7 Серпня | 2018 | 14:34

Покарані за віру

До 1030-ї річниці Хрещення Київської Русі – України у малій виставковій залі обласного краєзнавчого музею відкрилася виставка «Родинні колекції священників Поділля». Експонати надійшли до музею від нащадків духовенства у долях яких відобразилася історія православної церкви на теренах нашої області.

 

Експозиція рясніє фотографіями духовенства та їхніх родин, документами з сімейних архівів, релігійними книгами і часописами, раритетними хрестами та літургійними предметами – близько 200 експонатів.

         На виставці представлений стенд присвячений завідувачу Вінницької церковно – вчительської школи протоієрея Володимира Янси, речі з якого були збережені та надані правнучкою священика. В комплексі представлені родинні фото, листівки, особисті листи, різноманітні документи, які віддзеркалюють настрої епохи та побут подільської родини початку минулого століття.

         Комплекс по-сусідству належить протоіреєю Української Православної Церкви МП Даміану Кривенко, який почав служіння церкві за часів нациської окупації України. Цікавою для загалу буде його бібліотека рідкісних релігійних видань, серед яких невеличка книжечка Євангелія від Матвія видана у 1905-1906 роках з перекладом українською мовою Пилипа Морачевського,

         Особливу увагу привертає експозиція присвячена протоієрею Валентину Давидовському, надана для виставки його внуком – ієреєм Назарієм Давидовським, що служить штатним кліриком Вінницького храму Святого Вознесіння Господнього. На відкритті виставки нащадок священнослужителя розповів душевні сімейні історії про діда та батька, наголосивши на складності та смертельній небезпеці обрання та несення служби Божої в ті складні військові та повоєнні репресивні часи, які сповна відчули на собі і його близькі. Серед експонатів стенду деталі облачення Валентина Давидовського та іменні літургійні предмети.

         Найбільше виставкових предметів, а саме 56, нараховує комплекс Володимира Барабаха. Це релігійні часописи ХХ ст., книги, церковні підручники, нотні збірники, рідкісні світлини літинських священників та монахинь, доля яких тісно пов’язана з Поділлям.

         Виставку доповнюють речі з родинного комплексу священика Іустима Коваленка, який будучи людиною діяльною та ініціативною при всіх своїх парафіях будував церкву і школу, організовував хор, мав активну громадську позицію, за що був дві заарештований та розстріляний у 1933 році.

         Рукописи старообрядців Поділля займають почесне місце з-поміж рідкісних пам’яток у збірці музею. Серед них представлені книги переписані родиною Красильнікових з села Борсків Тиврівського району  в кінці ХІХ – на початку ХХ ст. Збірники зібрані Тимофієм Красильніковим  ймовірно з рукописів батька й діда.

         В експозиції не оминули увагою й протоієрея Івана Кульматицького, який відзначився тим, що в свій час організував драматично-хорове товариство «Просвіта», яке було другим на всю Подільську губернію.   

         Більшість експонатів виставки відвідувачі музею зможуть побачити вперше, а переглянути наповнення стендів можна буде до 9 вересня.        

Автор: Вікторія Мельник
Розповісти друзям: