9 Жовтня | 2018 | 11:14

Людавка не здається – протестує

а з нею і десять сіл Жмеринського району
Представники громадськості райцентру та жителі Новоселиці, Почапинець, Куриловець, Василівки, Дубової, Сьомак, Кармелюкового, Пултівець, Зоринець і селища Браїлів провели акцію протесту проти будівництва неподалік Людавки сміттєзвалища.

Акція носила мирний характер, не мала ніякого політичного забарвлення. Участь у ній взяли голова Жмеринської райдержадміністрації Олег Легіза, керівники сільських громад і ряд депутатів обласної ради, які підтримували обурених людей.  

Як повідомив по телефону кореспонденту «Вінниччини» голова ініціативного групи села Людавка Леонід Климбовський, до кардинальних заходів мешканців довколишніх сіл примусило  розпочате Вінницькою міською радою, без дозволу екологів і обговорення в місцевих громадах, будівництво гігантського смітника у Людавському лісі, на території колишньої військової частини. Селяни невдоволені ігноруванням їхніх вимог і реальною екологічною катастрофою, яка, на їхню думку може виникнути через дане сміттєзвалище. 

– Нам розказують, що там будується сміттєпереробний завод, а насправді, там буде сміттєзвалище. Уже вирізано вісім гектарів лісу,  який не належить Вінниці, а є власністю Шепетівського військового лісгоспу. І, в цілому, там незаконно захоплено 148 гектарів лісу. Вирізані дерева 1 та 2-ї категорії, столітні червонокнижні дуби, а також такі цінні породи, як ясен і граб. На томі місці, де стояв ліс зараз копають котловани глибиною до дванадцяти метрів, готують площадки для завезення сміття. Як нам стало відомо, у майбутньому туди планують завозити побутові відходи не лише з Вінниці і області, а й з найближчих областей, навіть зі Львова. А цей полігон у Людавці, це найвища точка на цій території. Всі населені пункти знаходяться нижче. Під лісом, де будується сміттєзвалище, знаходяться два величезні озера прісної води, які будуть забруднені отруйними речовинами, що просочаться туди з смітника. З цього лісу беруть початок річки Рівець та Рів, що впадають в Південний Буг, поруч – каскад почапинецьких ставків, які проходять через п’ять сіл і теж впадають в Буг. Через три роки тут, в радіусі двадцяти  кілометрів, питної води не буде, як це є в Стадниці. Там полігон твердих побутових відходів займає двадцятигектарну площу, а тут має бути сто десять. І навколо Стадниці чистої питної води немає в радіусі десяти кілометрів, воду для жителів цього села проводили за вісімнадцять кілометрів. Уявіть, що чекає села навколо Людавського смітника. У нас хочуть забрати і питну воду, і чисте повітря… 

В листівках, які роздавали протестувальники, між іншим сказано: щоденно на цей полігон заплановано завезення 500 тонн сміття. Це означає, що кожні п’ясть-шість хвилин на полігон заїзджатиме сміттєвоз. Окрім забруднення довкілля, це означатиме розбиті дороги і вкриті сміттям та продуктами його розпаду узбіччя. Смітник виділятиме в ґрунт і в повітря купу смертельно небезпечних речовин, які розноситимуться вітром навколишньою територією. Це, зокрема, діоксин, фуран, бензол, формальдегід, поліциклічні вуглеводи, ціаністий водень та інші, що викликають онкохвороби й інші важкі захворювання. 

Про Людавське сміттєзвалище не раз писала «Вінниччина». Це питання піднімається з 2009 року. Вже через два наступні роки громадські  активісти з Людавки, спільно з представниками обласної ради, зупинили будівництво полігону на означеному місці, не дозволили там вирізати ліс. При обласній раді була створена робоча група, яку очолював тодішній депутат Андрусишин. Виїжджали фахівці, які зробили попередні висновки, що там будувати подібний об'єкт небезпечно. Але, влада змінилась і все повернулось на круги своя.

– Цього тижня відбувся круглий стіл з мером Вінниці. Він пообіцяв, що будуть проведені громадські слухання, екологічна експертиза, що жодна машина із сміттям на ту територію не заїде і що сміттєзвалища там вже не буде, а буде сміттєпереробний завод. Але, нам стало відомо наступне: розпорядженням голови Жмеринської райдержадміністрації Олега Легези при РДА була створена робоча група. Вона витребувала у Вінницької міськради технічну документацію на той об'єкт, який планують розмістити в Людавському лісі. Достатньо подивитись зміст цього документа, щоб побачити, що тут буде сміттєзвалище, –  розповів в ході імпровізованого мітингу під акції протесту голова ініціативної групи селища Браїлів Андрій Войтюк. – В документі сказано, що там буде побудована сміттєсортувальна лінія. Тобто, відбиратимуть пластик, папір, скло, – 45 відсотків  від усього сміття, а решту складуватимуть на місці тих двох  підземних озер, які знаходяться під цим лісом. Це означає, є загроза забруднення підземних рік по всій окрузі Жмеринського району… Нам кажуть, що будуть відкачувати газ метан. Але, кому цікаво як його відкачують, заїдьте в Стадницю, і понюхайте, як господарі там його відкачують... А метан важкий газ, він стелиться по долинах. Тобто, усім цим газом будемо дихати ми і наші діти. Отож, яка перспектива з цим сміттєзвалищем нас чекає в майбутньому: молодь виїде, хто не зможе виїхати залишиться і буде потихеньку помирати. Попередня екологічна експертиза показала, що там, на близькій відстані знаходиться вода, яка в майбутньому може бути отруєна. І якщо ми всі як один встанемо, то ні одна машина зі сміттям туди не заїде. Вони будуть там робити лише те, що ми їм дозволимо.

В результаті акції протесту селян були висунуті конкретні вимоги до влади: припинити вирізання Людавського лісу і будь-які роботи по розміщенню сміттєзвалища; провести громадські слухання у кожній громаді на предмет – давати дозвіл чи ні на розміщення того об'єкту, який планується біля Людавки; провести незалежну екологічну експертизу, щоб вона зробила оцінку впливу на навколишнє середовище.

Протестувальники попередили, що якщо влада їх не почує знову, як це було під час попередніх акцій протесту біля Вінницької міської ради і облдержадміністрації, вони проводитимуть аналогічні акції біля Кабінету Міністрів і адміністрації Президента України. 

 
Автор: Віктор Зеленюк
Розповісти друзям: