31 Травня | 2019 | 10:04

Мої діти «смачні» для кліщів

- Ми живемо неподалік від парку, і не раз після прогулянок доводилося мати клопіт з вийманням кліщів, - розповідає вінничанка Оксана Михайленко. - Мої діти, мабуть, смачні для кліщів. Одного разу так трапилося, що донька (їй тоді було 4,5 роки) кілька днів підряд приносила на собі кліщів. Я, вже наперед знаючи, оглядала одяг, тіло, і одразу виймала. Але одного, що присмоктався під пахвою, помітила лиш на наступну добу. Він уже набрався крові і вийняти пінцетом цілком у мене не вийшло. Я тоді ще не раз пошкодувала, що взялася за це сама. Ми проконсультувалися з лікарем і стали чекати.

Найбільший ризик інфікування кліщами в нас пов'язаний з хворобою Лайма (або бореліозом). Бореліоз підступний, інфекція може зберігатися в організмі людини більше 10 років і спершу наносити шкоду непомітно. У хворого розвиваються важкі ураження суглобів, шкіри, бореліоз вражає серце та центральну нервову систему. Затяжний і хронічний перебіг може призводити до часткової або повної втрати працездатності та інвалідності.

-  Інкубаційний період - 21 день. Я наглядала за місцем укусу, - продовжує Оксана. - Протягом цього часу ніяких симптомів не проявилося. Однак, коли вже видихнула з полегшенням, рівно через 21 день, донька сиділа на відсонні. Я помітила в неї на плечі пляму. Нагріла сонцем, спочатку подумала. А потім зазирнула на місце укусу і все стало ясно. Під пахвою виявилося чітке кільце - почервоніння, шкіра була гаряча в цьому місці – кільце Лайма. Пляма розміром з кришку від банки за півтори доби стала вдвічі більша, далі поширилася й на груди. Аналіз на бореліоз ми зробили лише для того, щоб підтвердити діагноз. Інші симптоми, на щастя, обійшли. Лікар призначив тривалий курс антибіотиків і ми одразу почали лікування.

-  Поширеною помилкою є спроба «задушити» кліща олією, вазеліном, лаком або бензином - все це тільки подовжує час впливу та ймовірність інфікування зростає, - читаємо в повідомленні провідного інфекціоніста України Ольги Голубовської.

Зараження менш імовірне, якщо кліщ був присмоктаний до тіла менше 24 години, але ця ймовірність різко зростає, якщо пройшло 48-72 години і більше після прикріплення кліща; ступінь насичення кліща може орієнтовно визначатися його розмірами.

Набагато важливіше швидко видалити кліща, ніж відкласти його видалення, розшукуючи щипці або рукавички, або повернувшись додому. Не можна стискати кліща, розчавлювати і проколювати його, позаяк боррелії (та інші збудники) можуть перебувати у всіх біологічних рідинах переносника. Видаляти кліща потрібно пінцетом або спеціальним пристосуванням, краще в рукавичках, захопивши його якомога ближче до шкіри і рівними вертикально спрямованими рухами повільно витягувати зі шкіри; якщо нічого такого під руками немає, можна використовувати просту нитку; перекручування, викручування збільшує шанси відриву частин кліща. Якщо при видаленні кліща в шкірі залишилися частини його ротової порожнини - не панікуйте, вони неінфекційні; спробуйте ще раз, якщо не вийшло - зверніться до лікаря або дайте місцю укусу гоїтися. Після видалення кліща треба обробити відповідне місце антисептиком або промити водою з милом.

Для екстреної профілактики у дорослих і дітей старше 8 років використовують разово антибіотики з лікарським призначенням. Призначають таку профілактику протягом перших 72 годин, пізніше - не рекомендується. Раніше від бореліозу вакцинували, але вакцина виявилася не дуже ефективною і знята з виробництва в 2002 році. Вакциновані нею люди зараз не захищені.

Для виявлення антитіл через 2-4 тижні після укусу кліща треба

здати кров для виявлення антитіл IgM/IgG до вірусу Borrelia burgdorferi.

Автор: Антоніна БАСЕНКО
Розповісти друзям: