12 Серпня | 2018 | 08:56

Маленький рогатий шкідник

Горбатка буйволоподібна, горбатка бізонова, цикадка виноградна...Чого чекати від цієї дивної істоти?

Цей невеличкий зелений «звір» належить до напівжорсткокрилих комах і має кілька назв, що іноді призводить до плутанини. Горбатка буйволоподібна, горбатка бізонова (російською - бодушка бизонья). Англомовна назва перекладається як «буйволовий деревний стрибун», бо комаха вміє стрибати, тому іноді її сприймають за різновид цвіркуна. А з рогатою худобою порівнюють через рогоподібні вирости на передній частині тіла.

Ще одна назва - цикадка виноградна, але не слід плутати її зі справжньою цикадою (цикади латиною називаються Cicada, а горбатки - Cicadella). На відміну від справжніх цикад, самці горбаток приваблюють самиць звуками, яких не може сприймати людське вухо.

Горбатка буйволоподібна чи виноградна - землячка колорадських жуків, родом вона з Північної Америки, але з продуктами садівництва поширилась і на півдні Європи, поступово просуваючись північніше. Можна зустріти її і в наших краях. Так, фото, на якому комаха «обличчям до нас», зробив житель с. Степанівка Вінницького району Олег Міхеєв.

Отже, чого чекати від цієї рогатої істоти? Іноді садівники, а особливо виноградарі, помічають, що молодий саджанець починає жовтіти і відставати в рості або вянути без видимих причини. Придивіться, чи нема на його корі невеличкого кільця, яке ніби опоясує рослину. Справа в тому, що горбатка харчується дивним способом - обгризає на молодих пагонах молоду кору по колу. Також вона може смоктати сік рослин, а її личинки (сіро-коричневі, «кострубаті», покриті багатьма виростами) живляться лише соком. До того ж, личинки живуть у симбіозі з мурахами - виділяють солодку рідину, як і попелиця, за що мурахи їх охороняють.

Самиця горбатки від липня до жовтня відкладає яйця в тріщинах кори, яйцекладка зимує, а личинки з’являються у травні наступного року. Вони спускаються донизу і харчуються переважно на травах, а на дерева знову піднімаються, перетворившись на дорослих особин. Тому для боротьби з надмірним поширенням буйволоподібних горбаток не треба нехтувати восени чищенням та профілактичною обробкою кори, також очищенням ділянки від трав і бур’янів, на яких зростають молоді комахи. До речі, в деяких виноградниках та яблуневих садах спостерігається зростання кількості горбаток після того, як міжряддя були засіяні конюшиною.

Якщо механічні способи боротьби з цим шкідником не дають результату, доводиться використовувати препарати проти комах, що ссуть соки рослин...


Детальніше читайте в газеті "Вінниччина" за 10 серпня (в рубриці "Земля. Садиба. Господар")

Автор: Юрій Сегеда
Розповісти друзям: