20 Травня | 2019 | 09:52

Блискавку притягнула сапа

Зливи, що прокотилися Україною, наробили людям лиха. Минулих вихідних на Львівщині від удару блискавки постраждало подружжя. Двоє пенсіонерів поспішали додому з поля, бо почався дощ. Електричний розряд влучив у них. 64-річний чоловік загинув від удару, а жінку доправили до лікарні. Пенсіонер ніс на собі сапу. Імовірно, саме вона притягнула удар. За статистикою, щороку в світі від удару блискавки гинуть до 3000 людей. Як відвести лихо від себе та своїх рідних, нагадали в прес-центрі ДСНС України у Вінницькій області.

 

- Блискавка небезпечна тоді, коли за спалахом одразу ж слідує гуркіт грому, тобто грозова хмара знаходиться над вами. Тоді небезпека удару блискавки найбільш імовірна, - розповіла помічник начальника управління із зв’язків зі ЗМІ та роботи з громадськістю Юлія Каменюк. - Якщо злива з блискавицями застала на вулиці, уникайте високих дерев, металевих парканів, стін, біля яких ростуть дерева.

Перебуваючи удома, не треба палити в грубі, коли почалася гроза. Дим, що виходить з труби, має високу електропровідність, і вірогідність удару блискавки в трубу, що підноситься над дахом, зростає. Якщо ви вдома, зачиніть усі вікна та двері, щоб у приміщенні не було протягів. Вони притягують кульову блискавку. Всі електричні прилади, зокрема телевізори, радіо, мобільні телефони, є своєрідними приймачами для кульових блискавок. Їх краще вимкнути.

Найбільш ризиковано, коли злива застала у полі. Блискавку притягують високі самотні дерева, невеликі сараї, тому в жодному разі не ховайтеся від дощу під ними. Струмені води неприємні, але якраз блискавиці можуть не залишити шансу на життя. При пошуку укриття віддайте перевагу великій металевій конструкції або конструкції з металевою рамою, житловому будинку або іншій споруді, захищеній громовідводом. Заховатися краще в низині, по можливості обравши суху піщанисту ділянку. Небезпеку становлять підвищення і відкриті незахищені місця, поблизу металевих або сітчастих огорож, не заземлених крупних металевих об'єктів. Якщо безпечного укриття поряд не знайшлося,приляжте на землю.

Коли гроза застала у лісі, заховайтеся на низькорослій ділянці. Не можна ховатися під високими деревами, особливо соснами, дубами, тополями. Найменша провідність у верби, клена та кущів. Зверніть увагу, чи немає поряд дерев, раніше уражених грозою, розщеплених.

Люди у селах знають, де в їхніх краях є місця, які особливо «полюбляють» блискавиці. Тримаються від них подалі недарма. Це - не міф, цьому є логічне пояснення. Наприклад, у селі, де я народилася, є місце, де не раз після зливи палали дерева. Місцевість знаходиться в долині, неподалік від заболочених водойм. Там ростуть старі високі верби. За останні 20 років блискавка влучала в деякі з них щонайменше тричі. А багато років тому в цьому місці навіть загинула людина.

- Велика кількість уражених блискавкою дерев свідчить, що ґрунт на цій ділянці має високу електропровідність, і повторні удари блискавки вельми вірогідні, - пояснює фахівець.

Блискавку притягують водойми. Під час грози не можна перебувати на воді і біля води - купатися, ловити рибу. Подалі відійдіть від берега.

Якщо гроза застала під час прогулянки на велосипеді чи мотоциклі, зупиніться.Рухатися на них небезпечно. Перечекайте дощ на відстані приблизно 30 м. Якщо їхали в автомобілі, небезпека не загрожує. Але зачиніть вікна. Майте на увазі, що металеві антени на поверхні машини теж можуть притягувати розряди, їх краще опустити. При сильній зливі рухатися по можливості не рекомендується.Під час дощів збільшується кількість аварій, бо видимість на дорозі погіршується, транспорт менш керований, та й спалах блискавки може засліпити. Також під час грози не займайтеся спортом на відкритому повітрі, не бігайте, оскільки вважається, що піт і швидкий рух «притягують» блискавку.

Перша допомога при враженні блискавкою

Покладіть потерпілого на тверду поверхню в горизонтальне положення та викликайте швидку. Температура під час розряду висока, проте триває недовго і рідко призводить до серйозних опіків. Внаслідок ураження струмом жертви найчастіше помирають від зупинки серця. Якщо потерпілий не подає ознак життя, негайно почніть робити штучне дихання та непрямий масаж серця. Проводьте реанімацію без зупинок. Маєте 10-15 хвилин. Після цього шанси на порятунок мізерні.

Автор: Антоніна БАСЕНКО
Розповісти друзям: