6 Березня | 2018 | 09:44

8 Березня: від будня до вихідного й назад

Цілком можливо, що жіноче свято 8 Березня ми відзначаємо востаннє. А вже з наступного, 2019 року, замість 8 числа стане вихідним 9 березня - день Шевченка. Ці та інші зміни у державний календар пропонує Інститут національної пам’яті та підтримує чимало депутатів Верховної Ради. Втім, дата 8 березня хоч і втратить статус вихідного, залишиться Міжнародним жіночим днем. Днем, який не викреслиш з історії. Але… Що ми знаємо про цю історію? Як так сталося, що день боротьби за права і свободи жіноцтва став легковажним і грайливим святом, впродовж якого, замість реальних, нарівні з чоловічими прав і гарантій, жінкам підносили бліді оранжерейні квіточки?

...Офіційно святкувати 8 березня розпочали досить пізно - тільки в 1965 році. До цього це був пересічний будень. Навіть тоді, коли у космос полетіла перша жінка, Валентина Терешкова.

До речі, вона, за словами конструкторів і науковців, котрі спостерігали за польотом, провела старт більш професійно, ніж Попович і Ніколаєв. Під час польоту з’ясувалося, що Терешкова не може зорієнтувати корабель на правильну посадку. Чоловіки, які сиділи в Центрі управління, рознервувалися, та космонавтка залишалася спокійною: «Я зараз посплю і все зроблю вранці». Й дійсно - все зробила, справилася. Вже потім стало зрозуміло, що в космічному апараті були неправильно змонтовані дроти управління: переплутані команди зниження й підйому орбіти. Терешкова розібралася в причинах, а про перекручені дроти на прохання конструкторів мовчала майже 40 років. 

Згодом жінка-космонавт народила доньку, яку, незважаючи на шалену зайнятість, виховувала одна, без нянечок. До речі, жила Терешкова на вулиці 8 Березня…

На жаль, день боротьби за жіночі права в СРСР перетворився на одноденний парад лицемірства. Цього дня, як колись у древньому Римі, жінкам давали «вільну» - йди, розважайся. Однак пам’ятай: вже завтра кухонні конфорки, пилосос, пелюшки та батьківські збори - знову твої і тільки твої. Кардинально мало що мінялося. Заробітна плата жінок в СРСР складала 70 відсотків від чоловічої в 1984 році й 73% в 1989. Не про це, ой, не про це мріяли Клара із Розою…

 /Текст повністю - в газеті "Вінниччина"
Автор: "Вінниччина"
Розповісти друзям: