7 Серпня | 2018 | 14:43

Якщо виліт відтермінували

 

Нині чи не щодня доводиться чути повідомлення про затримки чартерних авіарейсів на українських летовищах. В зону ризику потрапляють власники «лоукостівських» (дешевих) квитків. Найбільше страждають туристичні напрямки: Туреччина, Туніс, Іспанія, Італія хоча віднедавна підключився й єгипетський. Довготривале очікування вильоту підпсувало літній відпочинок і нашим землякам. Вінничанин Михайло Приймак вирішив провести літню відпустку разом із родиною, викупавшись у водах моря, що омиває частину іспанського узбережжя. Валізи спаковано, настрій відпочинковий, але ейфорія від омріяної відпустки дуже швидко розвіюється в забитих роздратованими пасажирами терміналах аеропорту.

Рейс на Барселону, яким мала летіти родина Приймаків, постійно відтерміновувався, і загалом час очікування склав понад 10 годин. Ситуацію погіршувало й те, що людей тримали у повному невіданні, зухвало відповідаючи на питання знервованих пасажирів, або й взагалі ховаючись та уникаючи роз’яснень.

- В аеропорту нам надали обід та воду, але жодної конкретики щодо вильоту ми не отримали, - зауважує пан Михайло. Як же ж діяти пасажирам, коли їхній рейс суттєво затримують, і чи можна отримати матеріальне і моральне відшкодування за завдані збитки, зіпсований настрій та недолежаний день на заморському курорті?

Під час звернення до суду, крім матеріальної, пасажир часто вимагає від авіаперевізника сплати й моральної шкоди, посилаючись на положення Закону №1023, який надає право вимагати відшкодування моральної шкоди за надання неякісних послуг споживачеві. Проте, як засвідчує практика, суди у 99 % випадків відмовляють у стягненні моральної шкоди з авіаперевізника на користь пасажира, посилаючись на те, що ані Повітряний кодекс, ані Монреальська чи Варшавська конвенції не містять положення про відшкодування такої. Зазначені нормативно-правові акти передбачають відповідальність перевізника лише за завдані ним прямі збитки.

Менеджер турфірми пані Тетяна, яка здійснювала оформлення відпочинкових ваучерів для родини Приймаків, каже, що нині авіаперельоти стали, наче гра в лотерею. Одним клієнтам безкоштовно на добу продовжують проживання в готелі, а іншим нещадно скорочують польотну програму. Найчастіше винуватцями затримок виступають авіакомпанії, які, маючи всього  4 робочих літаки, зобов’язуються виконати надмірні навантаження. Техніка не витримує і ламається, а постраждалою стороною стають звичайні люди, які цілий рік збирали гроші, щоб отримати свою порцію заморського сонця. На направлені пані Тетяною листи-запити до туроператора щодо відшкодування завданих родині матеріальних збитків відповіді так і не надійшло…

Адвокат Олександр Босенко розповів, як діяти в подібній ситуації та захиститися від дій недобросовісних перевізників та туроператорів. Необхідно обов'язково: зафіксувати факт скасування чи затримки рейсу, зберегти посадковий талон, авіаквиток і чек або квитанцію, що підтверджує вартість цього квитка, за наявності витрат на житло, харчування або проїзд також зберегти «докази» їх оплати. Отримати письмову відповідь від представника авіаперевізника про відмову надати пасажирам у разі затримки, скасування рейсу можливі варіанти з обслуговування (житло, перевезення, харчування). У разі відмови у наданні такого документа (що є більш реальним перебігом подій) можливий варіант складення всіма зацікавленими пасажирами акта з підписами й описом ситуації, що склалася.

- Варто направити письмову претензію авіаперевізнику зі своїми вимогами та всіма наявними у вас доказами (їх копіями), а відмова задовольнити вимоги пасажирів є приводом складання цивільного позову на перевізника до суду. Розмір компенсації визначається залежно від дальності скасованого рейсу. Справа відшкодування коштів клопітка, але не безнадійна. Зокрема, такими позовами займаються цілі спеціалізовані юридичні агенції. Варто розрізняти суму відшкодування грошей за придбаний квиток і, власне, саму компенсацію за збитки. Якщо рейс було відмінено через незалежні від авіаперевізника причини (погодні умови, війна, страйк співробітників аеропорту і т.д.), то ви зможете розраховувати тільки на повернення вартості квитка. Якщо ж об’єктивних причин для скасування літака немає – вважається, що винна компанія, і тоді ви можете сміливо вимагати додаткову компенсацію - наголошує адвокат. - Відповідно до Повітряного кодексу України, якщо стається затримка рейсу дальністю до 1500 км на 2 години, від 1500 до 3500 км - на 3 години, понад 3500 км - на 4 години, то авіакомпанія повинна безкоштовно надати пасажирам прохолодні напої та повноцінний обід. Якщо затримка авіарейсу більше 5 годин, пасажири мають право взагалі відмовитися від польоту та отримати кошти за квиток в повному обсязі.

- Зрозуміло, авіакомпанії будуть докладати максимум зусиль, щоб не виплачувати компенсації. Але якщо клієнт підготовлений і впевнений в правильності своїх дій, то шкоду йому буде однозначно компенсовано. Затримка рейсу понад 3 години – вже шанс стягнути з авіакомпанії принаймні 8 тис. грн., - пояснює пан Босенко. – Така послуга юристів безкоштовна, але у разі виграшу їхня комісія складе 25% від суми. Подача заявки займе всього 3 хвилини. Від клієнта затребують паспорт та квиток на літак. Також юристи радять фотографувати табло із часом затримки рейсу. Сайт обробить запит і одразу повідомить, чи має клієнт право на компенсацію. Максимальна виплата на пасажира – 600 євро, мінімальна – 250. Усе залежить від дальності польоту. Якщо рейс за межами країн Євросоюзу – компенсація найбільша. Але українці часто цього не знають і дзвонять не юристам, а турагентам, у яких купили путівку, останні ж мало що вирішують.

І наостанок, давайте потішимося з того, що немає нічого надстрашного в зміні ваших планів. Недарма ж кажуть: «Краще запізнитися, ніж встигнути», адже лише Господь знає, що нам судилося і від чого вбереглися.

Автор: Вікторія Мельник
Розповісти друзям: