27 Грудня | 2018 | 18:10

«Мандаринки під ялинку» вирощує вдома

Банани, ананаси, мандарини, апельсини, лимони та лайми, кумкват, цитрус-помело, папая, мурая, фейхоа, мушмула, каріса, гуаява, лавр, чинота (пудингове дерево), пасифлора (плоди її називаються маракуя), опунція (їстівний кактус)… І це ще не повний перелік екзотичного розмаїття, яке росте, цвіте і плодоносить у теплицях Олександра Шевчука в селі Широка Гребля Вінницького району.

Родом Олександр із Писарівки цього ж району. Каже, що має кілька технічних спеціальностей, «далеких від зеленого господарства». Але якщо є інтерес та бажання, то всього можна навчитися - і працювати коло землі, і будувати теплиці…

Ще в дитинстві він защеплював черешні, сливи, груші. А цитрусові в той час були екзотикою. Значно пізніше знайомий пригостив плодами лимона, вирощеними власноруч. З того й почалося захоплення південними рослинами.

- Перші живці лимонів я попросив у того знайомого, - розповідає Олександр. - Все більше цікавився, читав літературу, дізнавався від інших любителів, замовляв нові сорти. Спочатку воно все росло в кімнаті, потім збудував теплиці. Зараз цитрусових у мене є більше 70 різновидів, з них лимонів 15 сортів.

За словами Олександра Шевчука, найбільша проблема у вирощуванні цитрусових - сухе повітря у приміщенні взимку. Якщо лимон чи мандарин зимує в кімнаті, де тепліше за +18°C, треба його обприскувати і додатково підсвічувати. Бо ж цитруси родом з субтропіків, де вологість у межах 60-80%. А ще краще - зробити цим деревцям узимку період спокою, тримаючи в прохолоднішому місці, де близько 10 градусів тепла. До речі, температуру нижче нуля з «культурних» цитрусових може витримати хіба що мандарин, але недовго. Досить пристойні морози витримує понцирус трилистий, на який іноді прищеплюють інші цитрусові. Але плоди самого понцируса годяться хіба що лише для запаху…

Отже, в Олександра дві «капітальних» теплиці. У тій, де зріють банани, ананаси і готується цвісти папая, зараз +20°C. У другій, для цитрусових, трішки прохолодніше.

- Тепліша теплиця вкопана сантиметрів на 130. Стіни змуровані, використано утеплювальний матеріал, також світловідбивний на північній стіні. Парове опалення, подається тепла вода по трубах, палимо дровами. Там, де банани, висота теплиці 4 м 80 см. Якщо є можливість, можна і вищу робити - що більший запас тепла, то краще для рослин, - розповідає господар і показує високі та низенькі бананові рослини.

- Цьому рік, через місяць заплодоносить. Одна банча (бананове супліддя, ґроно) може звисати аж до землі й важити 50-60 кг. На ній буває до 800 плодів, у кімнаті від 50 до 250. Зайві обриваємо, щоб не було забагато. Ось тут завязалося до 200 штук. Достигають за 9 місяців. У нас є 4 сорти бананів. Найнижчий, суперкарлик, до метра, найвищий - тропікана, може сягати 2,5 метрів. Навіть його лист має розміри півтора-два метри. Хоча це травяниста рослина, як і ананас. Одне стебло плодоносить один раз, насіння в плодах нема, але дає «дітки» з землі. Ми одну лишаємо, решту відсаджуємо, щоб не тягнули поживних речовин з материнської рослини. І так вони постійно одне одного замінюють. Що більша ризома (коренева система), то швидше новий паросток вступає в плодоношення (якщо потужна - місяців через 6-7).

А ще Олександр дає кілька корисних порад. Скажімо, пересаджувати тропічні та субтропічні рослини треба в міру наростання коріння. Якщо одразу садити в велику ємкість, рослина не може дістати вологу землю знизу, і та земля закисає. А коли поступово пересаджувати з меншого обєму в трохи більший - нормально себе почуває.

Не треба давати плодоносити цитрусовим, поки на один плід не припадатиме хоча б 35 листів, а краще 50. Бо плоди харчуються від листя, а листя - від коріння. Тому на маленьких лимончиках чи апельсинчиках у перші роки треба обривати цвіт, щоб не виснажились і не загинули. І не жаліти обрізати, формувати крону, щоб було більше плодових бруньок.

Кращими сортами лимонів для кімнатного вирощування Олександр Шевчук називає Павловський, Меєра, Ташкентський, Новогрузинський, Лізбон, Лунаріо. Каже, в теплиці вони ростуть швидше і плодоносять ще краще, бо освітлення і вологість вищі…

- Плоди Київського лимона можуть важити півтора кг. У нас найбільший був 1 кг 250 г, - розповідає Олександр. - Плід лимона та інших цитрусових може висіти на дереві до трьох років. Якщо не зірвав жовтого, він потім знову позеленіє і стане ще більшим. Але в такому випадку в лимона потовщується шкірка і буває менше соку, мандарин може зсихатися. А от апельсин що довше висить, то кращі смакові якості, солодший. До речі, коли наливається плід, треба зменшити поливання, щоб не був кислий.

Вагітним та тим, хто має проблеми з щитоподібною залозою і серцево-судинною системою, наш співрозмовник радить їсти плоди фейхоа. У них містяться не лише вітаміни, а й велика кількість йоду. Деревця фейхоа ростуть у теплиці в Олександра і дають крупніші плоди, ніж кавказькі, що продаються на наших ринках.

Саджанці екзотичних рослин від Олександра Шевчука ростуть уже в багатьох любителів. А плоди вирощує переважно для себе, для родичів і знайомих. Щоб їх продавати, треба вкласти значні кошти, аби збільшити площі теплиць. Справа ця в нашому кліматі затратна, та ще й з нашими цінами. Недешево опалювати, а ще ж витрати на різні риночки, субстрати, препарати для обробки від хвороб і шкідників. Зате рослини радують і красою, і смаком. Торік, скажімо, родина Шевчуків на новорічні свята ласувала не лише лимонами та мандаринами, а й ананасами та папаєю. Цього року вони дозріли раніше, гуаяву теж недавно зїли, тож на столі будуть переважно різноманітні цитрусові.

А справжня весна в теплицях настане вже в лютому. Олександр знову буде пересаджувати, защеплювати, живуцювати, сіяти. А помагати йому, як завжди, будуть дружина Світлана і донечки Тетяна та Марина. Старша вже має спеціальність кухаря-кондитера (певно, вміє зготувати і якісь екзотичні муси чи салати з тропічних широкогребельських фруктів), а молодша ще школярка, також відвідує гурток рослинництва при обласній станції юннатів.

Детальніше - в газеті "Вінниччина" за 28 грудня 2018 р.


Автор: Юрій Сегеда
Розповісти друзям: