20 Вересня | 2018 | 16:38

Премію Коцюбинського отримали вінничанин і тернополянка

У номінації «Художня література» перемогу здобула поетеса Ганна Осадко з Тернополя - за книгу вибраної лірики «Жити просто». А в номінації «Науково-популярна література» - вінницький письменник і краєзнавець Петро Скорук (за книгу "Могилівчани").

17 вересня на території музею-садиби Михайла Коцюбинського відбулося літературно-мистецьке свято «Славетний син Подільської землі». Саме в цей день 154 роки тому народився наш славетний земляк, якого називають Великим Сонцелюбом та першим європейським імпресіоністом української літератури.

В урочистостях біля хати класика взяли участь не лише письменники, представники обласної та міської влади, громадських об’єднань, навчальних закладів та творчих колективів, а й сам «винуватець свята» - Михайло Михайлович Коцюбинського, роль якого виконував актор Сергій Бабельчук.

Лунали уривки творів М. Коцюбинського, пісні та привітання, тішили своєю майстерністю юні танцюристи. Про історію міста в контексті постаті Коцюбинського та його оселі - колишнього хутору Абазівка - говорив керівник Центру історії Вінниці Олександр Федоришен. За його словами, дім письменника - це найстаріша хата вінницького Замостя, збережений шматочок Вінниці ХІХ століття. Згадано було і про громадську діяльність Михайла Коцюбинського, який обирався гласним міської думи (тобто, по-сучасному - депутатом міської ради)...

Біблійну притчу про талант пригадав у своєму виступі голова Вінницької обласної організації Національної спілки письменників України Вадим Вітковський. Хтось спрямовує свій талант (так називалася старовинна монета) на служіння людям, а хтось марнує, закопуючи в землю.

- Талант Михайла Коцюбинського досі приносить користь людям, виховує їх справжніми патріотами своєї землі, вчить любити свою Вітчизну, - зазначив Вадим Вітковський. - Так само і талант цьогорічних лауреатів літературної премії імені Михайла Коцюбинського. Вибрати кращих з майже півсотні номінантів було нелегко. Мірилом було одне - талант, справжній і безсумнівний.

Оскільки відзнака вже другий рік поспіль присуджується у двох номінаціях, лауреатами цьогорічної Всеукраїнської літературної премії імені Михайла Коцюбинського стали двоє авторів. У номінації «Художня література» перемогу здобула письменниця, художниця та філолог Ганна Осадко з Тернополя - за книгу вибраної лірики «Жити просто». А в номінації «Науково-популярна література» - вінницький поет, прозаїк і краєзнавець Петро Скорук - колишній викладач, правоохоронець та адвокат - за збірку краєзнавчих матеріалів «Могилівчани». Дипломи лауреатів їм урочисто вручили члени журі конкурсу - начальник управління культури і мистецтв облдержадміністрації Станіслав Городинський та депутат обласної ради Людмила Станіславенко.

До речі, цьогоріч у художній номінації премії змагались 23 автори з усієї України, а в науково-популярній - 20. У першому турі голосування найпотужнішими конкурентами Ганни Осадко були Світлана Блонська зі збіркою лірики «Граніт» та Вікторія Гранецька зі збіркою верлібрів «Спротив речей», а Петрові Скоруку склали серйозну конкуренцію Ольга Пуніна з книгою «Самітній Геній Олесь Ульяненко» та Олександр Філін з нарисами про новітню історію Вінниці «На срібних перетинах долі».

Петро Скорук після отримання відзнаки сказав, що вже й не сподівався побачити цю книгу виданою, а тепер пишається своєю працею, бо йдеться в ній про рідний Могилів-Подільський та його жителів. Тому «в такої книги не може бути кінця, її продовжить вічність»… А Ганна Осадко, прочитавши уривок зі свого вірша, розповіла, що любить Коцюбинського та Вінницю. Саме тут вона  здобула колись свою першу літературну перемогу - премію поетичного конкурсу «Малахітовий носоріг».

Детальніше - в газеті "Вінниччина" за 19 вересня.

Автор: Юрій Сегеда
Розповісти друзям: