15 Листопада | 2018 | 17:56

Розмальовує рідну школу

Офіційна її посада - працівниця з обслуговування шкільних приміщень. Але в школі та в селі пані Вікторію знають ще й як талановиту художницю.

Вікторія Трачук працює в школі, яку колись закінчила - в селі Печера Тульчинського району. Вчилась у Вінницькому будівельному училищі, вступила до Харківського індустріально-педагогічного технікуму, де провчилась 3 роки, але не закінчила через сімейні обставини. Вийшла заміж, повернулась до села й пішла працювати в рідну школу. Офіційна її посада - працівниця з обслуговування шкільних приміщень. Але в школі та в селі пані Вікторію знають ще й як талановиту художницю.

- Завдяки їй шкільне приміщення набуло більш естетичного вигляду. Вікторія Іванівна має схильність до малювання, і з її ініціативи в коридорах школи, в їдальні та спортивній залі були створені яскраві панно на учнівську тематику, - розповідає директор Печерської ЗОШ Леоніда Котовська.

Разом із директоркою та педколективом Вікторія Трачук підбирає сюжети картин, які б не лише радували, а й розвивали та виховували школярів. Так, у шкільній їдальні кумедні герої казок «рекламують» смачну та корисну їжу. Тут Вовк біжить з ложкою та мискою за своєю порцією борщу, Лисичка облизується на смачну випічку, Колобок та Заєць куховарять, Ведмідь пригощає медом, Їжачок ласує ягодами, а Білка вже наїлась і спить…

Спортивна зала в цій школі теж унікальна: на її стінах тварини пропагують здоровий спосіб життя. А велетенські картини, якими розмальований коридор біля початкових класів, стають у пригоді для проведення уроків читання, природознавства, образотворчого мистецтва, позакласних заходів. З одного боку тут можна вивчати мешканців океану, з іншого - рослинний і тваринний світ рідного краю.

 Отже, директорка Леоніда Котовська з гордістю відзначає, що Печерська школа має свого художника-оформлювача, і називає Вікторію Трачук самородком.

- Я сама вчилась малювати, навіть у художню школу не ходила. І батьки не малювали. Батько в колгоспі працював, мама теж у колгоспі та в школі технічкою. А я, мала, «крала» в старшого брата чисті зошити і малювала, - розповідає Вікторія Трачук. - А ще у нас був учитель малювання Василь Олексійович Калушко. Я любила спостерігати, як він малює.

- Він теж мав дар художника від природи, хоча основною спеціальністю його була українська мова, - додає директорка Леоніда Іванівна. - Малював дуже красиво і, мабуть, зумів передати цю свою здатність учениці. Вікторія - продовжувачка його справи у нашій школі.

Вікторія Трачук каже, що завжди любила малювати для свого задоволення, дарувати картини рідним і друзям. Хоча для творчості в селі не завжди є час. Але якщо є прагнення і натхнення...

- Поїхала була у Вінницю, - пригадує, - зайшла в художній магазин, розпитала. Я ж нічого не знала, у мене нема ніякої теорії. Там порадили, які щіточки треба, які фарби. Робила сама рамки, натягувала полотно, проклеювала, проґрунтовувала. Малювала пейзажі, натюрморти, дарувала кумам… А потім почала малювати ще й у школі.

Професійний художник Володимир Гончарук, який певний час жив у Печері, побачив творчість Вікторії і визнав її як талановиту колегу. Хвалив за майстерність, за точність відтворення образів, дарував фарби, ділився порадами. Шкода, не встигли більше поспілкуватись на спільні теми - художник раптово помер…

До речі, Печерська школа багата й на інші художні таланти. Чудово малює тут і вчителька географії та образотворчого мистецтва Валентина Леонідівна Кошолап - керівниця місцевого музею. А колишня вчителька математики та фізики Ганна Григорівна Клапущак має талант вишивальниці. Нещодавно, коли вона йшла на заслужений відпочинок, подарувала колективу вишиту картину із зображенням головного корпусу школи. Гарно вишиває та плете також її дочка й колега Оксана Михайлівна... Воно й не дивно, що люди прагнуть творити красу, живучи в такому мальовничому селі.

Газета "Вінниччина" за 14 листопада 2018 р.

Автор: Юрій Сегеда
Розповісти друзям: