11 Жовтня | 2018 | 22:31

Сторіччя української марки відзначили у Вінниці

Нині поштова марка України «святкує» свій столітній ювілей. З цієї нагоди в Музеї української марки ім. Якова Балабана, що розташований у Вінниці на вул. Соборній, відбулось урочисте погашення ювілейної марки, на якій відтворено історичне зображення доби УНР та зазначено: «100-річчя перших українських поштових марок».

Марка - це не просто різновид цінного паперу, що свідчить про оплату поштового відправлення. Це і витвір мистецтва, спосіб інформування чи увічнення памяті, символ, що представляє у світі державу та її пошту, також обєкт колекціонування…

Участь у спецпогашенні ювілейної марки взяли генеральний директор ПАТ «Укрпошта» Ігор Смілянський, Вінницький міський голова Сергій Моргунов, керівник Музею української марки Олександр Білецький, директор Вінницької дирекції «Укрпошти» Наталія Костюк, також колекціонери-філателісти.

- Це досить символічно - проводити святкові заходи у Вінниці, у єдиному в державі Музеї української марки, - сказав гендиректор ПАТ «Укрпошта» Ігор Смілянський. - Не кожному керівнику «Укрпошти» пощастило відзначати перше століття української марки. Дуже сподіваюся, що, враховуючи ту важку історію, яку пройшла Україна та українська марка, наступні 100 років будуть набагато кращими. Вчора ми у Києві відкрили виставку, присвячену 100-річчю української марки, сьогодні запускаємо в обіг марку, присвячену українському тризубу. Завтра у нас спільний запуск з Національним банком: монета з нагоди сторічного ювілею марки і марка з нагоди сторіччя гривні.

Керівник «Укрпошти» зауважив, що вітчизняні марки є одними з найкращих у світі, також що пошта, попри скорочення обігу паперових листів, приділяє марці значну увагу, осучаснює її, аби зацікавити й молодь. Так, окрім зображень історичних постатей, памяток, тварин і рослин, виготовляються марки для дітей з персонажами українських мільтфільмів та кінострічок.

Міський голова Сергій Моргунов подякував керівництву «Укрпошти» за відродження української марки, яка «майже сто років була під гнітом пошти СРСР». Також він добрим словом згадав жителя США Олександра Балабана, котрий зберіг і поповнив колекцію перших українських марок свого батька, офіцера армії Української Народної Республіки Якова Балабана, та передав унікальні експонати музею, створеному у Вінниці.

Про марки Російської імперії, на які відновлена Українська держава на перших порах ставила свій штамп-тризуб, про перші марки УНР, які не лише клеїлись на відправлення, а й «ходили нарівні з дзвінкою монетою», також про марку з зображенням українських 20-и гривень, випущену в 1919 році, про розвиток і занепад української філателії в радянські часи та про цікаві зразки марок, наявні в музеї, розповів голова Вінницького міського товариства колекціонерів Олександр Клочковський.

А Наталія Костюк поінформувала про підтримку Вінницькою дирекцією ДП «Укрпошта» 5-річної пересувної обласної філателістичної виставки, що була влаштована спільно з міським товариством колекціонерів та обласною асоціацією філателістів.

Детальніше - в наступному номері газети "Вінниччина".

Автор: Юрій Сегеда
Розповісти друзям: