних обробок і погоджується обмежитись лише тією часткою плодів, які вціліли від шкідників та хвороб. Не дарма ж у моду входить так зване органічне садівництво: хай яблучок мало, хай вони менші й червиві, зате екологічно чисті… Проте чимало аграріїв усе ж не обходяться без хімпрепаратів, особливо ті, хто вирощує продукцію на продаж.

- Якщо у нас болить голова, ми таблетку пємо, - каже садівник Андрій Лускало з Сосонки, учасник наших щорічних виставок. - Будь-який сучасний препарат розкладається протягом 24 днів, навіть потужний. Тим більше, вони не так труять шкідників, як діють на їхню систему розмноження і травлення, на нервову систему. Речовин можна вносити мінімум, просто треба користуватися фірмовими препаратами, а не базарно-китайським варіантом, який дешевше. Краще купувати в перевірених магазинах, тоді буде все гаразд.

Отже, Андрій Лускало радить навесні, ще перед розпусканням бруньок (як кажуть, по чорному конусу) обробити садові дерева будь-якими препаратами, що містять мідь. Але перед цим восени їх бажано було обробити від грибків залізовмісними препаратами (залізним купоросом, на приклад) - коли листя опало, але за плюсової температури. Навесні препаратами з міддю також профілактично «приберемо» грибки, які перезимували.

- Пізніше, коли вже пішов цвіт, - будь-яким препаратом від шкідників, які гризуть і ссуть, від цвітоїдів, брунькоїдів та плодожерок. Таким чином, обробляти за сезон бажано разів пять. Бо після кожного дощику маємо 2-3 дні, щоб обробити дерево від парші та борошнистої роси (оїдіуму). Це грибки, їх капсула «сидить» на деревині чи в опалому листі. І коли пройшов дощ, волога випаровується, капсула піднімається на висоту, там лопає, і спори осідають на дерева. Тому після дощів бажано обробляти профілактично, щоб хвороба не почалась. Бо як дерева захворіють, доведеться вносити більше препарату. Особливо паршею вражаються старі не імуностійкі сорти, - розповідає пан Андрій.

Виноград він теж радить обробити препаратами міді до розпускання бруньок, можна додати і залізний купорос.

- А ще добре його весною побілити, спочатку обережно відмивши, якщо був прикопаний. Потім обробити. І побілити, адже білий колір відбиває сонячні промені. Це потрібно, щоб виноград занадто швидко не стартував, коли настає тепло. Бо потім можуть бути зворотні заморозки, які знищать молоді пагони з плодовими бруньками, і виноград буде їх випускати заново. Не вродить, не встигне визріти... Білити можна не всі лози, а лише грубші.

За словами Андрія Лускала, нема такої панацеї, якою можна було б побризкати дерева раз на рік від усіх хвороб. Адже є грибки, є віруси, є комахи, які гризуть і смокчуть сік, є плодожерка... Якщо ж не маєте змоги чи бажання обробляти, можна спробувати купувати нові суперстійкі сорти. Скажімо, серед яблунь є дуже стійкі до грибкових захворювань, але від комах вони все одно самі себе не захистять. Також серед сортів і форм винограду є більш стійкі до грибкових захворювань, більш морозостійкі. Але треба враховувати, що в деяких ягоди лопають від перепаду вологи (після дощу), горошаться (дрібненькі ягоди в ґроні), погано витримують перевантаження урожаєм… Отже, і в саду, і на винограднику важливі не лише обробки, а й стійкість сорту, правильність обрізки, зимівля, навантаження, місце посадки, внесення добрив тощо.

Не «хімією», а лише біопрепаратами (так звана агрономічно корисна мікрофлора) обробляє свої дерева ще один друг нашої газети - Іван Фірсов, власник розплідника «Лопатинський сад» (с. Некрасове під Вінницею). В одному з відеороликів, розміщених на його сайті, демонструється експеримент на прикладі ранньої яблуні сорту Веснянка. Половину цього старого дерева обробили препаратами компаній «Біона», «БТУ», «Реаком», іншу половину не обробили взагалі. Видно, що необроблена частина дала набагато менше плодів, також і листя на ній мало гірший вигляд. За словами садівника, біопрепаратами доводиться обробляти частіше, але тоді цінність яблук вища, ніж тих великих базарних, які разів 7 кропились хімікатами…

Три профілактичних обробки винограду від основних хвороб та шкідників нашого регіону (мілдью, борошнистої роси, антракнозу, чорної плямистості; павутинного та повстяного кліщів, листовійки) радить виноградарям-початківцям садівник Віктор Огороднік. Першу він робить у фазі 3-5 листочків, наводить приклади препаратів: «Хорус» або «Топаз» + «Полірам» або «Косайд 2000», або хлорокис міді. Друга обробка, перед цвітінням: «Риломіл Голд МЦ» або «Акробат МЦ» + «Топаз» або «Стробі» + «Актеллік». Третя, коли ягода в стадії гороху: «Танос» + «Топсин М». Каже, що названі «ліки» можна замінювати їхніми аналогами, а в разі виявлення ознак захворювань обробляти додатково: у спеку від оїдіуму «Тіовітом», садової чи колоїдною сіркою, «Топазом», «Стробі», «Тілдом» тощо, а за дощової погоди від мілдью - «Оксихомом», «Таносом» чи «Деланом».

Простіше кажучи, основні обробки мають бути «від грибків», «від вірусів» і «від комах». Якщо авторитетний продавець-консультант порадить препарати від трьох напастей, які можна змішати в один «коктейль» - це значно спростить працю садівника. А ті, хто хоче робити «по науці», можуть дослухатися, скажімо, до строків обробок, запропонованих Подільською дослідною станцією садівництва (с. Медвеже Вушко)...

Детальніше - в одному з наступних номерів газети "Вінниччина".

Автор: Юрій Сегеда
Розповісти друзям: