26 Квітня | 2018 | 09:58

Пирогова врятували, відновили, омолодили

Науковці Вінницького національного медуніверситету вперше, відколи існує музей-сабида Миколи Пирогова, самостійно виконали 10-е, ювілейне ребальзамування. До того ж безкоштовно та якісніше, ніж робили це їх російські колеги.

Взимку очільниця МОЗу Уляна Супрун  висловила думку, що зберігати муміфіковане тіло видатного хірурга надалі недоцільно. Мовляв, кошти, яких потребує його чергове ребальзамування, краще витратити на лікування дітей.

Абсолютна більшість вінничан із цим не погодилась. Та й не лише вінничан.

- Нам телефонували люди зі всієї України і питали, куди переказувати кошти на збереження тіла, - розповідає гендиректор Національного музею Петро Гунько. - Представники «Фундації лікарів та пацієнтів» з Одеси подзвонили уночі, щоб запропонувати гроші. Надали допомогу й клініка професора Сергієнка, й ряд інших підприємств та закладів.

Але, зрештою, долю Пирогова вирішив Прем’єр Володимир Гройсман, який розпорядився виділити відповідну суму.

- Було підраховано, що заходи, спрямовані на збереження забальзамованого тіла Пирогова, коштуватимуть 400 тисяч гривень. Але ми зробили нову калькуляцію, а ректор Вінницького національного медуніверситету Василь Мороз запропонував, щоб науковці, які робитимуть ребальзамування й групу яких він очолив, працювали безкоштовно. Таким чином нам вдалося вкластися у двічі меншу суму - 200 тисяч гривень.

Роботи з відновлення мумії почалися 14 березня. Багато хто сумнівався, що вінничанам вдасться виконати складний, можна навіть сказати, унікальний комплекс заходів. Адже досі тіло хірурга «ремонтували» виключно в Москві, ті ж спеціалісти, які стежать за Леніним та Хо Ши Міном. 

- Однак, - каже Петро Гунько, - очі бояться, а руки роблять. За основу ми взяли методику учня Миколи Пирогова, видатного анатома, спеціаліста з бальзамування Давида Виводцева. Саме він у 1881 році на протязі 4 годин забальзамував тіло свого вчителя, «дабы продолжатели благородных и богоугодных дел Н. И. Пирогова могли лицезреть его светлый облик».

Експеримент Виводцева виявився вдалим, а його методика довела свою ефективність: мумія пролежала без видимих ушкоджень та реставрації понад 60 років. 

Можливо, тіло Пирогова таки зруйнувалося б, адже радянській владі не було до нього ніякого діла… Але врятував Пирогова… Сталін. Почувши, що під Вінницею знаходиться усипальня «батька» військово-польової хірургії, методи якого допомогли радянським лікарям виходити десятки тисяч поранених бійців, він наказав провести перше ребальзамування. 

Відтоді їх зробили 9 - і всі у Москві. Однак цього року вінничани впоралися самостійно...

 

/Текст повністю - у паперовій версії газети

 
Автор: Інна Медведєва
Розповісти друзям: