25 Жовтня | 2018 | 10:58

ЦУКРОВИЙ ДІАБЕТ – ПІД КОНТРОЛЕМ

У нашій пошті чимало листів від людей з діагнозом «цукровий діабет». Сьогодні на їх запитання відповідає завідуюча терапевтичним відділенням №1 Вінницького обласного клінічного високоспеціалізованого ендокринологічного центру Наталія Гуріна.

А ЩО НА «СОЛОДКЕ»?

- Не так давно дізналася, що хвора на цукровий діабет 2-го типу. Розумію, що  звичайний цукор тепер для мене «табу». Чи варто захоплюватися цукрозамінниками і в чому їх основна небезпека? Які мають найкращу репутацію?

Олена Гавриш,

Вінницький район. 

- Підсолоджуючи їжу, необхідно віддавати перевагу натуральним продуктам, а не штучним замінникам цукру.

Сахарин (Е-954.) Солодкість сахарину перевищує солодкість цукру в 300-500 разів, він добре розчиняється у воді (до 700 г в 1л води), стабільний при термічній обробці, з властивим не завжди відчутним слабким металевим присмаком. Сахарин випускається у формі таблеток, порошку і концентрованого розчину для кулінарних потреб, широко використовується в харчовій промисловості – як один з інгредієнтів морозива, кремів, желатинових десертів, при виготовленні  ліків.

Допустима добова доза вживання сахарину -  5мг на 1кг ваги тіла людини (не більше 500 мг на добу). В Німеччині з сахарину виготовляються цукрозамінники «Суслі», в Ізраїлі – «Сукразид», в Чехії – «Діанер», «Суамін».

Аспартам (Е-951. ) Аспартам – білий порошок, який у 200 разів солодший від цукру, він використовується при виготовленні більше як 5 тис. найменувань продуктів, зокрема: безалкогольних напоїв, йогуртів, молочних сумішей, морозива, кондитерських виробів, слабоалкогольного пива, жувальної гумки. Безпечна доза аспартаму 5-10 мг/кг ваги тіла.

Як і сахарин, аспартам часто випускається в сумішах з іншими підсолоджувачами. Нещодавно з  аспартаму виготовлений новий підсолоджував - «Неотам», який в 25-30 разів солодший аспартаму.

Цикламати (Е-952) Ступінь солодкості: в 30 разів солодший від цукру. На відміну від деяких інших підсолоджувачів, його вживання шкідливе тому, що цикламати мають нефротоксичну та канцерогенну дію. Безпечно допустима доза їх для дорослих -  до 10мг на/ кг ваги тіла. Із цикламатів виготовляються цукрозамінники, які є у продажу в Україні HUХОL (Німеччина), «Замінник цукру» (Росія).

Фруктоза в 1,7 разів солодша від цукру, тому в кондитерських виробах можна скоротити кількість підсолоджувачу на 40%. Фруктоза є природним продуктом організму людини, вміст її в крові коливається від 2 до 9 мг/%. Потрапляючи в організм, фруктоза всмоктується в 2,3 рази повільніше, ніж глюкоза, не дає різких підйомів концентрації в крові. Через 75 хвилин після введення в організм людини рівень фруктози в крові стабілізується і протягом 6 годин залишається незмінним.

Штучні замінники цукру не рекомендовано використовувати через високий ризик побічних дій. Корисно вживати натуральні цукрозамінники. – стевію медову та топінамбур. При  вживанні штучних замінників необхідно вираховувати калорійність їжі.

 ВИРАХОВУЄМО РИЗИКИ

-У мене в роду були діабетики. Тривожуся, що такий діагноз згодом почую і сам. Поки що я цілком здоровий, слідкую за рівнем глюкози та іншими показниками, не маю шкідливих звичок. Чи така фатальна генетика? 

Андрій С., 35 років.

Тиврів.

- Цукровий діабет 1 типу успадковується з вірогідністю 3-7% по лінії матері та з вірогідністю 10% -  по лінії батька. Якщо обоє батьків хворі на цукровий діабет, то вірогідність появи хвороби у дитини складає 30-70%.

Серед братів та сестер, хворих на цукровий діабет, частота виникнення цукрового діабету складає близько 10%.

Коли обоє батьків хворі на цукровий діабет 2 типу, частота виникнення цукрового діабету зростає до 100%. Цей відсоток залежить від ваги пацієнта та способу його життя.

Тому якщо в роду були діабетики, але людина ще молода і здорова, то багато чого залежить від модифікації здорового  способу життя. Це, перш за все, нормалізація ваги та боротьба з гіподинамією. Виникнення хвороби можуть спровокувати стресові ситуації, перевтома, інфекційні захворювання, травми, хірургічні операції, аутоімунні захворювання.

До групи ризику розвитку цукрового діабету 2 типу належать:

особи, хворі на ожиріння;

особи, хворі на атеросклероз;

особи, хворі на гіпертонічну хворобу;

хворі з невропатіями невизначеної етіології;

хворі зі стійким  пародонтозом;

хворі з фурункульозом;

хворі з іншими ендокринологічними захворюваннями;

хворі з хронічним панкреатитом.

особи, в яких обоє або один із рідних страждає на ЦД;

жінки, які народили дитину вагою 4,0 кг і більше, або з вагою менше 2,5 кг;

матері дітей з вадами розвитку;

жінки, в яких в анамнезі викидень або народження мертвої дитини;

жінки з гестаційним діабетом в анамнезі. 

 
Автор: Юлія Разанова
Розповісти друзям: