31 Травня | 2019 | 10:09

Укус гадюки – не обов’язково смерть

настанням тепла активізувалися плазуни. Вінницькі медики нагадали про правила безпечної поведінки та дій у випадку, коли вкусила змія. В Україні живуть три види отруйних гадюк.

ЗОсобливо полюбляють плазуни малину і всілякі подібні зарості. Збираючись на тихе полювання або присісти в холодку, будьте обачні. Перед тим, як сісти на траву, камінь чи колоду, пошурхотіть чи постукайте палицею. Це відлякає змію. Якщо все-таки зустрілися із плазуном, не робіть різких рухів, адже,як правило,змія просто не побачить нерухомий об’єкт. Краще завмерти і чекати, доки гадюка відповзе, або без різких рухів відійти у сторону. Хто вже мав зустріч із плазунами, той знає, змії не нападають першими, а проявляють агресію лише у разі небезпеки. Часто буває, людина просто не помічає тварину й наступає на неї в траві.

- На Вінниччині наразі є 56 доз сироватки від укусу гадюк, - розповіла начальник відділу лікувально-профілактичної допомоги дитячому населенню департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Тетяна Бондаренко. - Препарат знаходиться в центрі екстреної медичної допомоги, доставляється в область централізовано. Тому при укусі змії слід телефонувати на «103» і йогооперативно доставлять туди, куди потрібно. Насправді випадки укусу саме гадюки, при яких необхідне застосування сироватки, трапляються рідко. Люди з укусами плазуів звертаються в середньому по області десь по п’ять на рік.

Тим часом у МОЗ заспокоюють: укус гадюки надзвичайно рідко призводить до смерті. Однак, при укусі зміїобов’язково варто звернутисяза медичною допомогою.Навіть якщо плазун не отруйний, пам’ятайте, що змія харчується мишами та іншими дрібними гризунами. Рани після укусу змії довго гояться, схильні до гноїння, тому не варто розраховувати, що «само загоїться». Справді, є високий ризик занесення інфекції та навіть системної запальної реакції – сепсису. Особливо небезпечніукусидля дітей, людей похилого віку та людей зі зниженим імунітетом.

Після укусу на ураженому місці видно болючий набряк з множинними дрібними крововиливами -геморагіями. Отрута швидко вражає життєво важливі системи організму людини: з’являється загальна слабкість, тиск сильно знижується, виникає головний біль, задишка, запаморочення, набряк тканин та запалення лімфатичних вузлів.

Медики наголошують: у разі укусу намагайтесь якнайшвидше потрапити до лікаря, щоб отримати допомогу. Якщо транспортування до лікарні вимагає певного часу, надайте домедичну допомогу постраждалому. На місце укусу накладіть стерильну пов’язку з антисептиком. При укусі змії важливо пити багато води. Якщо є аптечка, дайте постраждалому 1-2 таблетки ліків від алергії. При транспортуванні покладіть уражену кінцівку на підвищення. Якщо є така можливість, прикладіть до рани лід, обгорнутий у тканину. Не намагайтеся обробляти рану додатково, не припікайте, не накладайте джгут, не висмоктуйте отруту: таким чином вірогідність зараження збільшується, до того ж небезпеці піддається й людина, у якої отрута опинилась у роті. Відсмоктувати отруту можна тільки у тому випадку, якщо в найближчі години неможливо отримати медичну допомогу.

Автор: Антоніна БАСЕНКО
Розповісти друзям: