29 Листопада | 2018 | 16:29

Комендантської години не буде

Не планується на Вінниччині також загальної мобілізації, скасування новорічних свят, конфіскації майна на користь армії тощо. Про це розповів голова облдержадміністрації Валерій Коровій, який із запровадженням воєнного стану очолив також раду оборони області.

За його словами, у звязку з впровадженням у дію на території області Закону про правовий режим воєнного стану надається чимало офіційної інформації, але відзначається і зростання неправдивих (фейкових) повідомлень, насамперед у соціальних мережах. «Щось подібне ми спостерігали в ніч вибухів, які були під Калинівкою. Підрозділи кібербезпеки СБУ та Нацполіції відслідковують всі ці речі», - зазначив Валерій Коровій.

Він розповів, що на засіданнях ради оборони області розглядався широкий комплекс питань, повязаних з виконанням указу про воєнний стан.

- Всі розміщені в області структури СБУ, Нацгвардії, Нацполіції, Держслужби з питань надзвичайних ситуацій реалізовують свої плани заходів. Посилена бойова готовність сил і засобів Міністерства оборони. Військові частини переведені на казармений стан. Проте таких мобілізаційних заходів, які були у 2014-2015 роках, не передбачено. Проводиться робота з резервістами, особливо першої черги. В області нараховується до тисячі людей, які мають «дефіцитні» облікові військові спеціальності - морська піхота, високомобільні десантні війська, ряд вузькопрофільних спеціалістів системи протиповітряної, протиракетної оборони тощо.

Раніше на теренах області була створена бригада та 6 загонів територіальної оборони. Нині уточнюються їх завдання, плани, розміщення, матеріально-технічне забезпечення. Не виключаю, що на певному етапі буде проведено збори резервістів, зокрема з питань тероборони, - поінформував голова ОДА, але закликав не плутати збори з мобілізацією.

Як відомо, Вінниччина та Одещина межують із так званою Придністровською Молдавською Республікою, на території якої дислокується група військ Росії. Валерій Коровій розповів про свій візит до Могилів-Подільського прикордонного загону, де ще 4 роки тому «вжито комплекс додаткових заходів з посилення правопорядку», зокрама викопано більш як 30-кілометровий протитанковий рів на кордоні з Придністровям.

- Дуже ефективна інженерна споруда. Там, щоб пройшов танк, треба задіяти додаткові інженені засоби. Також та територія буде підсилена по лінії Нацполіції та Нацгвардії... Вони там (російські військові) на казарменому стані, використовують безпілотники. Ми моніторимо ситуацію. Я зараз не бачу особливої загрози з боку ПМР. Найбільшою небезпекою може бути прохід диверсійних груп. Але наразі хіба що якийсь контрабандист, буває, падає в протитанковий рів, не може вилізти і йде ровом до найближчого пункту прикордонників…

Також очільник області наголосив, що жодної примусової мобілізації майна, «відбирання корів, кози» з введенням воєнного стану не планується, чутки про це не відповідають дійсності.

- Завдання, які стоять перед органами виконавчої влади - забезпечити координацію роботи підрозділів силових відомств на території області, забезпечити сприяння їхній роботі, також дуже важливий напрямок - забезпечити спокій на теренах області.

- Закон новий, є цілий ряд питань, які вперше апробуємо. Певна частина людей уявляла, що будуть танки і автоматники на території Вінниці, будуть перевіряти в усіх документи, обмежувати свободи громадян тощо. Насправді це не так. Важливий аспект: в області і надалі діє обласна державна адміністрація, а не військово-цивільна адміністрація.

За словами Валерія Коровія, лише Президент на прохання ОДА або військового командування, в разі обєктивної потреби, може видати указ про створення військово-цивільної адміністрації (ВЦА) - на території області, району чи окремого населеного пункту. І лише ВЦА наділяється певними повноваженнями. Наприклад, щодо дозволу чи заборони протестних чи інших масових зібрань. Якщо ж така адміністрація не створена, заходи й надалі відбуваються за стандартною процедурою: організатори лише інформують орган місцевого самоврядування про їх проведення.

Щодо запланованих на 23 грудня виборів у деяких ОТГ, то, за словами Валерія Коровія, Президент обіцяє внести до парламенту проект змін до закону, аби ці вибори відбулись, незважаючи на воєнний стан.

Голова облдержадміністрації відзначив також, що жителі Вінниччини не піддались паніці й не побігли скуповувати гречку та цукор. Хіба що виник певний ажіотаж з обмінним курсом валют на тіньовому ринку. Хоча насправді після ухвалення держбюджету, позитивних переговорів з МВФ, надходжень від продажу сільгосппродукції макроекономічні показники та золотовалютні резерви України зростають. Також діє сезонний фактор: частина населення міняє іноземну валюту на гривню, щоб «накрити новорічний стіл». Тому для дефіциту долара нема причин, його здорожчання було спекулятивним і вже відбувається повернення до попереднього курсу. Але дехто все ж «встиг» купити сотню-другу «зелених» по 30 і більше гривень…

Йшлося під час спілкування з журналістами і про блокпости. Вони у Вінниці будуть лише пересувні, всіх не зупинятимуть, а слідкуватимуть лише за підозрілими авто. А на вїздах до області будуть встановлені додаткові знаки «стоп» із системами контролю...

Детальніше - в газеті "Вінниччина" за 30 листопада 2018 р.

Автор: Юрій Сегеда
Розповісти друзям: