20 Березня | 2018 | 14:41

«…В тій хаті народилась Україна»

Фотоальбом Народного художника України Володимира Козюка «Хата під стріхою. Останній штрих минулого тисячоліття» презентували в обласній філармонії.

«Із тієї хати вийшов ти, в тій хаті народилась Україна!» - такі слова автор обрав девізом свого проекту. За двадцять років Володимир Козюк знайшов понад 450 хат під стріхою, відвідавши близько 800 сіл. Більшість із них - у Вінницькій області. Знайшов, сфотографував, намалював, і цим зберіг їх для історії.

- На час фотографування в кожній з цих хат проживали люди, - розповідає Володимир Козюк. - Це не була ностальгія, скоріше - збіг обставин, який дав можливість усвідомити, зрозуміти глобальне значення вже зникаючої хати під стріхою для українців, для України, та й, у першу чергу, для самого себе…

За словами художника, історичне минуле - це сила та неймовірний фундамент для майбутнього. Ці прадавні українські білі хатки під соломою - «Шевченківські хати» - стрімко зникають, руйнуються. Відходять у вічність і їхні останні жителі. Але колекція зображень таких хат є величезною цінністю для України і світу.

- Коли роботи з «Хатою під стріхою» потрапили на форум та виставку найвищого світового рівня, а потім ще й були закуплені для Національного музею Китаю, я зрозумів, що все це було недарма, вся та праця комусь потрібна. Це дало силу і віру в себе. А коли найавторитетніші люди у мистецтві з Піднебесної приїхали ще й сюди, зрозумів, що є справжній шанс для відродження української культури. Уся та база дослідженого та зібраного послугує ще усім, хто цінує своє, рідне, українське! - каже Володимир Козюк і обіцяє, що до проекту «Хата під стріхою» ще повернеться, але вже у співпраці з поетами, письменниками, журналістами та всіма, хто може сказати гарні слова про цей народний архітектурний символ України.

Першим на презентації видання виступив батько художника Євген Іванович Козюк - аграрій, краєзнавець, член Національної спілки журналістів. Він розповів, що в жилах їхньої родини тече польська, литовська та українська козацька кров. Прапрадід 25 років служив козаком у Запорізькій Січі, дід Володимира майстерно робив полотно і рядна на ткацькому верстаку, також добре умів вязати снопи та китиці, щоб покривати українські хати, які тепер онук увіковічнює у своїх роботах. Бабуся вдома розмовляла польською, її батьки були знамениті тим, що виготовляли меблі, фаетони і брички. Предки Володіної мами, яка вміє гарно вишивати, за походженням литовці. «Теж великі були майстри. Дід Герман Петрович, крім хат, стодол, клунь, ще виготовляв музичні інструменти - гітари, балалайки. І дуже гарно умів на них грати та виконувати чудових українських пісень… На тих гарних традиціях виховувався і мій син».

- Коли я гортала фотоальбом Володимира Козюка, я чула голоси людей, які жили в цих білих хатинках, - сказала письменниця Ніна Гнатюк. - Я чула пахощі хліба з маминої печі, я відчувала доторк рідних долонь, я бачила батькові печальні сивини, я чула колискові пісні. Озивався дух зілля, насіння, яке чекало весни… Тобто озивалося життя попередніх батьківських і дідівських поколінь. Тому що хата - це не тільки житло, це не тільки прихисток для родини. Хата - це уособлення краси, вічності, добра, гостинності, всіх тих багатств, які таїть українська душа. Звичайно, відходить ця стара біленька подільська хата. Але завдяки таким добродіям, таким митцям, як пан Володимир Козюк, вона зберігається для вічності, зберігається на художньому полотні, у світлинах, зберігається в нашій памяті…

На «родини» цього унікального видання (занесеного, до речі, в Книгу рекордів України в категорії «Вперше. Видавництво, мистецтво, наука», адже це вперше під одною палітуркою зібрано півтисячі фото старовинних хат) прийшло чимало колег, шанувальників та друзів автора. Один із друзів, народний депутат Олександр Домбровський, продемонстрував зворушливу поетичну відеопрезентацію: записав на музичному тлі власний вірш про стареньку хату, а як ілюстрації використав світлини Володимира Козюка.

- Я та людина, яка народилась у такій хаті, - розповів голова облдержадміністрації Валерій Коровій. - Досі пам’ятаю, як гарно пахла глина, якою мама підмащувала хату до Великодніх свят…

Участь у презентації фотоальбому взяли також нардеп Сергій Кудлаєнко (вручив Володимиру Козюку Орден «За розбудову України»), директор Національного музею народної архітектури Оксана Повякель (передала відзнаку від Мінкульту), директор обласного центру народної творчості Тетяна Цвігун, науковець-етнограф Віктор Косаківський, краєзнавець Вадим Вигужинський, представники навчальних закладів, козацтва, духовенства… Свою творчість дарували присутнім,зокрема, народна артистка Ірина Швець, дитячий ансамбль «Барвінок», оркестр «Арката», хор «Вінниця».

 Фотоальбом «Хата під стріхою» надруковано в рамках обласної програми з підтримки книговидання. Як розповіла директор обласного департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Світлана Василюк, нині триває робота над ще одним спільним проектом із Володимиром Козюком - «Дума про Поділля». Він також не має аналогів в Україні.

Детальніше - в наступному номері газети "Вінниччина".

Автор: Юрій Сегеда
Розповісти друзям: