6 Листопада | 2018 | 09:32

Книга хмільницьких скарбів

Ніхто не заперечить, що Хмільник, де єдині в Україні поклади радону, – унікальне явище природи. Але хмільницький край, до всього, унікальне явище культури. Переконує в цьому подарункова книга, яку видали районна державна адміністрація та районна рада.

Власне, тексту у ній не так вже й багато. В основному, ілюстрації. Відомі у районі краєзнавці, автори книги Оксана Михалиця та Василь Маринич, прагли зосередити в одній палітурці всі духовні й культурні скарби, притаманні району.

Наприклад, в книзі можна побачити старі сільські церкви, яким по 250, 280 і більше років, та прочитати, як їх будували. Виявляється, колись церкви не тільки переносили з місця на місце. А й дарували, продавали в інші села, мандрували разом з ними…

Дослідники розповідають про архітектурні особливості кожної такої церкви, легенди та перекази, якими вони оповиті. Не забуто й про панські маєтки, історичні будівлі, про млини, стіни яких пам’ятають події XVIII століття, про сільські монументи і пам’ятники.

Другу частину книги присвятили персоналіям – скульпторам, художникам і зодчим, котрі вийшли з «благодатної хмільницької землі». Серед них, наприклад, Феодосій Гуменюк, живописець, який народився в Рибчинцях. Його роботи експонувалися в Парижі, в США і в Канаді, прикрашали обкладинки журналу «Дніпро» та стіни Києво-Печерської лаври… А також «Дерев’яний вчитель» (так його називали), майстер-різьбяр, живописець Григоій Касевич зі Старої Гути… А ще Анна Мариніч з Уланова, яка знає 11 технік виготовлення писанки та створила герб Південного Бугу… І майстер дерев’яної пластики та інкрустації, двічі фігурант Книги рекордів Гіннеса Павло Надкерничний з Соколови… Імен багато, бо плеяда хмільницьких митців – одна з найбільших, найяскравіших.

- Ми були вражені, як швидко відгукнулася хмільницька районна влада на нашу ідею створити таку книгу, - каже краєзнавець Оксана Михалиця. - Нас підтримали, видали… А це означає: книги про своє, про рідне і вічне дуже потрібні.

Варто нагадати, що Вінницька область – абсолютний рекордсмен з числа виданих, історично-краєзнавчих книг. Ми, подоляни, вважаємо: кожний населений пункт вартий своїх літописців. Бо за кожним, найменшим селом – велика, безмежна історія.

 
Автор: Інна Медведєва
Розповісти друзям: