9 Жовтня | 2018 | 10:37

Вінниця перетворилась на столицю мамології

Нещодавно у Вінниці відбувся міжнародний майстер-клас з онкопластичної та реконструктивної хірургії раку молочної залози, який зібрав провідних мамологів світу. Вони ділились передовим досвідом діагностики та лікування захворювань молочної залози з українськими колегами. Захід організував Подільський регіональний центр онкології в рамках освітньої програми Євро-Азійського товариства захворювань молочної залози EURAMA.
Асоціацію було створено у 2010 році під безпосереднім керівництвом видатного італійського лікаря-онколога професора Веронезі, якого вважають справжнім світилом онкології. Основна мета асоціації – впровадження в практичну охорону здоров’я новітніх методик діагностики та лікування РМЗ ; об’єднання провідних європейських та світових онкологічних клінік у боротьбі з цією недугою.

Проблематика раку молочної залози (РМЗ) більш ніж актуальна і для нашої країни. Щороку реєструється 16-18 тисяч нових випадків цієї небезпечної недуги. На Вінниччині в середньому щороку про діагноз рак молочної залози дізнаються 550 жінок.  На обліку в області перебуває 5937 хворих на цю онкопатологію, а це 14,1% від усіх хворих, які знаходяться в обласному канцер-реєстрі. Чи можуть розраховувати наші співвітчизниці на сучасні підходи в діагностиці та лікуванні, наскільки це доступно і як вирішують цю проблему за кордоном? Нагадаємо, що  у Подільськогому регіональному центрі онкології цьогоріч відкрилось нове мамологічне відділеня, а лікарі відділення відновили проведення реконструктивних операцій молочній залозі (онкопластична хірургія), що є важливим аспектом реабілітації жінок, та невід’ємною частиною лікування.

- За 6 місяців існування відділення ми виконали більше півостні оперативних реконструктивних втручань, - розповів головний лікар ПРЦО Володимир Шамрай. 

-  Для жінок, які проходять комбіноване та комплексне лікування з приводу РМЗ, це важливо – пацієнтка  має вийти після лікування медично та соціально реабілітованою. Можна використовувати метод імплантації та протезування  власними тканинами – він найбільш перспективний, але частіше ми користуємось зовнішніми імплантами. Пацієнтки мають їх купляти власним коштом – державних програм із забезпеченняи ними не існує. Щодо діагностики, то якщо порівняти показники нашого регіону із загальноукраїнськими, то вони одні з найкращих. Тому щов 1 –й і 2-й стадії РМЗ у нас діагностується приблизно в 90%.  Цей показник своєчасної діагностик і ефективного лікування. Але по країні у 15-20% жінок хворобу ще фіксують у  в 3-4 стадії.

Окрім діагностування на ранніх стадіях, ще однією запорукою гарних результатів лікування  є максимально точний підбір хіміопрепаратів. Для цього необхідно визначити так званий генетичний профіль пухлини.

 - У цивілізованих країнах Європи і світу це поставлено на потік. І перед початком лікування, перш за все  перед початком хіміотерапії всім пацієнтам як стандарт проводять молекулярне фенотипування пухлини, -  пояснює Володимир Анатолійович. - Тому що один і той же рак – шлунка чи молочної залози -  у 10 різних пацієнтів має лікуватися по-різному. Повинні застосовуватися різні схеми і  це буде запорукою персоніфікованої індивідуальної терапії . Але,  на жаль, через високу вартість дослідження (а це декілька десятків тисяч гривень) воно залишається малодоступним.

- На сьогодні ми використовуємо традиційні методики діагностування, до яких на даний момент підключаємо генетичні характеристики, а також результати днк саме ракової пухлини, - підтверджує тенденцію професор Джанкарло Прунері – директор департаменту патології Фонду IRCCS Національного інституту раку; доцент кафедри патології школи Медицини Міланського університету.  -  Це дає можливість підбирати найкраще лікування для кожної пацієнтки. Це також знижує ризики рецидивів, особливо якщо знаходимо певну комбінацію генів.  Щороку 40 тисяч жінок в Італії захворівають. Але при цьому дуже високий процент виживаності хворих  -   більше 90%. Це залежить  від 3 факторів. По-перше -  рання діагностика, яку забезпечує скринінгова мамографія. Другий  фактор – біологічна характеристика ракової пухлини і третій фактор – самі методи лікування. Взагалі в Європі і світі  збільшується захворюваність на РМЗ, але смертність зменшується. Видатки на лікування в Італії покриває державне або (додаткова) приватне страхування.

- Наше завдання  виявити  пухлину на надранніх стадіях. Це цілком можливо за допомогою золотого стандарту діагностики – мамографії. Сучасна мамографія дозволяє виявляти пухлину діаметром 1-2 мм  Таку пухлину легше і дешевше лікувати, - нагадує професорОлексій Ковальов, д. мед.н., завідувач кафедри онкології ДЗ Запорізької медичної академії післядипломної освіти МОЗ України. - Перспектив лікування цієї пухлин – хороші. З‘явились унікальні препарати з унікальним механізмом дії.  На цій прес-конференції присутньо багато італійців. Вони всі працювали  з видатним онкологом, гуру онкологічного світу  Веронезі. Він наприкінці життя передбачив, що найближчими роками РМЗ буде повністю виліковний, і жінки не будуть від нього помирати Він назвав цей проект -  нульова смертність.  Можливо, це справа найближчого десятиліття. І головна передумова – рання діагностика.

- Ми прихали сюди, щоб посадити за один стіл мультидисциплінарну  команду з хірургів, онкологів, в, патологів. Щоб ми всі разом знайшли оптимальні підходи для лікування РМЗ, - пояснює професор Жак Берньєр  президент Євро-Азійської асоціації захворювань молочної залози «Eurama»,  голова департаменту радіо-онкології Центру Рaка Дженолье, Женевського університету. - Найголовніша  мета – це постаратися виявляти РМЗ на дуже ранніх стадіях. Тому що чим менша ракова пухлина, тим успішнішим буде лікування.  Друга мета – підвищити рівень лікування, залучивши  новітні  технології Я працюю в секторі радіотерапії і можу розповісти про новації в цій сфері. Інтроопераційна радіотерапія  полягає в тому, що вона  відбувається під час операції, а не після неї,  і дуже прицільно, точково. Зазначу, що сьогодні вперед пішла не тільки хіміотерапія, а також імунотерапія. Іноді вона  на сьогодні показує вражаючі  результати. Головне,  щоб жінки були обізнані з проблемою і регулярно обстежувались.  

Автор: Юлія Разанова
Розповісти друзям: