25 Жовтня | 2018 | 11:07

«Фестивалили» на фоні знецінених… яблук

Гостинний Бар вдруге приймав учасників міжнародного фестивалю-ярмарку «APPLE BAR». У центрі уваги знову була плодово-ягідна галузь, яка, на превеликий жаль, переживає сьогодні найгіршу за останні багато років економічну кризу
Від гірких реалій нікуди не подінешся – під воротами місцевого переробного підприємства «Пфаннер Бар» вишикувалася кілометрова черга автомашин з яблуками, а у центрі міста звеличували… садоводів. За високі врожаї одних нагороджували грамотами, іншим вручали премії. От тільки серед присутніх практично не було тих людей, у кого гниють у садах добротні плоди, у кого не вистачає терпіння збирати їх і за безцінь продавати.

– Такі заходи, звичайно, треба проводити, але ж це знущання над селянами, – каже мій знайомий садівник-аматор з Шипинок.  – З минулого року я плекав своїх тридцять соток саду. Наймав людей на обрізування яблунь, купував дорогі препарати для обприскування, а коли дійшло до реалізації, то ціна впала до шістдесяти копійок за кілограм. Душа у мене розривалася від безвиході, коли обтрушував гарні червонобокі плоди. Нікому наш урожай непотрібний і в мене немає сили кланятися кожному яблучку – нехай вже пропадає! Думаю, що викорчую свій сад… І я не один попав у такі жорна – вродило, а збуту немає. Боляче від того, що ніхто нас не захистив і не підтримав. А ми ж у Барському районі маємо аж два потужних консервних заводи! І вони там засипалися яблуками – не встигають переробляти…

Якщо схематично проаналізувати цьогорічні ціни на ягідну продукцію, то ніяка культура не принесла людям очікуваного прибутку. Як наче перекупники і переробними змовилися і не давали тих грошей, скільки насправді коштувала смородина, малина, вишня. Все було збитковим. Деякі власники земельних наділів вже пустили під сокиру свої багаторічні насадження.  

А яблучне свято в Бару уже відійшло в минуле. І не вина його організаторів, що ми так господарюємо у своєму краї, де Барський район називають «яблуневою гілкою Поділля».

Керівники місцевої влади та гості свята стурбовано говорили про спільні біди потужних товаровиробників і особистих селянських господарств. А голова Барської ОТГ Артур Цицюрський зокрема зазначив: «… є велика різниця між тим скільки зібрали та переробили, і скільки продали. Великий відсоток зібраного врожаю згниває. Ми хочемо показати зміни та динаміку в цій галузі. Саме в галузі переробки плодів…».

 
Автор: Віктор Зеленюк
Розповісти друзям: